Foto Park Prirode Učka
Već dugi niz godina organizira ga Udruga Biom u suradnji s Javnom ustanovom Parka prirode Učka
povezane vijesti
Dok se u Parku prirode Učka, na prijevoju Poklon pripremaju za tradicionalnu manifestaciju, petnaesti po redu Učkarski samanj koji će se održati 3. rujna, a sudjelovanje je najavilo pedesetak izlagača, udruga i organizacija, u drugom dijelu parka, uz lokvu Rovozna na istočnim obroncima Učke, iznad Mošćenica i Svete Jelene u tijeku je prstenovački kamp.
Već dugi niz godina organizira ga Udruga Biom u suradnji s Javnom ustanovom Parka prirode Učka.
Uz lokvu Rovoznu
Prstenovanje ptica provodi se uz lokvu Rovoznu unutar Parka Prirode Učka od 2006. godine u razdoblju od polovice kolovoza do sredine rujna kada traje jesenska selidba ptica.
Ptice ujesen sele u krajeve u kojima zimi mogu pronaći dovoljne količine hrane, dok se u proljeće vraćaju kako bi se gnijezdile. Pritom često prate obalu, a Učka im, kao priobalno gorje, sa svojim šumama i livadama te lokvom pruža važno odmorište na dugom i opasnom putu.
Misija ovog kampa je istraživanje selidbe ptica, procjena važnosti lokalnog staništa za njihov odmor tijekom selidbe te utvrđivanje lokalnog sastava vrsta ptica – poručili su organizatori Ornitološkog kampa Učka koji je započeo 14. kolovoza i trajat će do 3. rujna.
Što se radi u kampu?
Kako bi se više saznalo o kampu, iz Bioma su objasnili da njihovi službeni prstenovači u okolici lokve Rovozne podižu ornitološke mreže, uhvaćenim jedinkama ptica uzimaju mjere, određuju vrstu, spol i starost te im stavljaju prsten.
– Ptice puštamo u najkraćem mogućem vremenu i njihova sigurnost na prvom nam je mjestu. Za sudjelovanje u kampu nije potrebno prethodno znanje i iskustvo, već dobra volja, spremnost na rad, suradnju i učenje te poštivanje pravila u radu s pticama.
Kamp će zauzvrat pružiti opuštajući boravak u prirodi, okruženje prepuno entuzijastičnih domaćih i međunarodnih volontera Europskih snaga solidarnosti, nova znanja o pticama i njihovim staništima te ostalim biljnim i životinjskim vrstama Učke – istaknuli su iz Udruge Biom.
Kamp se organizira u prekrasnom zaštićenom području i pruža brojne mogućnosti istraživanja biljnog i životinjskog svijeta, otkrivanja planinarskih staza, kupanja u obližnjim istarskim mjestašcima, promatranja romantičnih izlazaka sunca, te multikulturalnog učenja uz strane volontere.
Poprilično robinzonski
Ipak, važno je napomenuti da je sam kamp poprilično robinzonski, pa prije same odluke o priključenju kampu treba razmisliti odgovaraju li osobi koja se poželi pridružiti uvjeti života unutar kampa.
Dakle – spavanje je u šatorima, jela se često pripremaju na logorskoj vatri i pretežno su vegetarijanska, zaliha pitke vode koristi se isključivo za piće, a telefonski i internetski signal postoji, ali je prilično slab…
No – iskustvo je neprocjenjivo… Volonteri Europskih snaga solidarnosti koji su bili na prošlogodišnjem kampu ovim su riječima opisali svoje iskustvo:
– Učka je mjesto o kojem smo slušali od samih početaka. A kad smo jednom stigli na Učku, nismo htjeli da taj trenutak završi.
Restoran za supove
Područje značajno za očuvanje ptica Učka i Ćićarija obuhvaća 310 kvadratnih kilometara.
Obuhvaćeno je 20 ciljnih vrsta ptica, od kojih ovdje obitava čak 12% ukupne nacionalne populacije surog orla (Aquila chrysaetos) i 8,6 % gnijezdeće populacije vrtne strnadice (Emberiza hortulana).
Bjeloglavi supovi, inače ugrožena vrsta ptica u Hrvatskoj, često prelijeću Učku u potrazi za hranom.
Nekada su se supovi i gnijezdili na Učki, a kako bi se doprinijelo očuvanju sjevernojadranske populacije u Parku je izgrađeno i hranilište, popularno nazvano i “restoran za supove”.