UMJESTO IN MEMORIAMA

Odlazak legendarnog majstora fotoaparata. Luigi Kurti završio životni put u 85. godini

Aleksandra Kućel Ilić

Majstor fotografije Luigi Kurti ispred svoje »butige« u središtu Opatije / Foto D. KURTI

Majstor fotografije Luigi Kurti ispred svoje »butige« u središtu Opatije / Foto D. KURTI

Utemeljitelj Fotografskog studija Foto Luigi karijeru u Opatiji je počeo graditi 1970. godine, nakon povratka iz Pariza



OPATIJA – Legenda opatijskog obrtništva, utemeljitelj Fotografskog studija Foto Luigi, završila je u 85. godini svoj životni put. U sjećanja praćena onim rečenicama kojima odajemo počast zaslužnim pojedincima otputovao je Luigi Kurti, čovjek koji je fotografskim aparatom otrgnuo zaboravu mnoge važne trenutke iz svakodnevice ovdašnjih obitelji. Hvala mu, jer uspomene su neprocjenjive.


Za Opatiju je bio – pravi čovjek na pravome mjestu, zajedno sa suprugom Dolores i sinovima Davidom i Oliverom, u ovom obiteljskom poslu koji uz izradu samih fotografija i fotokopiranje, podrazumijeva i mnoge druge male, ali važne usluge poput dobrog savjeta, preporuke ili lijepe riječi – od daleke 1970. godine kada je otvorio »foto-butigu«.


Tužan dan bio je jučer u Opatiji kada su vrata naše i vaše »butige« ostala zatvorena. Stigla je 2025. godina u kojoj će Foto Luigi obilježiti 55 godina poslovanja te će supruga i sinovi nakon gubitka najstarijeg člana obitelji, upravo njemu u čast nastaviti dalje s velikom energijom i spremnošću da ovo mjesto u srcu »stare dame« i dalje ostane nezamjenjivo…


Iskustvo iz Pariza




Iznimnu životnu priču koja je u to retrovrijeme mladog i ambicioznog Luigija iz Pariza dovela do Opatije, više smo puta imali priliku saznati od samog Luigija, a često i od njegove ponosne supruge Dolores i sinova.


Naime, nakon što je dragocjena iskustva iz svijeta fotografije stekao u »gradu umjetnosti«, u jednoj od najpoznatijih svjetskih metropola, u Parizu, srce ga je vuklo prema moru, na opatijsku rivijeru gdje je karijeru počeo graditi 1970. godine.


Dok je u Francuskoj »meštar Luigi« imao priliku za suradnju s umjetnicima sa samog »vrha piramide«, kao što je primjerice bio Pablo Picasso, a radio je i na projektima za velike tvrtke, u turističkoj, maloj, ali šarmantnoj Opatiji želio je što bolje primijeniti svoja pariška iskustva.


U tome je bio vrlo uspješan, a najvažnije poglavlje u privatnom životu otvorio je kada je 1975. godine uz svoju Dolores osnovao obitelj. Premda je na opatijskom području u to vrijeme postojalo već nekoliko fotografa, znanje stečeno u inozemstvu dalo mu je imidž vrhunskog profesionalca u svojoj struci, a pored toga je uvijek bio spreman ići ukorak s vremenom, što je vrijednost koju je prenio i na svoje nasljednike.


Uz tako iskusnog učitelja s vizijom, bilo je jasno da će i djeca savladati »tajne zanata« pa je Foto Luigi sve do danas ostala radnja s tradicijom u koju klijenti dolaze s punim povjerenjem, a iz nje odlaze s osmijehom.


– Tehnološke inovacije su mi se od samog početka činile jako važne i bio sam u tome ustrajan, a rezultat je bio taj da smo bili prva fotografska radnja zapadno od Rijeke koja je imala vlastiti laboratorij za izradu fotografija u boji – otkrio je u povodu okruglog, pedesetog rođendana Foto Luigija njegov osnivač.


Od toga razdoblja nadalje, Foto Luigi je nastavio poslovanje kao obiteljski obrt jer je supruga napustila posao medicinske sestre i nastavila karijeru uz njega, pružajući mu bezrezervnu podršku, a s vremenom su se istim poslom počeli baviti i sinovi koji danas vode »butigu«.


Na aktualnoj lokaciji uz glavnu prometnicu u Opatiji Foto Luigi se nalazi od 1984. godine, a šest godina kasnije su otišli i korak dalje i proširili poslovanje i na Lovran, gdje i danas uspješno vode poslovnicu.


Luigi Kurti sa suprugom Dolores i sinovima Oliverom i Davidom / Foto: S. DRECHSLER


Spas od zaborava


Pričati s »barba Luigijem« značilo je i saznati neke od tajni iz ne tako davnih, ali bez mobitela i interneta daleko sporijih, mirnijih i manje stresnih vremena. Onih vremena u kojima se, to nije tajna nego istina – stizalo sve!


– Kada se prisjetim sedamdesetih godina prošloga stoljeća, sasvim je jasno da se fotografija do današnjih vremena jako promijenila. Tada još nije bilo niti mobitela, niti digitalnih fotoaparata, već su ljudi fotografirali uz pomoć klasičnih aparata u koje je trebalo staviti klasični film i zatim ga dati na razvijanje.


Na taj su način od zaborava spašavali neke od najvažnijih trenutaka u obitelji poput krštenja, vjenčanja i različitih obljetnica, ali i nekih zanimljivosti s putovanja, izleta i slično. Moglo bi se reći da skoro svaka kuća u Opatiji ima spremljenu kutiju s fotografijama i albumima koji su izrađeni upravo kod nas. U to vrijeme je bilo tako pa su klasične fotografije od zaborava spasile mnoge trenutke. Malo kasnije, kako se tehnologija ubrzano razvijala, tako se i naš posao širio i mijenjao.


Od crno-bijelih fotografija prešli smo na kolor, s analogne fotografije na digitalnu… Među prvima smo počeli koristiti dronove kojima stvaramo fotografije iz sasvim novih perspektiva. Iskreno, mislim da je konkretna fizička fotografija jedina prava uspomena na neki događaj ili trenutak.


Odnosno, mobiteli se mogu razbiti ili pokvariti, izgubiti, računala se također mogu pokvariti, a serveri hakirati. Fotografije su po meni i dalje jedine prave, autentične uspomene – izrazio je svoje mišljenje Luigi Kurti koji je pratio inovacije, no u duši ipak ostao zaljubljenik u ona romantična, stara vremena starih majstora fotoaparata i starih »majstora života«.


U danima sjete, riječi sućuti upućujemo gospođi Dolores, sinovima Davidu i Oliveru i svim članovima obitelji, a posljednji ispraćaj »barba Luigija« održat će se na opatijskome groblju u srijedu 15. siječnja u 15 sati.