Rezultati ispitivanja

Nastavni zavod za javno zdravstvo PGŽ-a: Ičići su iznimka; more na Kvarneru izvrsno je za kupanje

Sanja Gašpert

Bezbrižno kupanje - kvarnersko more čisto i zdravo / Foto Ana KRIŽANEC

Bezbrižno kupanje - kvarnersko more čisto i zdravo / Foto Ana KRIŽANEC

Od 270 uzorkovanih točaka na plažama Primorsko-goranske županije, uglavnom su sve izvrsne kakvoće, tek su dvije na otoku Rabu dobile ocjenu dobar, što je još uvijek itekako preporučljivo za kupanje



 


RIJEKA  Podaci sedmog ovogodišnjeg ciklusa ispitivanja kakvoće mora za kupanje, koje na 273 lokacije na području Primorsko-goranske županije provodi Nastavni zavod za javno zdravstvo (NZZJZ) Primorsko-goranske županije, pokazali su kako je more na kvarnerskim plažama iznimno čisto.


Od 270 uzorkovanih točaka, prema indikatorskim mikroorganizmima uglavnom su sve izvrsne kakvoće, tek su njih dvije, na otoku Rabu, dobile ocjenu dobar, kaže dr. Darija Vukić Lušić, voditeljica Mikrobiologije okoliša Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Primorsko-goranske županije.


Svaka dva tjedna




Podsjeća, kako je već objavljeno u medijima, da su rezultati pokazali da je na početku plaže u Ičićima, pored lukobrana obližnje marine, zabilježena količina bakterije Escherichia coli viša od dozvoljene te je lokacija ocijenjena kao nezadovoljavajuća.


»Možemo reći da je ovo ljeto situacija vrlo zadovoljavajuća, more je na više od 95 posto lokacija bilo izvrsne kvalitete – dr. Darija Vukić Lušić / Snimio Sergej DRECHSLER


– Nakon dojave građana o onečišćenju mora na plaži Ičići, točnije neugodnom mirisu koji se širio plažom, dana 14. kolovoza Nastavni zavod za javno zdravstvo PGŽ-a proveo je dodatno ispitivanje morske vode. Rezultati su pokazali da je na početku plaže, pored lukobrana obližnje marine, količina bakterije Escherichia coli viša od dozvoljene te je lokacija ocijenjena kao nezadovoljavajuća. Očito je došlo do izlijevanja fekalnih voda u more. O situaciji su obaviještene sve nadležne službe, među njima Grad Opatija, Liburnijske vode i Inspekcija zaštite okoliša, koja i donosi odluku o stavljanju ploče sa zabranom kupanja na temelju naših rezultata. Liburnijske vode trebaju utvrditi izvor zaraze, slijedi popravak i ponovno uzorkovanje. Nastavni zavod za javno zdravstvo PGŽ-a nastavlja s izvanrednim uzorkovanjem mora na plaži Ičići, sve dok se ne utvrdi prestanak onečišćenja, pa smo i u petak uzeli uzorak, čija analiza bi trebala biti gotova tijekom subote, međutim, već prvi dosadašnji rezultati ukazuju da je onečišćenje još uvijek prisutno, ističe dr. Vukić Lušić.


Tijekom ljetne sezone, točnije od sredine svibnja do kraja rujna, Nastavni zavod za javno zdravstvo Primorsko-goranske županije provede ukupno deset ciklusa ispitivanja kakvoće mora za kupanje. Ispitivanja se provode svaka dva tjedna i to na dvije indikatorske bakterije – crijevne enterokoke i Escherihiju koli. Temeljem graničnih vrijednosti za mikrobiološke pokazatelje, Escherichia coli i crijevni enterokoki navedenih u Uredbi (NN 73/08), kakvoća mora ocjenjuje se kao izvrsna, dobra, zadovoljavajuća i nezadovoljavajuća.


Dodatni monitoring duž obale Kostrene

 


Uz ova rutinska ispitivanja, na zahtjev Općine Kostrena, a s obzirom na učestalo kemijsko onečišćenje obalnog pojasa i mora tog dijela Primorja, Nastavni zavod za javno zdravstvo kontinuirano, dva puta mjesečno, provodi monitoring morske vode na plažama i to duž obalnog pojasa Općine Kostrena uzimanjem uzoraka na četiri pozicije, odnosno plažama na potezu od Lučice Podurinj do uvale Dražica: Podkvarovo ili Klančić, Perilo (kod Stare Vode), Spužvina ili Nova Voda i Svežanj. Rezultati su gotovo identični prilikom svakog ispitivanja, do sada su provedena tri, a očekuju se rezultati četvrtog ispitivanja. Protekla tri ispitivanja pokazala su povećano prisustvo mineralnih ulja (ugljikovodika) na plaži Klančić i Podkvaravo te se ne preporučuje kupanje. Što se tiče rezultata mikrobioloških pokazatelja, na svim mjestima na kojima su uzeti uzorci, točnije na sve četiri lokacije (Svežanj, Spužvina, Perilo i Klančić) utvrđena je izvrsna kakvoća mora.

Rutinski pregledi


Podaci o kakvoći mora prikupljaju se i na europskoj razini, a među tridesetak zemalja Hrvatska je godinama među pet s najčišćim morem, što govori da je naše more godinama izvrsne kakvoće. Osim zbog zaštite zdravlja ljudi, ispitivanja kakvoće mora provode se i radi očuvanja i održivosti te se utvrđuju i potencijalni izvori onečišćenja.


– Od ukupno 1.100 lokacija na kojima se provodi ispitivanje kakvoće mora, na području Primorsko-goranske županije je više od jedne četvrtine tih lokacija, točnije njih 273. To je velik broj lokacija, ali je to dobro, jer se preciznije ispita kakvoća mora za kupanje. Naime, često upravo mikrolokacije pokažu onečišćenje. Ovim rutinskim pregledima tijekom sezone tražimo samo prisutnost bakterija i možemo reći da je ovo ljeto situacija vrlo zadovoljavajuća. Osim ovog onečišćenja u Ičićima, more je na više od 95 posto lokacija bilo izvrsne kvalitete. Imali smo poziva ljudi koji su se žalili na cvjetanje mora, do čega dolazi uslijed visokih temperatura i zraka i mora, međutim, u takvim situacijama kvaliteta mora nije upitna, jedino je more neatraktivno za kupanje, kaže dr. Vukić Lušić.


Dr. Darija Vukić Lušić / Snimio Sergej DRECHSLER