Egon Zukić, Sonja Džinić Sertić, Filip Feranda i jedan od korisnika koji je došao po savjet / Snimila Aleksandra KUĆEL ILIĆ
U sklopu programa koji je održan u suradnji Komunalca i Nastavnog zavoda za javno zdravstvo postavljene su edukativne table, a mogli su se dobiti edukativni materijali o razvrstavanju i odlaganju otpada
povezane vijesti
OPATIJA Kako pravilno razvrstavati otpad, ali i brojne druge zanimljivosti iz ekološke sfere života, poput primjerice zdravstvenih rizika u zelenoj tranziciji koji se uz edukaciju građana i prihvaćanje pozitivnih pomaka u ponašanju mogu smanjiti, samo su neke od tema današnjeg programa koji je u organizaciji Komunalca iz Jurdana u suradnji s Nastavnim zavodom za javno zdravstvo održan ispred tržnice u Opatiji. Postavljeno je 18 edukativnih tabli koje su izazvale pažnju ne samo domaćih stanovnika već i turista, a na štandu su se mogli dobiti edukativni materijali o razvrstavanju i odlaganju otpada te preuzeti biorazgradive vrećice za odvajanje biootpada. Također, građani su se mogli prijaviti za dodjelu kompostera, a ako već imaju kompostere, ispuniti izjave o kompostiranju na temelju kojih nisu dužni preuzimati smeđu, treću kantu za biootpad. Premda su svi komposteri koji su bili predviđeni za podjelu korisnicima s područja grada Opatije u ovom trenutku podijeljeni, korisnici koji žele kompostirati mogli su se prijaviti i preuzeti kompostere kad bude naručena i nabavljena nova količina.
Pravilno odvajanje
– Odvajanje biootpada je u Opatiji počelo 1. srpnja i ljudima treba neko vrijeme da bi se priviknuli i pravilno ga odvajali. Tema je sada vrlo aktualna i zato smo današnju edukaciju posvetili upravo tome. Na raspolaganju smo korisnicima za sva pitanja koja ih zanimaju, a ovo je i mjesto gdje se mogu dodatno educirati i razriješiti dileme i nepoznanice ukoliko ih ima. Tko se želi opredijeliti za kompostiranje, može saznati sve o pravilima kompostiranja, dok su na izloženim panoima na pregledan način dostupne i druge teme – rekla je Sonja Džinić Sertić, tehnologinja zaštite okoliša u Komunalcu.
Filip Feranda iz Komunalca informirao je zainteresirane o svim pitanjima vezanim uz razvrstavanje otpada. Naime, dok se dio korisnika uključio u odvajanje biootpada već na početku ljeta, svi ostali to tek trebaju učiniti i od 1. siječnja 2024. godine će sav otpad koji se bude odlagao u tri spremnika bez iznimke trebati biti razvrstan. Odnosno i svako će domaćinstvo koje to možda do sada nije prakticiralo, kućni otpad unutar stambenog prostora morati razvrstavati u tri kante, što s obzirom na prostorne uvjete nije baš uvijek lako provediv zadatak.
– Odvajanje će se ljudima isplatiti i u konačnici bi se računi za ekološki osviještene korisnike trebali smanjiti. Želimo zainteresirati ljude, da se pripreme na vrijeme, a s obzirom na to da mnogi dolaze po svoje spremnike za biootpad, vjerujem da će odvajanje na cijelom terenu uspješno zaživjeti i postati zdrava navika – objasnio je Filip Feranda.
Zajednička poruka
Što onečišćuje zrak, a što vodu, kako smanjiti najezdu komaraca i glodavaca, o biootpadu kao energentu, ali i o zbrinjavanju elektroničkog otpada, stakla i drugih vrsta otpada, samo su neke od jučerašnjih tema s izloženih tabli. Zajednička je poruka – uz male promjene u ponašanju do velikih pomaka u smjeru zdravijeg okoliša i boljeg zdravlja ljudi.
– Problemi zaštite okoliša i prirode trebaju se rješavati zajednički, suradnjom svih sektora, privatnog, javnog i udruga civilnog društva, i to je formula koju smo preuzeli od Europe. Ovaj program danas u Opatiji financiraju županija i lokalna samouprava jer se želi podići svijest o tome kako postupati i kako se ponašati ne samo zbog gospodarskih i ekoloških razloga već i zbog zaštite zdravlja. Nekad i mali pomaci u ponašanju donose do velikih rezultata. Pozivamo građane da se priključe i pronađu praktična rješenja koja ne zahtijevaju velike promjene niti oduzimaju puno vremena, a mogu jako puno značiti za okoliš i za zdravlje ljudi – zaključio je Egon Zukić iz Nastavnog zavoda za javno zdravstvo.