Županijska skupština

Katalinić predložio jeftino rješenje za biootpad, Komadina bi smeće poslao u dim: “Sve pretvorimo u molekule”

Barbara Čalušić

Foto Vedran Karuza

Foto Vedran Karuza

Komadina smatra da su plazma postrojenja kod rješavanja problema otpada najbolja jer se sve pretvori u molekule i dobije struja.



Na prijedlog vijećnika Josipa Katalinića na dnevnom redu sjednice Županijske skupštine našla se i točka o trenutnom stanju i razvoju sustava gospodarenjem biootpadom u PGŽ-u.


Katalinić je istaknuo kako gotovo nema jedinice lokalne samouprave koja zna gdje će rješavati biootpad te je dodao kako je zaključak točke koju je stavio na dnevni red vrlo skroman, ali i maksimalno moguć s obzirom na ovlasti županije po tom pitanju.


Katalinić je u zaključcima predložio da se PGŽ uključi u traženje lokacija i motiviranje jedinica lokalne samouprave da krenu u odvojeno prikupljanje biootpada jer je to jedino rješenje.




Predložio je i da se u proračun za sljedeću godinu uvrsti 250 tisuća kuna poticaja za to.


Nije kružno, nego ružno


Pozvao je i Komadinu da u roku od tri mjeseca sazove sastanak s predstavnicima izvršne vlasti na temu biootpada.


– Intencija ovog materijala je dobra, da se sustav dovrši. U Hrvatskoj se svi zalažu za kružno gospodarenje otpadom, a ono što ja vidim, nije kružno, nego ružno.


Moramo se svi zapitati što bi bilo da nemamo Marišćine kao takve – rekao je Komadina.


On smatra da su plazma postrojenja kod rješavanja problema otpada najbolja jer se sve pretvori u molekule i dobije struja.


Kad volumen ode u dim


Komadina je za govornicom uputio i kritiku slabom odazivu načelnika i gradonačelnika na ovu temu.


– Spalionice otpada su jako privlačne svakom načelniku i gradonačeniku jer rješavaju velik volumen otpada i nestane prvotni problem.


Volumen ode u dim i nema ga, no taj plin nije ništa drugo nego CO2, primarni uzrok globalnog zatopljenja, a tehnologija obrade biološkog otpada izrazito je bitna jer kompostane nisu jedini način – upozorio je Orjen Petković iz Možemo!, dok je svoj pogled na problematiku raspolaganja otpadom dao i nezavisni Leo Pavela.


– Smeće je sastavni dio dekora PGŽ-a i ljudi ovdje očito vole smeće, a jedino je Krk uljez u našoj županiji – rezigniran je bio Pavela.


“Pa jeste li vi više uopće župan?”


Komadina se na aktualnom satu suočio s kritikama HDZ-a i Ive Rinčić koja ga je upitala je li on još uvijek župan, budući da na svim važnim temama i događanjima sudjeluju njegovi zamjenici.


Sanjin Vrkić iz HDZ-a župana je pak kritizirao za izjavu da država drži PGŽ na kruhu i vodi.


– Dok je Županija na kruhu i vodi, sudjelujete na potpisivanju ugovora o čvoru Dobreć s ministrom Butkovićem, a potom isti dan na primopredaji broda u »3. maju« gdje Vlada čuva radna mjesta.


Zanima me je li to sve kruh i voda, rekao je Vrkić, dodajući kako se njemu čini da država drži PGŽ na kolačima i dobrom vinu.


– Moram priznati da sam pokušao iz sjećanja izvući kad sam to rekao. Moram imati kontekst jer ja nemam loše mišljenje o suradnji s Vladom, a i mislim da svaka vlada treba osiguravati kruh i vodu.


Lobiranje “u tišini”


No, dok sam u zaletu, mogu vam reći da je malo loše kako prolazimo na natječajima zbog indeksiranja i stranačkog odabira natječaja, poručio je Komadina Vrkiću, dok je Rinčić uzvratio kako je izabran za župana i bit će to do kraja mandata.


– Ne znam jeste li vidjeli da sam bio jučer s gradonačelnikom Filipovićem i da sam s Plenkovićem lobirao za »3. maj« u tišini.


Ne brinite se za mene, ja sam tu, rekao je Komadina koji je na aktualcu odgovarao i prozivkama iz Gorskog kotara, ustvrdivši da je od 2013. do 2021. godine PGŽ u Gorski kotar, bez dijela sredstava i decentraliziranih sredstava namijenjenih za zdravstvo i obrazovanje, uložio više od 140 milijuna kuna, a od poreza na dohodak je na području Gorskog kotara prikupljeno 57 milijuna kuna.