POVRATAK ŽIVOSTI

Kuna je otišla, opatijskom tržnicom zavladali su euri. Provjerili smo cijene: ‘Ne izgleda strašno, ali…’

Aleksandra Kućel Ilić

Posebno primamljiva bila je ribarnica na kojoj cijene istaknute u eurima ne izgledaju strašno, no tek kada se preračuna koliko bi to bilo kuna, postane jasno zbog čega vrijedi ona da hrvatski stanovnici jedu premalo ribe...



OPATIJA – Kišu, dosta hladnije vrijeme, ali i povratak života u mnogobrojne poslovne prostore koji su predahnuli najčešće zbog prelaska na euro i kolektivnih godišnjih odmora, donio je šesnaesti dan siječnja 2023. Opatiji. Zafriškalo je »de fešta«, zapuhalo onako zimski, no pravo zahlađenje tek stiže, kažu upućeni. Stanovnike malo hladniji dani vesele jer, kako se kaže u narodu, »zima mora storit svoje«, pa je bolje da to učini kada je to »delo«, kada je karneval pred vratima, nego tijekom pravoga proljeća kada bi u prirodi, a možda i među ljudima, izazvala »kraval«.


Uobičajeni ritam


Uglavnom, ulazak u drugu polovicu siječnja pamtit će se uz ostalo po povratku raznolikosti i izbora kamo na jutarnju ćakulu i po najsvježije vijesti. Isto tako, jučerašnji ponedjeljak je bio prvi ponedjeljak u povijesti u kojemu je donedavna »kuna naša svagdašnja« otišla iz platnog prometa i prepustila mjesto eurima.


Na tržnicu na kojoj još uvijek nema svih trgovaca također se vratio uobičajeni ritam, više se razgledava i kupuje, a ponuda je sve bolja. Primamljiva je i ribarnica na kojoj cijene istaknute u eurima ne izgledaju strašno, no tek kada se u glavi preračuna koliko bi to bilo kuna, postane shvatljivo zbog čega vrijedi ona da stanovnici Hrvatske jedu premalo ribe…




Od jučer se na zadovoljstvo potrošača na prometni punkt koji ribarnicu dijeli od zelene tržnice vratio i poznati opatijski medar Ivan Turina. Sezona je kada je med među najtraženijim namirnicama jer ublažava i liječi mnoge nedaće vezane uz prehlade i druge zdravstvene probleme vezane uz doba godine. Za teglicu od 900 grama treba izdvojiti od 11 do 15 eura, a mogu se kupiti i manja pakiranja, ovisno o potrebama.


Solidna ponuda


– Predahnuo sam 15 dana, dok je trajala dvojna naplata i sad sam na raspolaganju svim kupcima sa svojim teglicama meda. Na eure smo se brzo priviknuli, pogotovo na veće iznose, no mislim da će za prilagodbu na cente trebati još malo vremena. I morat ćemo kupiti neki dobar takujin za sitni šoldi. Med je sada vrlo tražen, a imat ću ga u ponudi tijekom siječnja i veljače – rekao je Turina.


Na zelenoj tržnici ponuda je solidna, prodavačice su ljubazne kao i uvijek i, kako kažu, s eurima nema problema – ako ih se ima dovoljno! Ipak, kod malo starijih »teta placarica« može se čuti i da se »nikad neće navadit na euri, a pogotovo na centi«. Međutim, bez obzira na ovaj mali prigovor više »u bradu«, sve se odvija najčešće bez problema i većina kupaca ima spremne sitnije eure koji su dovoljni za manje nabavke. No, za neke ekskluzivnije namirnice u ovo doba godine, one koje dolaze iz uvoza poput primjerice krasnih crvenih jagoda koje su jučer mamile potrošače, treba malo dublje posegnuti u džep i izbrojati pokoji euro više. Bez obzira što dosta koštaju, ne samo jagode, već i uvozne maline i borovnice u Opatiji se vrlo brzo nađu u nečijim košaricama, jer »gušti su gušti«…


I za kraj, premda je sada velika većina ugostitelja u središtu grada ponovo otvorila vrata, a svi koji su i tijekom prvih dana siječnja radili zaslužuju pohvale i želje da uspješno nastave rad kroz cijelu godinu, treba reći i da se do kraja mjeseca neće moći u neke inače vrlo popularne objekte koji su i dalje u razdoblju preuređenja i zimske stanke. Primjerice, kavana u središtu grada koja ima vjernu publiku uzela je predah sve do početka veljače…