Foto Facebook
Gregor Stermečki i Marin Žepina jedini su se odazvali pozivu i stigli opremljeni snažnim lampama jer je već pao mrak te su pregledali morsko područje...
povezane vijesti
Nesvakidašnja drama odvijala se jučer u moru uz opatijsku obalu. Protagonisti ove priče nisu bili ljudi već – dupini.
Naime, dva dupina zadržala su se satima samo nekoliko metara od obale i činilo se da je jedan zarobljen u nekakvu mrežu ili pak najlon vrećicu te kruži oko žute naprave nalik bovi, koja je zapravo dio sustava za mjerenje temperature mora. Moguće je da je bio nečim vezan i za samu bovu.
Drugi se pak kretao u blizini njega, ali mnogo slobodnije, saznajemo iz priča prolaznika koji su se zatekli na Lungomareu i zabrinuto promatrali neobični prizor na moru kraj Umjetničkog paviljona Jurja Šporera.
Kako saznajemo, neki su građani vidjeli već rano popodne jednog dupina kako se pretjerano približava obali na Slatini te pliva među malobrojnim kupačima. Među kupačima su se širila upozorenja na veliku ribu u blizini obale.
Dupin viđen dan ranije blizu obale u Medveji
Dupin koji je na peraji imao plastičnu vrećicu ili sličan predmet viđen je i dan ranije u Medveji, gdje se također previše približavao obali, o čemu se povela rasprava na društvenim mrežama.
Dupin s mrežom ili plastikom na peraji snimljen prekjučer u Medveji / Foto Facebook
Skupina Opatijki nazvala je jučer sve moguće službe, počevši od vatrogasaca, komunalnih redara do policije, pokušala je razgovarati sa službenicima Lučke kapetanije Opatija i neprofitne organizacije Instituta Plavi svijet (za istraživanje i očuvanje mora).
Međutim, vatrogasci koji inače redovito spašavaju domaće životinje, nisu ovlašteni za spašavanje divljih stvorenja, a nitko se u Lučkoj kapetaniji niti Institutu Plavi svijet nije javljao na telefon tog kasnog popodneva.
Zapravo, pokazalo se da za rješavanje ovakve situacije u Opatiji i okolici nijedna služba ni udruga nije spremna odnosno osposobljena ili ovlaštena te su dupini satima ostali prepušteni sebi.
Gosti jednog hotela snimili su dupina u Opatiji / Foto Facebook
Uz Lungomare se u međuvremenu okupila skupina znatiželjnika i ljubitelja životinja te zabrinuto promatrala prizor. Zatim su se dosjetili upomoć pozvati dvojicu opatijskih “morskih vukova” – Gregora Stermečkog koji se rekreativno bavi ribolovom i ronjenjem te Marina Žepinu koji se bavi ribarenjem. Gregor i Marin odmah su se odazvali pozivu i stigli pješke opremljeni snažnim lampama jer je već pao mrak te su pokušali s obale pregledati more oko žute ‘bove’ no delfinima nije bilo traga.
Zatim su Gregor i Marin na lokaciju stigli gumenjakom i pomoću lampi pregledali morsko područje ispred Crkve sv. Jakova i “Šporera” te područje uz kupalište Lido.
Nisu našli ništa te su zaključili da se delfin vjerojatno gurajući se u bovu pokušavao osloboditi predmeta u koji se bio zapetljao te da se najvjerojatnije na kraju uspio osloboditi i otplivati na pučinu. Nadajmo se da je kraj ove priče upravo takav – sretan.
Tko je nadležan za spašavanje divljih životinja?
Zagađenje mora kao i zagađenje kopna uzima danak. Otpad koji u prirodu baca čovjek prijeti životinjama, biljkama i samom čovjeku.
Svjedoci smo radikalnih promjena u prirodi, širenja izgrađenih područja prema šumama koje su nekad bile sigurna staništa mnoštva životinjskih i biljnih vrsta.
Stoga se divlje životinje sve češće spuštaju u gradove, svi mediji o tome izvještavaju, ali naše društvo još uvijek nije spremno odgovoriti na taj problem.
Ni trajno, ni momentalno. Tako je i s dupinima i poremećajima u morskim staništima. Građani se pitaju: tko je zadužen za rješavanje problema životinja zapetljanih u plastiku, tko se treba pozabaviti divljim svinjama koje šeću gradskim naseljima?
Vrijeme je da se službe i udruge koje se bave zaštitom životinja i prirode povežu i dogovore oko tog gorućeg problema.