Foto David Kurti
Nešto ovako posebno ne smije se propustiti - ocijenio je Velčićevo stvaralaštvo načelnik Staraj
povezane vijesti
Što učiniti kada shvatite da se svijet oko vas nezaustavno mijenja, da stari načini življenja nestaju, da tradicionalni običaji i obrti odumiru i da vašu kulturu sve više transformiraju nove vrijednosti? Kako uhvatiti sve one trenutke koji su vas oblikovali, koji su vam dali identitet? I kako spriječiti da vam protok vremena ne promijeni kako vidite svijet? Najbolji način je da počnete dokumentirati svijet oko sebe! Upravo to je učinio Zdenko Velčić svojim brojnim umjetničkim djelima, svojom knjigom Adriatic Reverie (u originalu Čarobni kvarnerski trokut), i sada svojim fascinantnim dioramama.
Posvetivši život očuvanju kulturne baštine svog rodnog Kvarnera, on je postao vodeći zaštitnik prirode, tradicije i identiteta svojeg zavičaja i domovine. Svojim dioramama Velčić bilježi ljepote prirode Kvarnera (Art Terrarium) i lokalnih tradicija i zanata (Konoba). Art Terrarium zadivljuje promatrača svojim hiperrealističnim prikazima flore i faune autorovog rodnog Golovika i Brseča, prikazujući životinje, insekte, trave i cvijeće s nevjerojatno realističnim detaljima. Koliko god ih blizu promatrate, ne možete vjerovati da su umjetni. Čak i najkritičniji pogled će vam dati dojam da latice makova trepere na povjetarcu, da se trave lagano povijaju, da ste upravo zapazili kako su krila na vilinom konjicu zatitrala i da će gušter svakog časa poletjeti da uhvati muhu…
Upravo nevjerojatan realizam Art Terrariuma pokazuje koliko oštrim okom Velčić uočava svaki detalj na objektima koji ga zanimaju. Izložba Konoba je podjednako detaljna, ali s dozom primitivne umjetnosti koja daje ljudskim figurama posebnu umjetničku izražajnost. U toj izložbi su ljudi prikazani u raznim svakodnevnim aktivnostima koje su dio već zaboravljenog, teškog ali jednostavnog i zadovoljavajućeg života. Naročito fascinantna je diorama mlina za maslinovo ulje (Toš) u Brseču. Ta maketa, sagrađena precizno i u mjerilu, prikazuje upotrebu mlina uključujući konja s povezanim očima koji je okretao veliki kameni žrvanj. Zdenko Velčić je nezaustavan u svojem trudu dokumentiranja prirode i života Kvarnera. Njegove diorame su doprinos neprocjenjive vrijednosti u očuvanju povijesti ovog prekrasnog i kulturno bogatog kraja hrvatskog Jadrana – napisao je Mario Igrec, prevoditelj na engleski jezik i urednik knjige »Adriatic Reverie« Zdenka Velčića.
Čaroban život
Nakon što je knjiga na hrvatskom jeziku tiskana u originalu 2009. godine, a predstavila ju je Katedra Čakavskog sabora Općine Mošćenička Draga u Mošćenicama, na kraju 2024. godine se zajedničkim snagama Općine Mošćenička Draga, TZ Mošćenička Draga, Katedre Čakavskog sabora Općine M. Draga, Ekomuzeja, Katedre za kulturalnu teoriju i diskurzne studije – Odsjeka za kulturologiju – Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci i Liburnia Riviera Hotel d.d. organiziralo predstavljanje knjige »Adriatic Reverie« – A Story of the People, Nature, and Culture of Croatia’s Kvarner, na engleski jezik prevedeno i nadopunjeno izdanje vrijedne i zanimljive knjige. U hotelu »Marina« se tražilo mjesto više, moderator je bio Robert Mohović, a na promociji engleskog izdanja Velčićeve knjige su nastupili Elena Rudan, Riccardo Staraj, Rajka Jurdana Šepić, Nadija Rubeša, Josip Krajač, Robert Doričić, Nikola Petković, Silvana Milotić, Sanja Albaneže i sam autor, Zdenko Velčić. Program su još uveličali i Bejski kanturi, Agneze Host, poetesa iz Belog na otoku Cresu, Franjo Švob Franina, te Feručo Senčić na harmonici.
Na početku se publici obratio Robert Mohović, predsjednik Ekomuzeja koji je istaknuo važnost ove knjige u tradicijskom i baštinskom smislu, te njenu važnost kao englesku verziju naše povijesti, sadašnjosti, prirode, ljepote ovog kraja, načina života… Dočarala je kako je zapravo čarobno živjeti na Kvarneru. Riccardo Staraj je povezao Velčića i njegovo stvaralaštvo s turizmom i istaknuo vrijednost terarija kao jedinstvenog prirodnog muzeja na Liburniji kojega svatko mora vidjeti.
– Ta preciznost, ta strpljivost, ta ljubav za svaki kamen, travku, leptira, pauka, stabljiku, šumu i krš ove naše zemlje… Nešto ovako posebno ne smije se propustiti – ocijenio je Velčićevo stvaralaštvo Staraj, dok je Nikola Petković pohvalio prijevod, stručan pristup i srčanost prevoditelja koji se usudio prevesti ovakvo djelo, jer ipak se radi o regionalnoj pa i lokalnoj knjizi koja je dobila krila za let u svjetske monografije…
Tko je Mario Igrec
Tko je taj »srčani i stručni prevoditelj« Mario Igrec, otkrio je Riccardo Staraj, po čijim riječima je Igrec u djetinjstvu posjećivao Brsešćinu i zna dosta o ovom lijepom kraju u koji i dalje dolazi sa svojom obitelji. Kako je potvrdio Zdenko Velčić, poznanstvo s Igrecom se rodilo prilikom prodaje njegovih slika u Mošćenicama. Dvije umjetničke duše su se jednostavno prepoznale, zatim je Igrec posjetio i Velčićev jedinstveni terarij u Goloviku i – tako je sve počelo…
– Mario Igrec, prevoditelj i urednik knjige Adriatic Reverie Zdenka Velčića, proveo je najbolje dane svojeg djetinjstva u Brseču gdje je njegov pristup životu bio oblikovan mudrošću, velikodušnošću i toplinom tamošnjih stanovnika kao i netaknutom prirodom i morem Brseča. Diplomirao je kao pijanist 1984. u klasi Pavice Gvozdić na Muzičkoj akademiji u Zagrebu, a magistrirao na klavirskom odjelu Stony Brook University 1986. godine. Duboki interes za klavirsku tehnologiju od 15. godine života naveo ga je nakon završenog studija da postane koncertni klavirski tehničar i restaurator, te je danas Chief Piano Technician i šef odjela za održavanje klavira na prestižnom američkom konzervatoriju The Juilliard School u New Yorku. Mario je autor knjige Pianos Inside Out (Klavir i iznutra I izvana), »najambicioznije knjige o klavirskoj tehnologiji do sada« (Piano Technicians Journal). Za vrijeme njegovog rada u informacijskoj tehnologiji od 1995., bavio se projektima publiciranja dugih dokumenata (long document management) kao Adobe Certified Expert za Frame Maker I suosnovao je Selltis, društvo za izradu CRM softvera (upravljanje odnosa s kupcima), gdje je bio Chief Technology Officer i softverski arhitekt do 2015. Mario živi u općini Westchester kraj New Yorka – rekao je Staraj.
Profesor Josip Krajač, urednik izvorne knjige svojim je izlaganjem spojio i jednu i drugu knjigu i zaključio kako je »Čarobni kvarnerski trokut« dobio novu svježinu i to u engleskom prijevodu. Pohvalio je autora i njegovu ustrajnost i ljubav prema onome što radi – »pravi je to umjetnik koji ne pokazuje samo interese u slikarstvu, nego u prirodi, tradiciji, našem čovjeku, težini nekadašnjeg života, dioramama, terariju koji je i više nego živ u mirnoći njegovog Golovika kraj Brseča«.
Nabaviti original i prijevod
Na izložbi su bile izložene i Velčićeve slike i diorame o kojima je govorio Robert Doričić. Kako je najavljeno, Općina Mošćenička Draga će dodatno od autora otkupiti knjige koje će u 2025. godini poslužiti kao nova vrijedna monografija koju će ponosno darovati gostima i delegacijama koje će ih posjećivati.
– Kao načelnik sam ponosan što se ovakva jedna knjiga izdala u New Yorku, zahvaljujem Mariju Igrecu kojeg sam upoznao tek prije dvije godine i odmah našao načina da pomognemo u prijevodu i izdanju njegove knjige. Zdenku Velčiću poručujem da ćemo i dalje pratiti njegov rad i hvalevrijedno ga isticati kao kulturnu i umjetničku snagu našeg zavičaja. Zahvaljujem svima koji su pridonijeli ovako uspješnoj promociji, posebno Zdenku Velčiću zahvaljujući kojemu je publika dolazila pomalo odasvud – Beli, Rijeka, Istra, Općina Mošćenička Draga, Liburnija… Čini mi se da je na kraju autor prodao, a i podijelio velik broj knjiga, jer kako sam rekao, »ako imate original knjige »Čarobni kvarnerski trokut« doma, morate imati i njen prijevod, i to ne običan prijevod i tek usputno izdanje, nego nadopunjeno svjetsko izdanje u samom srcu svijeta – New Yorku – zaključio je Riccardo Staraj.
Igrec: Knjiga me oduševila
Putem snimljenog videa skupu se iz New Yorka obratio i Mario Igrec.
– Prvi put sam knjigu »Čarobni kvarnerski trokut« vidio 2013. godine kada je Velčić izlagao svoje slike ispred Peruna u Mošćenicama. Tu sam kupio nekoliko njegovih slika, a knjiga je na mene ostavila vrlo jak dojam, oduševila me i odmah sam pomislio da je treba prevesti na engleski i učiniti dostupnom puno većem broju čitatelja koji su zaljubljeni u Kvarner. Hvala svima koji su dali doprinos i pomogli da se to i ostvari – rekao je uz ostalo Igrec.