Foto: S. DRECHSLER
Donji dio će biti otvoren za mnoga zbivanja i manje koncerte, a na katu će se urediti novi stalni postav Hrvatskog muzeja turizma
povezane vijesti
Villa Angiolina u Opatiji, u kojoj je započeo opatijski, hrvatski i regionalni turizam, svečano je otvorena u četvrtak nakon temeljite obnove vrijedne 760.000 eura.
Obnova Ville Angioline dio je projekta “Povežimo se baštinom” Urbane aglomeracije Rijeka, a investicija je sufinancirana putem Europskog fonda za regionalni razvoj – Operativni program “Konkurentnost i kohezija 2014. – 2020.” i mehanizma Integriranih teritorijalnih ulaganja (ITU mehanizam) sa 70 posto vrijednosti, a ostalo je uložio Grad Opatija.
Kako je tijekom svečanosti istaknuo opatijski gradonačelnik Fernando Kirigin, radovima je spriječena degradacija i propadanje tog zaštićenog kulturnog dobra na tri etaže i površini od gotovo 1000 četvornih metara.
Uređeno je pročelje i vraćen povijesni izgled zgrade, tako da je fasada uređena prema zahtjevima nadležnog Konzervatorskog odjela u Rijeci. Sve žbukane plohe su obnovljene u skladu s nalazima povijesnih slojeva, a kameni elementi su očišćeni od naslaga boje i konzervirani, istaknuo je gradonačelnik.
Uz to, osuvremenjen je sustav grijanja i hlađenja, obnovljena stolarija i ugrađen novi wi-fi sustav te postavljen posve novi krov.
Kirigin je naglasio da je zgrada više puta obnavljana, ali nikad ovako pomno i temeljito. Najavio je i promjenu poda unutar zgrade, što će se također prijaviti za financiranje putem EU fondova.
To nije prva vila na području Opatije, ali je važna po tome da je iz nje krenuo opatijski, hrvatski i regionalni turizam. “Potrudit ćemo se da ona bude nezaobilazno mjesto za sve koji kreću u Opatiju ili prolaze kraj nje”, rekao je Kirigin.
Donji dio će biti otvoren za mnoga zbivanja i manje koncerte, a na katu će se urediti novi stalni postav Hrvatskog muzeja turizma. Otvorenje muzeja je planirano za sljedeću godinu, kad se bude slavilo 180 godina turizma u Opatiji.
Prva kuća na mjestu Ville Angiolina je građena 1836. i 1837. godine, a riječki patricij Iginio Scarpa je dogradio i podignuo zgradu u današnjem obliku 1844. godine, kad počinje njeno korištenje u turističke svrhe.
U novije doba u zgradi su bila sjedišta opatijske turističke zajednice, ustanove Mozaik, odnosno poslije Festival te gradske knjižnice, a danas je tu Hrvatski muzej turizma.