Đir po tržnici

Kupci se siromašneji, a turistih se manje i manje: ‘Jedino ča na mrkatu niš ne košta je ćakula’

Aleksandra Kućel Ilić

Foto A. Kućel Ilić

Foto A. Kućel Ilić

Sjećam se onih vremena kada je bilo puno više konkurencije i normalno da je bilo raznovrsno na opatijskim štandovima. Danas je situacija drugačija i jako je »drago« - skupo. Ali mi smo »navajni« prit na mrkat. Tu poznatog vidiš, malo poćakulaš, malo ča kupiš, kaže Licia Ferlan



OPATIJA – Ljeto se konačno vratilo na Opatijsku rivijeru, pa je i turističkih obilazaka »trbuha grada«, kao mjesta gdje se najbolje može osjetiti ritam života u svakoj sredini, nešto više. Opatijsku tržnicu, placu, odnosno mrkat, posvjedočit će prodavačice na zelenome dijelu, u kolovozu posjećuje više turista nego li je to bilo u srpnju. Najviše se traži »materijal za salatu«, odnosno osim različitih vrsta salate, još i rajčice, krastavci, paprika i neizostavna kapula. Reći će nam »tete placarice« da je kapula zapravo i cjenovna rekorderka, jer je kilogram kapule najviše od svih članova povrtne obitelji cjenovno poskočio od kada je uveden euro.


Odnosno, cijena u kunama prije godinu dana za kilogram kapule iznosila je od 10 do 12 kuna, a sada kilogram kapule košta čak 2 i pol eura!


Jednom se živi


Bobičasto voće mami, ali mu je cijena – ma jednom se živi! Dakle, mjerica doista prekrasnih malina, kupina ili borovnica mora se platiti čak 5 eura. Sjećamo se onih 15 kuna iz prošle godine za ovo malo »carstvo zdravlja, okusa i vitamina«. Turisti ih ipak kupuju, domaći ljudi također, no ipak rjeđe. S 2 i pol eura na 5 eura, skok je velik, ali je bobičasto voće vrlo traženo i stoga i drži tako visoku cijenu. Smokve sve više »ulaze«, a cijena je za kilogram – 8 eura, u posudicama od pola kilograma, dakle 4 eura.




– Sjećam se onih vremena kada je bilo puno više prodavačica, puno više ženskica koje su konkurirale jedna drugoj i normalno da je bilo raznovrsno na opatijskim štandovima. Danas je situacija nešto drugačija i jako je »drago« – dakle skupo. Ali mi smo »navajni« prit na mrkat, gdje nekog poznatog vidiš, malo poćakulaš, malo ča kupiš. Tržnica kao takva i ribarnica kao i mesnice obavezno moraju ostati u Opatiji, gradu u kojemu se danas jako puno artikala više ne može nabaviti. Od silnih butiga koje je Opatija nekad imala, danas je ostalo jako malo toga i nema se više gdje kupiti »ni putac, ni laštik«, ni nešto za poklon ako se ide nekome na rođendan. Za sve se mora u Rijeku, što je jako žalosno. Dakle, tržnica svakako mora opstati, ona nam je još jedina ostala, rekla je Licia Ferlan iz Opatije koja voli kupovati na tržnici za koju kaže kako »svaki kupac ima svoju simpatiju i kod nje najviše kupuje«.


– Moramo ča potrošit aš nas jako žule šoldi, našalila se gospođa Ferlan.


Nešto srne, nešto kiša


Kod prodavačice Marije Perković saznajemo da se uzgajivači povrća susreću s popriličnim problemima tijekom ove sezone. Naime, srne su na njihovim nasadima prešle na »pun pansion« i stoga im ne ostaje baš previše za izložiti na opatijske štandove.


– Srne jedu sve, ali pomidore ne diraju. Međutim, pomidore su nažalost uništili jaka kiša, odnosno olujna nevremena koja su nas zadnjih dana pratila. Sada su ovi pomidori idealni za salsu i koštaju 3 eura, dok su pomidori za salatu po 4 eura, rekla je Perković. Lubenice su »u punoj snazi«, a za kilogram treba izbrojiti između 1,50 i 1,80 eura.


Prodavačice objašnjavaju da zbog visokih troškova transporta cijena ne može biti niža.


Osjeća li se veći promet uslijed turističke sezone, pitali smo još prodavačicu Mariju Perković.


– Nema Nijemaca, nema Talijana, Austrijanaca, niti drugih gostiju. Ne znam što se ove godine dogodilo, no rekla bih da je u 32 godine mog rada ovdje, prema potrošnji gostiju, ovo jedna od najlošijih sezona. Kako to protumačiti, ne znam, navela je Perković.


Napominje da je jedna od najtraženijih namirnica zadnjih dana grah muljenac. Odličnog je okusa i brzo se kuha te nije potrebno prethodno namakanje…


– Neočišćen je 5 eura za kilogram, ali jako se teško čisti, istaknula je Marija Perković koja ono što uspije očistiti prodaje u vrećici i cijena je tad oko 5 eura za pola kilograma. Ili – svaka roba nađe put do svog kupca, pa bio to kilogram krumpira za 1 i pol euro za kilogram, ili pak bijelog stolnog grožđa koje izgleda prekrasno, no za kilogram, koliko često zna težiti i samo jedan grozd, treba olakšati »takujin« za čak 7 eura.