Koraljka Vahtar Jurković / Foto Sergej Drechsler
Evo što kaže Koraljka Vahtar Jurković, pročelnica Upravnog odjela PGŽ-a, nakon istupa predsjednice GV-a Opatije Neve Slani
povezane vijesti
- Najstariji član opatijskog udruženja antifašista ima 96 godina i izvrsno pamćenje. Pričali smo s njim
- Memento u opatijskoj Villi Antonio. Učenicima prikazan film o Justi Terčiću koji je bio u logoru Dachau
- Ljubitelji skijaškog bicikliranja iz cijelog svijeta stižu na Platak. Ove godine i noćna utrka
Zaustavljanje izdavanja dozvola po starom planu, na način kako to nestručno tumači i traži Neva Slani, je poziv na postupanje protivno zakonu, istakla je Koraljka Vahtar Jurković, pročelnica županijskog Upravnog odjela za prostorno uređenje, graditeljstvo i zaštitu okoliša, u reakciji na ovotjedni istup predsjednice Gradskog vijeća grada Opatije.
Uz ostalo je istakla da je upravljanje prostorom dano JLS-ima pa stoga drži neutemeljenim odgovornost za probleme u prostoru prebacivati isključivo na nadležni Upravni odjel koji samo provodi njihove odluke, odnosno planove.
Vezano za pitanje etažiranja objekata mješovite namjene, Vahtar Jurković je, pak, navela da je predsjednici Gradskog vijeća odgovoreno da se postupak utvrđivanja samostalnih uporabnih cjelina provodi temeljem Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, a ne primjenom Urbanističkog plana uređenja koji se donosi te da se prostornim planovima ne može propisivati mogućnost i način utvrđivanja samostalnih uporabnih cjelina.
Vezano za navode o velikom broju nepotpunih zatjeva za dozvole, za koje investitori najčešće nisu imali suglasnost vlasnika, podnijetih neposredno prije izmjene opatijskog UPU-a, navela je da se prilikom njihova rješavanja ne primjenjuje samo Zakon o prostornom uređenju ili Zakon o gradnji, nego i Zakon o općem upravnom postupku prema kojemu se zahtjev može predati i bez potrebne dokumentacije, a naknadno upotpunjavati.
– Ako podnositelj zahtjeva sam ne upotpuni svoj zahtjev, na to će ga pozvati Upravni odjel. Rokovi rješavanja računaju se tek od kompletiranja predmeta, a ovise i o mogućnostima njihova rješavanja, s obzirom na opterećenost službenika velikim brojem predmeta u radu.
Glede tvrdnje gospođe Slani da je njoj odgovoreno da se katastarska čestica na koju se odnosi zahtjev može naknadno mijenjati, treba reći da joj je dan općeniti odgovor da stranka prema Zakonu o općem upravnom postupku može izmijeniti svoj zahtjev do donošenja prvostupanjske odluke o upravnoj stvari.
Naknadno, na zahtjev gradonačelnika Kirigina, dodali smo pojašnjenje da u zahtjevima za izdavanje lokacijskih i/ili građevinskih dozvola podnesenim prije izmjene prostorno-planske dokumentacije nije moguće mijenjati katastarsku česticu za koju se traži izdavanje tih akata – kazala je Vahtar Jurković, dodajući da se od 1. siječnja 2020. zahtjevi podnose putem državnog sustava eDozvola u koji je obavezno upisati katastarsku česticu i katastarsku općinu.
– Predsjednici gradskoga vijeća također je pojašnjeno da podnositelj zahtjeva može tražiti izdavanje lokacijske dozvole i ako nije vlasnik zemljišta, pri čemu broj takvih zahtjeva nije ograničen – navela je Vahtar Jurković kao i da se akti za provedbu prostornog plana izdaju u skladu s prostornim planom koji je važio na dan podnošenja zahtjeva, osim ako podnositelj zahtjeva ne zatraži da to bude plan koji važi na dan izdavanja akta.
Iz Odjela su istakli i kako podnošenje velikog broja zahtjeva neposredno prije promjene prostornih planova nije usamljena pojava za područje Opatije, nego se isto događalo i na području Krka, Matulja, Viškova…
– Upravnom odjelu nadležnom za izdavanje dozvola takav izvanredni priljev predmeta otežava poziciju jer dodatno opterećuje službu velikim brojem zahtjeva koji u pravilu nisu spremni za rješavanje, već iziskuju pozivanje podnositelja na njihovo upotpunjavanje, a istodobno smanjuju postotak riješenosti predmeta stvarajući tako lažnu sliku o neažurnosti Odjela u rješavanju predmeta, kazala je Vahtar Jurković.