Foto Marko Gracin
Festival traje još sutra i preksutra, a posjetiteljima će ispuniti srca omiljenom delicijom koju je teško ne voljeti
povezane vijesti
Sve brige se brišu, a pozitiva vlada kada gradom caruje čokolada. Najslađi sajam “Čokoladna čarolija” otvoren danas u Centru Gervais u okvirima 17. Festivala čokolade u Opatiji, sudeći prema odličnom odazivu i izlagača i posjetitelja potvrdio je da je namirnica kojoj je teško odoljeti visoko na ljestvici onih koje popravljaju raspoloženje, te su ujedno i primjeren dar za svaku prigodu.
Magnet za goste
Degustacije i ponuda čokolatina, kolača, ali i različitih neobičnih kombinacija poput primjerice tjestenine s dodatkom čokolade, uz domaće goste, pravi su magnet i za organizirane grupe posjetitelja.
– Iz Čakovca nas je autobusom došlo četrdesetak. Mi smo članovi Udruge umirovljenika i došli smo uživati u prekrasnoj Opatiji i ovom slatkom festivalu.
Naravno da jako volim čokoladu i sve što je uz nju vezano, jer je ljepota života upravo u tim malim trenutcima koji se pamte. U našim godinama trebamo biti umjereni prema konzumaciji slatkoga, no ipak ćemo se prepustiti čarima čokolade u određenim granicama – rekla je Đurđica Horvat iz Čakovca.
Posebna atrakcija
Kao i na mnogim prethodnim izdanjima, posebna atrakcija Festivala čokolade je i izrada haljina od čokolade. Na samome ulazu u čokoladno carstvo, s puno umijeća izrađuje ih i priprema za finalnu modnu reviju riječka akademska kiparica Georgette Yvette Ponté.
– Veseli me svaki novi projekt na Festivalu čokolade, a ove godine sam dizajnirala četiri retro haljine. Kada sve budu gotove, pripremit će se zanimljiva modna revija i to na samom završetku programa, u nedjelju u 16.30 sati – otkrila je umjetnica Georgette Yvette Ponté.
Slatki uvod u mjesec prosinac i ispraćaj 2023. godine u Opatiji je u studenome, kada je različitih zbivanja ipak manje, pa je manifestacija u organizaciji TZ grada Opatije koja se cijela vrti oko čokolade na sve moguće načine, Gervais pretvorila u bajku u kojoj glavne uloge igraju upravo posjetitelji spremni proširiti znanja i nadopuniti kolekciju omiljenih čokolatina nekim još neotkrivenim.
Mala tvornica čokolade
Posebnu pažnju je ispred Gervaisa privukao 70 godina star auto “Topolino”, naravno da je bio u svakom “oku kamere”, a simbolizirao je tvornicu čokolade “Nadalina chocolate” iz Solina.
– Nadalina je prava mala tvornica čokolade, što znači da mi kupujemo kakao zrna i kod nas se odvija cijeli proces proizvodnje. Nismo čokolatijeri, već pravi proizvođači čokolade i došli smo se odlično provesti u predivnoj Opatiji gdje nam je uvijek zabavno.
Uvijek se trudimo ponuditi nešto novo, pa se tako ove godine igramo uz praline obučene u šećernu vunu. A “Topolino” je službeni auto Nadalina čokolade i mora biti u boji čokolade – izjavio je Marinko Biškić iz Nadalina čokolade.
Čokolada caruje i u kavanama
Festival traje još sutra i preksutra, a posjetiteljima će ispuniti srca omiljenom delicijom koju je teško ne voljeti. Središte zbivanja je u Centru Gervais uz slobodan ulaz, a program se proširio i na novu lokaciju, pa je UP Jurja Šporera ugostio svjetski poznatog proizvođača čokolade Zotter.
Čokolada caruje i u kavanama, te je pravo osvježenje ponudila ekskluzivna izložba nastala u suradnji Liburnia Hotels & Villas i Muzeja grada Rijeke, a riječ je o izložbi na temu prve tvornice čokolade i kakaa u Hrvatskoj koja je 1896. godine započela svoje poslovanje u Rijeci.
Izložba nosi naziv “Opatijski san riječkoga čokoladnog slona” i postavljena je u kavani Strauss u hotelu Palace gdje će ostati ne samo tijekom Festivala čokolade, već i tijekom Adventa.
Ovu “slatko-gorku priču o riječkoj tvornici čokolade” predstavili su njezin autor Velid Đekić i Vinko Ivić iz Muzeja grada Rijeke, te ispred Liburnia Hotels & Villas Gracia Krainer, direktorica marketinga u najjačem opatijskom hotelskom lancu.
Započela slatko, završila gorko
– Tvornica čokolade i kakaa prvi put se spominje 1896. godine i u trgovine je, ali posebno i u riječke i opatijske hotele isporučivala čokoladne table, čokoladne bombone, kakao u prahu, tortice, šnite i ostale slatke zalogaje brendova Slon i Jadran.
Tvornicu je u Rijeci pokrenuo bečki ogranak obitelji Rothschild, a godišnje se u tvornici proizvodilo i do 300 tona čokoladnih bombona, 155 tona čokolade, 1.750 tona kakaa, 120 tona kakao-mase i 150 tona džema – rečeno je o izložbi koju prati i prigodna brošura.
Slatka priča o riječkoj tvornici čokolade završila je gorko, razaranjem u Drugom svjetskom ratu, a detalje zanimljive priče mogu saznati svi koji dođu u kavanu Strauss i razgledaju izložbu.
Uz čokoladu koja “budi sva osjetila” izvrsno se uklopa i dobra glazba. Prvi dan opatijskog Festivala čokolada završava uz “choco music”, odnosno koncert “Pure Chocolate ” – ansambl “I Zefirelli” u Gervaisu će od 19.30 sati ponuditi glazbeni užitak u kombinaciji glazbe, svjetla i čokolade.