Foto Milan Đekić
povezane vijesti
Nakon prošlogodišnjeg premijernog i vrlo uspješnog prvog izdanja Dječjeg festivala čakavske pjesme ČAraoke, u Centru Gervais u Opatiji će se u utorak, 15. listopada s početkom u 18 sati održati drugi po redu “mići festival” kojemu je cilj očuvati bogatstvo čakavskog izričaja i glazbenog melosa na području Primorsko-goranske županije.
Detalje ove manifestacije predstavili su ispred organizatora Ernie Gigante Dešković, ravnatelj Festivala Opatija, Darko Čargonja, ravnatelj Ustanove Ivan Matetić Ronjgov, Milana Međimorec, ravnateljica Osnovne škole Rikard Katalinić Jeretov iz Opatije i Marina Mavrinac Matulja, voditeljica emisije Mularija i učiteljica.
Na pressici su bile još i mlade i uspješne voditeljice, djevojčice Lea i Natali Ujčić, članice čakavske skupine Mularija.
Njegovanje domaće besede
– Jako nam je drago zbog toga što se ovaj dječji festival čakavske pjesme održava baš u Gervaisu, centru koji nosi ime po čovjeku koji je odigrao veliku ulogu u promociji čakavštine, po Opatijcu Dragi Gervaisu.
Svima nam je jako važno da mlade generacije nastave njegovati čakavski izričaj i ovaj je festival jedan lijep način za to – rekao je Gigante Dešković, a nadovezao se Darko Čargonja koji se nalazi na čelu ustanove koja brojne manifestacije posvećuje upravo djeci, “domaćoj besedi” i njegovanju autorskog izričaja i kroz tekstove pjesama i kroz glazbu i izvedbe.
– Već sam lani poručio da nam je intencija da ČAraoke postanu festival s pretežno autorskim skladbama, pri čemu bi djeca bila autori i glazbe i teksta, a za ovo, drugo po redu izdanje smo postigli da pola pjesama u konkurenciji bude autorskih, a pola izvedbe već postojećih.
Ukoliko već za idući festival uz uključenje većeg broja jedinica lokalne samouprave u sufinanciranje budemo raspolagali s više sredstava, može se očekivati i više autorskih skladbi – objasnio je Čargonja.
Ideja rođena u opatijskoj školi
Ravnateljica opatijske osnovne škole Milana Međimorec je istaknula da je ideja o festivalu ČAraoke rođena upravo u ovoj školi i nakon uspjeha prvog izdanja, za sudjelovanje su se prijavile brojne škole.
Prema njezinim riječima, opatijska osnovna škola njeguje glazbeno stvaralaštvo i očuvanje zavičajne riječi, a budući da se radi o eko-školi, zadatak im je voditi brigu o našoj baštini i promovirati ju kroz različite aktivnosti učenika.
Da bi sve to bilo moguće financijski ih prati osnivač, Grad Opatija, a uspjeha ne bi bilo bez angažmana školskoga osoblja, a posebno učiteljica koje zaslužuju pohvale, zaključila je ravnateljica Međimorec.
Tko sve sudjeluje?
Za Marinu Mavrinac Matulja je Darko Čargonja naveo da je odradila “lavovski dio posla” u organizaciji festivala, a na uloženome trudu se zahvalio još i učiteljici Nataliji Banov.
– Na festivalu će se izvesti 16 pjesama, a ove godine će biti u dvije kategorije s tri podkategorije. Prva kategorija je dječje glazbeno stvaralaštvo, a druga postojeće čakavske pjesme.
Podkategorije su mlađa školska dob od prvog do petog razreda, starija školska dob od šestog do osmog razreda i udruge. Na festivalu će sudjelovati OŠ Pećine, OŠ Klana, OŠ Fran Franković, OŠ Eugen Kumičić, OŠ Dr. Andrija Mohorovičić, OŠ Viktora Cara Emina, OŠ Trsat, OŠ Fužine, OŠ Zamet i Udruga Glazbeni vrtuljak.
Prateći zbor je zbor škole organizatora, OŠ Rikard Katalinić Jeretov iz Opatije pod vodstvom Marine Dadić Petričević i zborovi udruge Glazbeni vrtuljak, Tratinčice i Torretta pod vodstvom Suzane Matušan Avgustini – najavila je Marina Mavrinac Matulja koja će se osim u organizatorskoj naći i u ulozi jedne od voditeljica uz Maura Staraja i djevojčice Leu i Natali Ujčić.