MIRA SHALABI

Kako je kamelija postala egzotični simbol Opatije: ‘Ovo cvijeće s razlogom uživa svoj epitet – kraljevski’

Filip Brnelić

Foto S. Drechsler

Foto S. Drechsler

Kamelija ne može svugdje uspijevati, a u Opatiju, u perivoj Vile Angioline je došla 1845. godine. Zbog njene povijesti, ljepote cvijeta, egzotičnosti i motiva u umjetnosti dobila je kraljevski naziv – kaže organizatorica Festivala kamelija Mira Shalabi



OPATIJA – Dolazak proljeća već se polagano naslućuje, a cvat prirodnog svijeta u posljednjim zimskim mjesecima za sobom donosi i društvena zbivanja posvećena nekom od najljepšeg cvijeća koje buja u našim krajevima. Ususret tradicionalnoj izložbi kamelija, manifestaciji koja se promaknula u jedno od centralnih zbivanja za turističku promociju Opatije, predsjednica Udruge ljubitelja kamelija Mira Shalabi objasnila je neraskidivu poveznicu ove posebne biljke i Opatije te najavila ovogodišnji festivalski program. Od prve kamelije, koja se iz perivoja Vile Angiolina proširila po Liburniji, do danas, ovo je grmoliko cvijeće, uz magnoliju, postalo jedan od svojevrsnih simbola Opatije. Očarava velik broj ljudi i s razlogom uživa svoj epitet – kraljevski.


Pravi trenutak


– Kamelija je biljka originalno iz Japana i Kine koja se u 19. stoljeću širila Europom. U to je doba vladala kameliomanija, po dvorovima se moralo imati kamelije, tadašnji kraljevi i carevi imali su velike kolekcije, a tada su i nastali roman »Dama s kamelijama« i opera »La Traviata«. Vrsta Camellia japonica rubra simplex u Opatiju je došla 1845. godine, kada ju je kralj od Saske Fridrih II. poslao Iginiju Scarpi, Angiolininom udovcu, i od onda je njeno razmnožavanje na ovom području počelo – kaže Mira Shalabi, navodeći da je Opatija iznimno pogodno podneblje za uzgajanje kamelija.


– Kameliji treba dosta kiselo zemljište i vlažno, ali ne premokro područje, a ovdje Učka privlači vlagu i kišu. Također, njoj treba hladovina, ne smije biti direktno izložena suncu, pa je i zbog svoje povijesti i zbog toga što ne može svugdje uspijevati, uz ružu, zovu kraljicom cvijeća. Osim što je njen cvijet vrlo lijep, ona je i pomalo egzotična, a nju su kao takvu vrstu promovirali i umjetnici – ističe predsjednica opatijske udruge, kazavši da status kamelija oblikuje i činjenica da se u Hrvatskoj one na javnim mjestima mogu pronaći još samo u Dubrovniku.




Prvi proljetni tjedni u Opatiji uobičajeno su rezervirani za poznatu izložbu kamelija i izbor njenog najljepšeg cvijeta. Iako klimatski i vremenski uvjeti otežavaju nekoć prirodne cikluse u životu biljaka, ovogodišnji rani cvat kamelija neće ugroziti festivalski itinerar.


– Ove naše japonike su zimske vrste i one cvatu u rano proljeće, a sada su već počele cvasti u siječnju. Srećom, ono toplo vrijeme nije se nastavilo, cvat je ipak zaustavila zima pa će biti sve kako treba. Neke od kamelija će ocvasti, ali druge će procvjetati, tako da ćemo ih za izložbu imati dovoljan broj – kaže Mira Shalabi.


Cvjetni korzo


Dok prve stavke u festivalskom rasporedu – radionice i predavanja pod vodstvom inženjerke hortikulture i stručnjakinje za kamelije Katice Dražić – počinju u ponedjeljak 27. ožujka, 15. izdanje izložbe uz popratni glazbeni program bit će otvoreno u petak 31. ožujka, u Umjetničkom paviljonu »Juraj Šporer« u 18 sati. Među desecima izloženih živih kamelija publika će tijekom vikenda odabirati najljepši primjerak kamelije, a stručni će žiri nagraditi i najljepše fotografije opatijskih grmova i cvjetova, kao i učeničke likovne radove, i to sadnicama ove jedinstvene biljke. Dodjela nagrada, proglašenje najljepše kamelije i kulturni program zatvaranja izložbe održat će se posljednjeg dana Festivala, u nedjelju 2. travnja od 18 sati.


U sklopu Festivala prošle se godine nakon dužeg perioda u Opatiju vratila manifestacija Dječji cvjetni korzo, u kojem će i ove godine sudjelovati djeca vrtićkog uzrasta iz Opatije i Matulja koja će prikladno kostimirana prošetati opatijskim perivojem te prikazati svoje plesno umijeće. Povorka će krenuti 2. travnja u podne ispred Šporerovog paviljona, a prema riječima organizatorice, po završetku manifestacije udruga će izraditi i prezentirati slikovnicu s radovima osnovnoškolaca na temu kamelijinog cvijeta. Slikovnica »Krajica z Opatije« bit će prezentirana idućeg mjeseca u opatijskoj Osnovnoj školi Rikarda Katalinića Jeretova, čime će se zaključiti ovogodišnji program.