Giulio Bonačić, Vesna Leiner, Ranka Bonačić, Aleksandra Bugar i Dajana Batinić / Snimio Marko GRACIN
Misija Dramskog studija »Novi život« je razbijati predrasude prema slijepim i slabovidnim osobama, odnosno senzibilizirati javnost za mogućnosti i umjetničke kreacije slijepih i slabovidnih osoba
povezane vijesti
- Prirodoslovni muzej u Splitu je obilježio 100 godina postojanja. Još uvijek stignete vidjeti veliku izložbu postavljenu na tri kata.
- U Gradskoj knjižnici Rijeka otvorena izložba radova korisnika Centra za autizam
- IIlija Stanušić s fotografijom gimnastičara pobijedio na 16. međunarodnoj izložbi sportske fotografije
OPATIJA – Pod motom »učinimo zajedno svijet boljim mjestom« u Hrvatskom muzeju turizma smještenom u Villi Angiolini u Opatiji, u godini koja je za Opatiju posebna jer se obilježava 180 godina organiziranog turizma otvorena je jedna posebna izložba »Mi smo Novi život/Najstarije kazalište slijepih i slabovidnih na svijetu«. HMT je odlučio u Opatiji predstaviti gostujuću izložbu Muzeja grada Zagreba i ovdašnjoj publici predstaviti Dramski studio slijepih i slabovidnih »Novi život«- istinski hrvatski brend.
Kazalište slijepih
Izložba je namijenjena svima i prilagođena osobama s invaliditetom kroz prilagođenu izložbenu scenografiju, kroz kraće legende na Brailleovom pismu i dvojezične izložbene tekstove u uvećanom tisku i s prijevodom na hrvatski znakovni jezik, a može se pogledati do 19. rujna. Riječ je o izložbi originalno predstavljenoj u Muzeju grada Zagreba 2023. godine povodom 75. rođendana Dramskog studija, a organizirana je u Opatiji na poziv v. d. ravnateljice muzeja Vesne Leiner, koja je uz Aleksandru Bugar iz Muzeja grada Zagreba i autorica izložbe.
– Želimo pokazati da smo svi mi isti, da smo jednaki, ravnopravni i da imamo određene mogućnosti. Uz slogan »muzej je mjesto za sve« s radošću predstavljamo ovu izložbu u želji da u domaća publika i turisti osjete dašak čarolije koju ovaj teatar i njegovi sijepi i slabovidni glumci stvaraju, rekla je v.d. ravnateljice Hrvatskog muzeja turizma Vesna Leiner i najavila i skorašnje gostovanje najstarijeg kazališta slijepih i slabovidnih na svijetu u Opatiji, uz predstavu za djecu »Ružno pače«.
Nakon 110 premijera i gotovo 4.000 odigranih predstava, brojnih gostovanja, uspjeha i nagrada, članovi teatra Novi život će se predstaviti opatijskoj publici i svim turistima koji u idućim danima posjete Hrvatski muzej turizma, a izložba koju je ispred Grada Opatije otvorenom proglasila pročelnica za financije Tamara Sergo je dijelom programa uz Dan grada Opatije.
Razbiti predrasude
– Mi smo oplemenjivači svjetla, razbijači predrasuda, ljudi kojima je mrak rekao dobro jutro i progledao kroz prste optičke varke, kako bi otvorio put iluziji. Mi smo suptilni predgovor za ostvarenje najljepšeg buketa ljudskih uzajamnosti, u čije mreže su zapletene sreća i ljubav. Svoju priču započeli smo pričati, riječima i pokretima naših prethodnika, daleke 1948. godine. Misija Dramskog studija »Novi život« je razbijati predrasude prema slijepim i slabovidnim osobama, odnosno senzibilizirati javnost za mogućnosti i umjetničke kreacije slijepih i slabovidnih osoba, što podrazumijeva aktivno sudjelovanje u javnom i kulturnom životu Hrvatske na način ozbiljnog bavljenja kazališnom umjetnošću, odnosno aktivnim participiranjem na otvorenom kulturnom tržištu. Naša vizija je postati institucionalizirano kazalište slijepih, redovna ponuda i pojava na kulturnoj karti Hrvatske, potrebna publici, te intrigantna i inspirativna medijima. Vizija je društvo u kojem biti slijep neće značiti manje vrijedan, nego različit, poručili su iz najstarijeg kazališta slijepih i slabovidnih na svijetu čije je aktivnosti u Opatiju došao predstaviti direktor ovog kazališta Vojin Perić.
– Smatram da je umjetnički izričaj jedno od ljudskih prava i sloboda. Simpatija, empatija, Opatija, zaključio je Vojin Perić koji je ujedno interpretirao i ulomak iz predstave »Jučer sam se sjetio plave«.
– Neka ova izložba bude podsjetnik da smo svi mi dio jednog velikog kuturnog mozaika u kojemu svaka osoba ima svoje mjesto, zaključila je Dajana Batinić, zamjenica ravnateljice Muzeja grada Zagreba.