Muke po novčaniku

Obišli smo opatijske knjižare prije školske godine. Sve je puno skuplje nego lani

Aleksandra Kućel Ilić

Prve su kupovine već obavljene, a među uslugama koje se najviše traže jest i strojno zamotavanje školskih udžbenika i radnih bilježnica



OPATIJA – Nepisano pravilo da je jeftina roba zapravo najskuplja roba, među roditeljima liburnijskih školaraca je prihvaćeno kao »zlatni savjet« i bez obzira koliko se za opremanje djeteta, a prvašića pogotovo, trebalo utrošiti – nastoji se po mogućnosti izbjegavati najjeftiniju opremu. Cijene školskoga pribora su u odnosu na vremena kada se još plaćalo u kunama danas doživjele ogroman skok, no primjetno je i da su u odnosu na konac kolovoza lani i iste ove brige koje se uobičajeno ponavljaju u ovo doba godine, roditelji još malo više pod stresom, jer su i cijene za desetak posto, pa čak i petnaestak kod nekih artikala narasle. Ili – školske torbe, pernice, crtaći pribor, razne vrste bilježnica, tehničkih i kemijskih olovaka, a svemu tome treba pribrojati i nove tenisice, barem nekoliko kompleta adekvatne odjeće za sezonu jesen/zima i sve ono što se ubraja u najavu »škola je počela«, u prosjeku se »ponašaju« kao da su i plaće pratile rast troškova života, što ponekad jest slučaj, a ponekad i nije.


Povuci – potegni


Dok se za djecu višeg uzrasta, završnih razreda osnovne škole i za srednjoškolce manje troši za opremu poput školskih torbi i »pernica na kat«, kod ovog dobnog uzrasta roditelji najčešće kućni budžet moraju tako »rastegnuti« da se u njega uvrsti nabava markiranih tenisica, mobitela i drugih dodataka priči zvanoj – rujan pred vratima. Jer – moderna vremena tako nalažu, pa je i odlazak u školu postao događaj za koji, pogotovo ukoliko u obitelji ima više djece, gotovo da treba podizati kredit ili se barem prikloniti obročnoj otplati pozamašnog računa. Da se lakše prebrodi rujan, uz niz financijskih pomoći uključile su se i država te jedinice lokalne samouprave koje sudjeluju u troškovima, no uza sve te pomoći, još uvijek će se dosta toga prelomiti preko leđa roditelja i članova obitelji.


One obitelji koje imaju školarce koji će tek osjetiti sve čari rečenice »od kolijevke pa do groba, najljepše je đačko doba«, u pravilu se za ovaj važan događaj, kretanje prvašića u školu pripremaju ranije od ostalih kojima je i dalje prevruće i češće će posjećivati knjižare i papirnice tek u rujnu, a naročito u tjednu kada započne nastava. Stoga u opatijskim trgovinama kojih nema puno, ali su se solidno pripremile za sve one koji će bezbrižnu igru na plaži uskoro zamijeniti očekivanjem školskoga zvona, zasad još nema gužvi. Ipak, kako su naveli u papirnici Melior, prve su kupovine već obavljene, a među uslugama koje se najviše traže jest i strojno zamotavanje školskih udžbenika i radnih bilježnica. Naime, kod nižih razreda osnovne škole, ali i kod svih drugih koji žele zadržati uredan izgled svojih knjiga, ova je usluga koju se već nekoliko godina pruža u Opatiji, pravi hit i na ovim prostorima više nema problema s habanjem korica i nekontroliranim ispadanjem listova i »ušima« koje nastaju kada se knjige dosta koristi, ali ih se ne zaštiti adekvatno.


Torbe na popustu




– Udžbenike i radne bilježnice zamotavamo po mjeri uz pomoć aparata, a najveću navalu očekujemo tijekom prvog dana škole i u tom tjednu, poručili su iz papirnice Melior i dodali da se sada to može učiniti na vrijeme i bez veće gužve i čekanja u redu.


Da bi se kupila školska torba iz snova u prosjeku je potrebno izdvojiti pedesetak eura, ali se neke penju i prema okruglog brojci od 100 eura ili onih famoznih 99 eura i još toliko centi, samo da se stekne dojam da trošak možda i neće biti tako strašan. Ohrabrujuće je međutim to što se neki modeli školskih torbi mogu kupiti uz popuste od čak 50 posto, pa su uz ovakve popuste cijene prihvatljivije i kreću se od 23 do 50 eura. Na drugom pak mjestu u Opatiji pod motom »svašta nešto za školu«, sniženi su ruksaci za one starije đake kojih ima već i po 15 eura, pa sve do 50 ili 60 eura, mnogi traže i super light torbe koje su prostrane, ali lagane i treba ih platiti 60-ak eura, dok se pernicu pod punom školskom spremom može pronaći za oko 13 eura i onu s dva preklopa za 15 eura, no svakako ima i skupljih i opremljenijih za koje se može platiti i pedesetak eura.


Povratak u školske klupe ili prvi susret s njima u osnovnim školama na Liburniji diljem Opatije, Matulja, Lovrana i Mošćeničke Drage bit će 9. rujna, kada će ponovno biti živo i u četirima opatijskim srednjim školama – u Gimnaziji Eugena Kumičića, Hotelijersko-turističkoj školi, Ugostiteljskoj školi i Obrtničkoj školi.