Foto S. Drechsler
Imamo nove većinske vlasnike najvećeg hotelskog lanca u Opatiji, Liburnia Riviera Hotela i dolazak obitelji Lürssen u Opatiju vidim kao priliku za pozitivan napredak
povezane vijesti
Jedinstveno mjesto u svakom razgovoru koji je vezan uz potencijale za razvoj luksuznog turizma na Kvarneru zauzima Opatija. Ne nazivaju najstarije turističko mjesto na hrvatskoj obali Jadrana »kvarnerskom perlom« bez razloga, a i sam podatak da su se turistička kretanja u ovom dijelu svijeta rodila upravo u Opatiji i iz Ville Angioline sagrađene 1844. godine krenula graditi priču na kojoj i danas počiva ovdašnje gospodarstvo, sam je po sebi dovoljno značajan.
Iz Opatije se započela pisati hrvatska turistička povijest, a šarmantna je »stara dama« u svojim prvim turističkim danima i godinama zapravo bila mondeno lječilište s naglaskom na zimsku sezonu i blagodati podneblja. Aktualni trenutak koji muči ne samo Opatijsku rivijeru, već i sva druga mjesta uz obalu, jest sezonalnost poslovanja i kratka »špica« sezone koja se nažalost svodi tek na ljetne mjesece. Nadležni za donošenje odluka koji su u mogućnosti vratiti ovaj grad na mjesto na turističkoj karti Europe i svijeta koje joj pripada, na sve se načine zalažu za povratak turizma na Kvarner, a posebno u Opatiju »365 dana u godini«. O šansama, mogućnostima i planovima vezanim uz buduće turističke tokove, porazgovarali smo s gradonačelnikom Opatije Fernandom Kiriginom.
Očuvanost prirode
– Posebno mi je drago što se nalazim na čelu grada u momentu kada stvarno može doći do ozbiljnih pomaka, u trenutku velikih šansi. Imamo nove većinske vlasnike najvećeg hotelskog lanca u Opatiji, Liburnia Riviera Hotela i dolazak obitelji Lürssen u Opatiju vidim kao priliku za pozitivan napredak. Zajedno s LRH-om, svim ostalim hotelijerima, ugostiteljima i svim građanima Opatije, u godinama koje su pred nama možemo napraviti značajne iskorake. Činjenica je da sve to što želimo treba riješiti kroz projekte, prostorno-plansku dokumentaciju, te istovremeno zaštititi vrijedan prostor i naše zelenilo po kojima smo kod turista prepoznati i koji predstavljaju i motiv dolaska u Opatiju. Vjerujem da će turistički forte u budućnosti biti baš u toj očuvanosti prirode i da će gosti birati one destinacije koje su uspjele, unatoč investicijama i gradnji, sačuvati što više zelenih površina. Betonskim smo se mastodontima tijekom proteklih godina poprilično okružili, a tu je još i oko 200 ranije izdanih nerealiziranih dozvola za gradnju koja će očito bujati i sljedećih nekoliko godina, stoga je sada potrebno poduzeti sve korake u cilju daljnje zaštite prostora kako se ne bi u potpunosti narušila i izgubila prepoznatljivost. Uz nove vlasnike LRH i sinergiju s našim građanima, uz sve naše hotelijere i poduzetnike, sve one koji u ovom gradu privređuju i koji doprinose njegovom imidžu i kvaliteti, smatram da ćemo ostvariti taj željeni korak naprijed. Siguran sam da zajedničkim snagama možemo vratiti Opatiju na mjesto koje je oduvijek imala – na tron hrvatskog turizma, jer to je mjesto koje je imala i koje zaslužuje. Možemo posložiti Opatiju onako kako to svi želimo, na najbolji način.
Nismo party destinacija
Koja je Vaša današnja ocjena Opatije i njezinih turističkih kapaciteta?
– Opatija se nikad neće moći uspoređivati s nekim destinacijama koje imaju daleko više turističkih kreveta, budući da neki drugi gradovi imaju veće prostorne mogućnosti za širenje i izgradnju. Zbog specifične konfiguracije terena i smještaja uz more, u podnožju Učke, Opatija nema takvu mogućnost, niti joj je cilj širenje kapaciteta. Upravo sve ovo što se događalo u posljednje dvije pandemijske godine koje su bile velik udarac i za gradski proračun, poduzetnike i za same građane, pokazalo je nešto što trebamo uzeti u obzir i o tome itekako razmišljati. Naime, bio je manji broj turista i manji broj noćenja i dolazaka, ali su financijski rezultati bili gotovo isti ili čak i bolji. To dokazuje da smo dobili goste bolje platežne moći i navodi nas na razmišljanja o tome kako takve kvalitetne goste zadržati u Opatiji. Da bismo ih mogli zadržati na našim prostorima, moramo kvalitetu naših usluga dignuti na višu razinu. Za sve to trebamo više sadržaja i odrediti što bi sve to Opatiji doista i trebalo, no vjerujem da kada bismo samo dvadeset glava »stavili na kup«, čak niti kod tako malog uzorka ne bismo uspjeli usuglasiti baš sva mišljenja i zadovoljiti sve ukuse. Opatija nije party destinacija i ne može se uspoređivati sa Zrćem i sličnim centrima zabave, a ako bi se mene pitalo, rekao bih da je ovo grad idealan za obiteljski turizam. Trebalo bi iskoristiti ovu prekrasnu prirodu, spoj mora i planine, lungomare, parkove, mogućnosti za izlete i biciklističke ture zaleđem, obilaske lokalnih obiteljskih gospodarstava – OPG-ova, predstaviti naše mogućnosti obiteljima s djecom. Možda bi neki među njima za današnju Opatiju mogli reći i prigovoriti da je dosadna, da ne nudi dovoljno modernijih sadržaja, no sve to nisu nepremostivi problemi i zato smo ovdje da bismo razgovarali, donosili planove i odluke. Želimo da turistima u Opatiji bude što ljepše i ugodnije, da dožive grad na pravi način i ponesu uspomenu koja će ih ponovno vratiti k nama, a u takvoj priči već odavno samo sunce i more nisu dovoljni…
Uređenost plaža
Što Opatija nudi gostima, a što joj u ovom trenutku nedostaje?
– Činjenica je da zahtjevni gosti traže i adekvatne sadržaje. Mi smo zaključno s 2019. godinom, dakle predpandemijskom godinom imali rekordne rezultate s kratkim prosječnim boravkom u destinaciji gosta ne baš neke platežne moći. Gosti koji su dolazili zadržavali su se kratko i obilazili neke druge hrvatske turističke atrakcije, a Opatiju koristili većinom za prenoćiti. To se vidjelo po financijskim rezultatima trgovaca, ugostitelja – restoratera kod kojih se međutim u ovoj, 2021. godini, tražila stolica više. Turisti su više boravili u gradu, a da bi tako bilo i ubuduće, trebamo im ponuditi sadržaje. Krenimo od plaža koje se u Opatiji baš ne mogu uspoređivati s nekim drugim destinacijama. Trebamo težiti prema njihovom uređenju poštivajući činjenicu da nam je kapacitet limitiran i da primjerice možemo u svim smještajnim kapacitetima primiti zajedno oko 10.000 gostiju, ali te brojke ne prate i mjesta na plažama i kupalištima. Pitanje je koliko brzo i u kojem roku možemo urediti plaže na način da one budu privlačne gostima, no također i da na njima bude mjesta za domicilno stanovništvo. Potreban nam je jedan miks, kod kojega bi bio zadovoljan i turist koji dolazi u Opatiju i sam čovjek koji ovdje živi. Moramo imati gradske plaže i hotelske s koncesijom, no činjenica je da kod ove problematike postoji čitav niz zakona i ograničenja. Konkretan primjer je kupalište Slatina, a predložio sam idućim proračunom, osigurat ćemo napokon sredstva za redovno održavanje, što do sada iz nekog razloga nije bio slučaj.
Međutim, ništa iznad redovnog održavanja Grad ne može ulagati bez koncesije. Gradska tvrtka bi se mogla javiti na natječaj, no koncesijski postupak je javni postupak i vidljiv na području cijele Europe, a danas na području Opatije ima dosta jakih igrača i gradska tvrtka bi na natječaju možda mogla biti najbolji ponuđač, ali to i ne bi moralo biti tako. Redovno održavanje – uređenje Slatine je jedna priča i u njoj možemo sudjelovati, no ozbiljno uređenje, ulaganje je vezano uz koncesioniranje i potpuno je druga, znatno zahtjevnija priča.
Trg na Slatini
Može li Slatina u budućnosti postati centralna točka Opatije, nezaobilazna atrakcija koja bi svima služila na ponos?
– Slatina mora biti atraktivna i centralna turistička točka grada. Želja nam je da se na Slatini oformi centralni trg Opatije, mjesto okupljanja koje bi bilo direktno povezano s plažom. U tijeku je upravo priprema za raspisivanje javnog arhitektonskog natječaja rješenja za kompletnu Slatinu – trga s kupalištem i Pančerom, sve u jednoj povezanoj cjelini. Nadam se velikom odazivu arhitekata, odličnim idejama, a o rezultatima će odlučivati posebna komisija stručnjaka koju će izabrati Gradsko vijeće, ne ja kao gradonačelnik. Bit će to u budućnosti okosnica Opatije, atraktivna i turistima i svima koji ovdje žive ili nas posjećuju iz regije i okolnih mjesta. Slatina kao lokacija za doživljaj i pamćenje…
Opatija ima puno turista koji joj se desetljećima vraćaju… Zbog čega, što je ovdje tako privlačno?
– Ne vraćaju se turisti iz godine u godinu samo zbog prirodnih ljepota, arhitekture ili »svoje grote«. Turisti se vraćaju u Opatiju zbog ljudi, tu su se sklopila prijateljstva, tu se osjećaju dobrodošlima, gotovo da se osjećaju kao kod svoje kuće. More, sunce i grote nisu dovoljni, važni su ljudi. Nema grada bez ljudi, bez dobrih domaćina…
Što reći o nedostatku kadrova i problemu s pronalaskom kvalitetnog kadra u turizmu?
– To je velik problem, jer tijekom dvije pandemijske godine, ljudi su se morali snalaziti na različite načine i došlo je do zanačajnog osipanja kadrova. Iz ugostiteljstva i turizma su se iz nužde prekvalificirali u druga zanimanja, a da bi jedna destinacija zadržala potrebnu kvalitetu, kvalitetan je kadar prijeka nužnost. Ne kaže se bez razloga da je čovjek ključ uspjeha u turizmu, jer to doista jest tako. Bez profesionalnog kadra koji daje sliku o određenoj turističkoj sredini ne može se govoriti o turizmu, a o luksuznom turizmu da i ne govorimo…
Strategija razvoja
Kako ocjenjujete dosadašnju suradnju s LRH?
– Održali smo više sastanaka i mogu reći da novi većinski vlasnici imaju dobre ideje. Među tim idejama mi se najviše sviđa to što se s velikim poštovanjem odnose prema opatijskoj arhitekturi i to što su svjesni velike vrijednosti koja leži upravo u njoj. Oni gledaju Opatiju izvorno, onakvom kakva je nekada bila, još u vrijeme kada su ju nazivali minijaturom Beča na moru. U LRH-u smatraju da je izrazito dobar motiv za dolazak u destinaciju baš ta naša arhitektura koju treba održavati, podizati kvalitetu smještaja, a ne širiti kapacitete radi dobivanja više turističkih kreveta. Mnogi investitori žele hotelske objekte dograditi i podići nekoliko etaža kako bi imali što veći profit od kasnijeg iznajmljivanja soba, no kod novih vlasnika LRH-a je vidljivo da su oduševljeni arhitektonskim ljepotama Opatije iz 19. i s početka 20. stoljeća i da ih žele valorizirati. Možda su neki od objekata s obzirom na ograničenost kapaciteta čak i na rubu ekonomičnosti, no ipak ne žele dogradnju i nadogradnju, već uređenje i modernizaciju postojećih. Bit će tu velikih projekata, velikih zahvata i puno pomaka unaprijed za naš grad, samo sve te ideje treba zajednički razraditi i u svemu imati viziju. Presudno je odabrati kada će se koji od projekata realizirati, tako da se ne dogodi da po ljeti Opatija ima puno otvorenih gradilišta, što bi itekako naštetilo sezoni. Ako postignemo dobar dogovor i planiramo na vrijeme vjerujem da se neće dogoditi situacije koje bi ovaj grad mogle koštati.
Smatrate li da Opatija mora imati svoju strategiju razvoja za idućih pet ili deset godina?
– Osobno smatram da je to jako potrebno i zalagat ću se da se izradi strategija razvoja i odredi u kojem smjeru trebamo i želimo ići, u kojem smjeru razvijati turizam i koje su nam u cijeloj priči mogućnosti. Radit ćemo svi zajedno na njezinom donošenju jer bi to bio jedan važan dokument koji u ovom trenutku ne postoji, a putem kojega bismo mogli saznati u kojem smjeru ići dalje i koja je naša vizija ovog grada za pet ili deset godina. Takav bi dokument u svakom slučaju smanjio lutanja koja oduzimaju energiju i ponekad dovode do pogrešnih koraka koji se teško ispravljaju. Strategija bi bez obzira na činjenicu tko obnaša vlast, uvijek bila iskoristiva i ostala bi kao vrijedan putokaz.
Noćni život
Koji je Vaš pogled na noćni život Opatije?
– Nekad poznata destinacija za noćni provod, na kraju devedesetih godina prošloga stoljeća izgubila je dotadašnji imidž, velikim dijelom i zbog toga što su diskoteke izgubile popularnost i ljudi su se sve više počeli okupljati na otvorenim prostorima, u kafićima na otvorenome, a sve manje u noćnim barovima. Zabava se preselila u otvorene kafiće i na terase, što je u Opatiji smetalo stanovnicima zbog buke. Konfiguracija terena je naime takva da se uz malo jače decibele trese pola mjesta i uslijed svega toga je bilo dosta pritužbi i iz hotela i od samih stanovnika. Rijeka se otvorila noćnom životu i pootvarala mnoge prostore za izlaske i klijentela koja je nekada zabavu tražila u Opatiji, danas više nema razloga za to. Što Grad Opatija može učiniti? Mogu postojati određene stimulacije, ali je zapravo budućnost noćnog života na samim poduzetnicima i onima koji bi se uključili u priču i ocijenili ju zanimljivom. U međuvremenu, u suradnji s Turističkom zajednicom, Festivalom Opatija i svima koji sudjeluju u realizaciji, pripremili smo čitavu paletu različitih događanja koja u vremenima bez pandemije itekako imaju veliku prođu kod ljudi i motiv su dolaska. No, kada određena manifestacija završi, treba biti i nekih drugih sadržaja koji bi dodatno zadržali publiku da se u Opatiji zaustavi na nekom piću, na nekom što posebnijem mjestu… No kada se izgubi taj kontinuitet i prestane ta navika da se u nekom gradu u noćnim satima može dobro zabaviti, tada je i povratak u drugom smjeru dosta spor i treba strpljenja. Treba razmisliti kako vratiti živost u grad, ali da ne narušavamo mir građanima i turistima koji borave u hotelima i žele iskoristiti cijeli dan za različite aktivnosti, a za to trebaju i dobar i miran san.
Opatija treba više parkirnih mjesta, ali i obnovu mula koji je, ne samo retro, već i dotrajao…
– Gradit će se ne samo nove parkirne garaže, već će se dosta pažnje posvetiti i mogućim novim prometnim rješenjima. Moglo bi se u budućnosti stvoriti uvjete da se u centar grada više ne ulazi turističkim autobusima, već organiziranim shuttle prijevozom. Reći ćemo »da« za Opatiju u koju dolaze što kvalitetniji gosti, ali im i osigurati ponudu i sadržaje koje priželjkuju. Opatija može biti destinacija s pet zvjezdica, za što će joj svakako biti nužna i nova luka, no to je velik projekt koji iziskuje ogromna ulaganja. Ipak, ne bismo smjeli biti megalomani i ulaziti u višemilijunske troškove u eurima, već nastojati na vrijeme, kada se takve mogućnosti otvore, obnoviti luku uz pomoć europskog novca.
Najljepši Advent uz more
Opatija gradi jednu prekrasnu zimsku priču uz »Najljepši Advent uz more«…
– Pripremamo se punom parom, kao da će uvjeti biti normalni i kao da neće biti novih mjera vezanih uz pandemiju. Želimo se nadati najboljem, te molimo ugostitelje da se što više uključe i omoguće zbilja nezaboravan Advent. Oslonili smo se na naše, domaće snage, pa ćemo, iako detalji zasad još nisu za objavu, ukoliko sve bude prema planu održati čak nekoliko dočeka Nove na otvorenome, plus dječji doček u podne na Ljetnoj. Sve je to dio turističke priče, spremili smo se na sve i vjerujemo da će se u ovim tjednima u očekivanju Božića i Nove godine doista moći uživati u jednoj prekrasnoj bajci na opatijski način.
Dakle, dobro osmišljene manifestacije su mogući put do uspješnije predsezone i posezone?
– Upravo tako, jer gurati neke od najvećih manifestacija upravo u sedmi i osmi mjesec kada smo i inače odlično popunjeni i kada se traži turistički krevet više, nema baš previše smisla. Sadržaja za turiste treba biti i u tim ljetnim mjesecima, ali ipak one najudarnije manifestacije treba prilagoditi kalendaru. Naša infrastruktura preveliku navalu jednostavno ne bi mogla izdržati, bolje je da se prilagodimo i gradimo tu priču o 365 dana otvorenih vrata više kvalitete uz kongresni i zdravstveni turizam, te wellness sadržaje.