Foto Aleksandra Kućel-Ilić
Sardelice i inćuni su se mogli kupiti već za 4 do 5 eura po kilogramu, orade iz divljeg ulova za 15 eura po kilogramu
povezane vijesti
OPATIJA – Tijekom prvoga ponedjeljka nakon lovostaja plave ribe, 19. veljače, opatijska je ribarnica izgledala vrlo primamljivo, a s obzirom na korizmeno razdoblje koje mnogi poštuju, uz neka druga odricanja i za uvođenje što zdravije ishrane uz što manji trošak – većina je potrošača jedva dočekala povratak jeftinije ribe na štandove. Doista odlično jutro za riboljupce, jer sardelice i inćuni su se mogli kupiti već za 4 do 5 eura po kilogramu i od te količine »malih plavih« prirediti sasvim solidan ručak. Treba reći i da su se pojavile orade iz divljeg ulova po cijeni od 15 eura za kilogram, za istu količinu tune trebalo je platiti oko 24 eura, dok su oslići bili u rasponu od 9 do 13 eura. Grdobina, koliko god da je »grda«, toliko je i »lepa« – po okusu naravno, a kilogram je jučer cijenjen 22 eura.
Dobar izbor
– U korizmi želim jesti više ribe, a manje mesa, više voća i povrća, manje nezdrave hrane. Dok je korizma, bilo bi dobro jesti jednom na dan, malo pripaziti na liniju… I kad nije korizma, volim u prehrani koristiti dosta ribe i povrća, kao i voća raznih vrsta, a meso dosta rijetko. Današnja ribarnica je solidna, lijepo izgleda i ima izbora. Orade su svježe i iz divljeg ulova, ima lijepih škampi, gambera, vidim da ima i oslića danas… Lijep je izbor, vidim tu i psa, grdobinu, školjke… Naše su prodavačice ribe u Opatiji za svaku pohvalu, jer su jako ljubazne, objasne kupcima sve što treba, očiste im ribu… Fantastično! Imamo također i jednog prodavača koji je isto jako vrijedan i očisti čak i malu plavu ribu, komplimenti! Od kada su stigle sardelice i inćuni i kupci su navalili, i sada će posjet ribarnici biti još bolji. Mala je to ribarnica, ali je na njoj usluga zaokružena, potpuna i za svaku pohvalu. Osoblje se po zimi smrzava, po ljeti isto nije baš lako pod klimom, no uvijek su kupcima na usluzi, rekao je Goran Ivančić, redoviti potrošač na tržnici i ribarnici u Opatiji.
Andrea Slavić, prodavačica na opatijskoj ribarnici je na naše pitanje čega se odrekla u korizmi, odmah imala spreman odgovor i između čišćenja ribe i razgovora s potencijalnim kupcima, kroz smijeh povjerila nam »kako stvari stoje«.
– Odrekla sam se dalekih i egzotičnih putovanja, otkrila je Andrea Slavić. Zatim je rekla i još jednu istinu o sebi. Također uz osmijeh na ustima.
Dario je super lik
– Dok traje korizma, ne jedem slatkiše. Odrekla sam se slatkoga i to bez ikakvih problema. To mi je već postalo navikom svake godine u vrijeme korizme i izdržim u tome bez problema, otkrila je Slavić.
Povratak plave ribe na opatijske štandove jedva je dočekala Violeta Lenić, također velika pobornica prehrane na bazi ribe.
– Mala plava riba i ljubazni prodavač Dario su za svaku pohvalu. A u korizmi sam se odrekla kave. Dok traje korizma »ne gren na kafe«. A novac koji bih inače potrošila na kavu u kafiću, ubacit ću u kasicu Caritasa koju sam dobila u crkvi. Svake godine nešto napravim u korizmi, odreknem se nečega u korist drugih i nastojim se toga pridržavati. Ove godine sam odlučila uz malu gestu uštedjeti nešto novca za one kojima je pomoć potrebna, rekla je Violeta Lenić.
Oduševljava je ljubazni prodavač Dario koji očisti i malu plavu ribu, pristupačnu umirovljeničkom takujinu, a zdravu »za svaki pijat«.
– Prvi su dani nakon lovostaja plave ribe i reakcija kupaca je za sada jako dobra, imam osjećaj da su to jedva čekali. Naravno da mi nije teško očistiti ribu, to je najmanji problem. Što se tiče korizme, znam da bi se nečega trebalo odreći, no zasad to nisam učinio. Imam tek namjeru to učiniti, uglavnom u svemu biti umjeren, rekao je prodavač Dario Bajazet dok je vagao sardelice po 4 i inćune po 5 eura, te umirivao kupce da je stiglo dosta plave ribe i da će bez stajanja u redu – biti dovoljno za sve.