Odličan primjer

Izuzetne predavačice i intrigantna tema na tribini Kluba liječenih alkoholičara Opatija

Aleksandra Kućel Ilić

Foto Aleksandra Kućel Ilić

Foto Aleksandra Kućel Ilić



Tribina u organizaciji Kluba liječenih alkoholičara Opatija, održana u opatijskoj Villi Antonio bila je odličan primjer kako bi dobro organizirani skupovi ovakvog tipa trebali izgledati.


Dvije izuzetne predavačice, poznata psihijatrica dr. Gordana Šikić i stručna terapeutkinja i aktualna voditeljica Kluba liječenih alkoholičara Opatija Dunja Čović, zainteresiranoj javnosti, a osim članova kluba bili su tu i riječki srednjoškolci iz Medicinske škole, predstavile su na pristupačan i zanimljiv način sve ono što je potrebno reći o temi koja je intrigantna, ali se o njoj ne govori dovoljno.


Premda, kako se moglo čuti na tribini, “zdrav pojedinac čini zdravu zajednicu”, a svako bi društvo trebalo težiti prema tome da se svakom pojedincu, a zatim i čitavoj obitelji učini život što kvalitetnijim.




Jer, u slučaju kada se pojavi problem alkoholizma, “pijanac pije, a obitelj boluje” ili drugim riječima, preneseno s jučerašnjeg skupa, “alkoholizam je obiteljska bolest”. Odnosno, sredina u kojoj živi osoba oboljela od alkoholizma, postaje bolesna.


– Mi postojimo kako bismo pomogli ljudima mijenjati način života, a cilj nam je pomoći im da prestanu piti alkohol, da kroz apstinenciju počnu raditi na sebi i dođu do saznanja da postoji bolji život.


Alkoholozi kažu budi najprije dobar sebi, promijeni sebi život i bit ćeš onda dobar ljudima u svojoj okolini. Želimo da nas zajednica prepozna i da svi kojima je pomoć potrebna saznaju da smo otvoreni za nove članove – rekla je voditeljica i stručna terapeutkinja u Klubu liječenih alkoholičara Opatija Dunja Čović, koja je prije sedam godina zamijenila dugogodišnju voditeljicu Kluba Katarinu Dodić.


Uz opatijski, na Liburniji uspješno djeluje i matuljski Klub liječenih alkoholičara, a oba kluba financijski podupire lokalna samouprava.


Opatijski je osnovan 1973. i iduća mu je godina jubilarna, a kako je navela Čović, prema evidenciji od 1993. godine do danas kroz klub u Opatiji je prošlo gotovo 4.000 članova plus njihovi supružnici.


Sada je u Klubu koji se sastaje u prostorijama Doma za starije u Voloskom 15 redovitih članova i 4 supruge, budući da je za rješavanje problema alkoholizma od presudnog značaja i podrška obitelji.


Prema riječima dr. Gordane Šikić, potrebno je pet godina terapije i kontinuiranih odlazaka u Klub da bi se moglo reći da je osoba zaliječena i da može kvalitetno živjeti bez alkohola, a uz zdrave pojedince, stvaraju se i zdrave obitelji.