PISANICE

Izložba uskrsnih jaja Mladena Karana u opatijskom hotelu. Najveće je veliko čak metar i devedeset

Aleksandra Kućel Ilić

Foto Vedran Karuza

Foto Vedran Karuza

Najveće jaje veliko je metar i devedeset, ima ih zatim od metar i šezdeset, te od metra i onih manjih, no šarmantnih i do zadnjeg detalja pažljivo ukrašenih



OPATIJA – Goste Grand hotela Adriatic u Opatiji u preduskrsnim danima i za same blagdane koji su pred vratima, u prostranom predvorju dočekuje prekrasno iznenađenje – deset unikatnih uskrsnih jaja izrađenih ručno i uz puno detalja, a nastalih u radionici poznatog majstora iz Ferdinandovca Mladena Karana.


Uz pomoć obitelji, u prvom redu supruge, ove su vrijedne ruke izradile danas već svima poznate »najveće jaslica na Kvarneru«, također u božićno-novogodišnje doba izložene u ovom poznatom hotelu gdje u svako doba godine vole turistima pripremati što ljepšu dobrodošlicu. Izložba jaja različitih veličina, uz sve detalje i puno kretivnosti nastala po uzoru na poznata Fabergéova jaja, kako smo saznali od Suzi Matika, direktorice Grand hotela Adriatic, počela se rađati još po zimi, čim su se uklonile legendarne jaslice…


Posebno i drukčije


– Počeli smo razmišljati kakvu bismo priču mogli realizirati tijekom proljeća, kada se sve budi i zajedno s gospodinom Mladenom dogovorili da to bude nešto posebno i drukčije. Pitao nas je što mislimo o kolekciji jaja po uzoru na poznate primjerke skupocjenih Fabergéovih jaja, a mi smo iz hotela odgovorili da smatramo to odličnom idejom. Dali smo mu slobodne ruke da uskrsna jaja osmisli i izradi i do trenutka kada ih je došao postaviti nismo zapravo znali niti kako će izgledati, niti koliko će ih biti.




Kad su postavljena u naš lobby, odmah su nas osvojila, a što je najvažnije, nakon samo tri dana otkako su izložena, već je napravljeno iznimno mnogo fotografija gostiju koji svoje doživljaje iz našeg hotela i iz Opatije prenose po cijelom svijetu. Gosti su oduševljeni te pozivamo i sve druge posjetitelje da ih dođu pogledati. Blagdanski ugođaj, šarenilo, boje, priroda se budi, ljudi su bolje volje, sve to simboliziraju naše pisanice koje su nastajale danima i u koje je uloženo puno truda, te treba reći i da su obojene posebnim bojama i stoga mogu izdržati po potrebi i na vanjskim površinama. Njihov se autor želio što vjernije približiti originalu Fabergéovih jaja, nije nam otkrio sve detalje od kojih su sve materijala nastajala, no doista su izrađena vrlo lijepo, raskošno i plijene poglede i kamere. Osim optimizma koji šire oko sebe, paun koji je također ručno izrađen predstavlja dobrodošlicu, a tu su i uskrsni zeko, orao, kruna, te neizbježna zlatna koka koja liježe zlatna jaja i simbolizira plodnost i blagostanje. Najveće je jaje veliko metar i devedeset, ima ih zatim od metar i šezdeset, te od metra i onih manjih, no šarmantnih i do zadnjeg detalja pažljivo ukrašenih.


Uskrsni kutak


– Vedro i posebno je sada na ulazu u hotel i kada ovaj veseli prizor ugledaju djeca, odmah trče ususret i raduju se i to je ono što se željelo postići, dobiti tu neku »dodanu vrijednost«. Mislim da smo ponudili nešto drukčije, a za goste smo priredili i poseban uskrsni kutak za odmor i nastajanje posebnih fotografija koje najčešće završavaju na društvenim mrežama. U svako doba godine taj nam hotelski kutak odijeva novo ruho, a nakon valentinovskoga, na red je stiglo i uskrsno – otkrila je direktorica Matika.


Po njezinim riječima, turistička 2022. godina je izvrsno krenula i u ovome su hotelu dosadašnji rezultati nadmašili inače rekordnu 2019. godinu. Gostiju s dalekih tržišta zasad još uvijek nema, ali su Opatiju, uz one iz europskih zemalja, prepoznali domaći gosti, mnogi se vraćaju vikendom ili čak ovdje žele provesti i blagdane… Buking je dobar, a Grand hotel Adriatic je za predstojeće uskrsne blagdane do zadnje sobe popunjen i ukoliko sve bude proteklo prema planovima, očekuje se i odlična ljetna sezona…


Remek-djelo zlatarske umjetnosti


Fabergéova jaja se smatraju remek-djelom zlatarske umjetnosti i osmislio ih je ruski zlatar Petar Karl Fabergé, njemačko-danskog porijekla, za ruske careve u razdoblju od 1885. do 1917. godine. Jaja su napravljena od skupocjenih metala i ukrašavana zlatom, srebrom i draguljima. Ruski car Aleksandar III. poklonio je prvo takvo jaje svojoj ženi Mariji Fjodorovnoj za Uskrs 1885. godine. Poklon joj se toliko svidio da je car nastavio s poklanjanjem skupocjenih jaja za svaki sljedeći blagdan. Tradiciju je nastavio i njegov nasljednik Nikola II., a do danas je ostalo sačuvano oko 50 Fabergéovih jaja koja se čuvaju u muzejima i zbirkama kolekcionara, navodi se u dostupnoj literaturi.