Angažirani stručnjaci

Pomoć ljepotanu iz parka svetog Jakova: “Doktori za stabla” liječe opatijski cedar

Aleksandra Kućel Ilić

Radovi u parku svetog Jakova oko gorostasnog atlaskog cedra / Foto A. KUĆEL-ILIĆ

Radovi u parku svetog Jakova oko gorostasnog atlaskog cedra / Foto A. KUĆEL-ILIĆ

Uklanjamo sve suhe grane i saniramo stablo orezivanjem. Suhi, truli i oštećeni dijelovi krošnje će se premazati gljivom koja sprečava truljenje i posebnom bojom da se zaštiti od sunca – rekao je magistar Goran Huljenić iz Urbanih šumara iz Zagreba



OPATIJA – Atlaski cedar u Parku svetog Jakova, u okviru Opatijske kolajnice poznatom i kao Perivoj mladenaca, taj prekrasni stari gorostas, baš kao i čovjek kada uđe u zrele godine, treba dodatnu skrb. U ovom slučaju stručnjaka za hortikulturu koji se ne boje visine, imaju znanja i opremljeni su adekvatnom mehanizacijom. Ovo reprezentativno stablo koje je inače bilo i u finalu hrvatskog izbora za najljepše stablo u zemlji, ponovo su posjetili »doktori za stabla« iz Zagreba. Da ga svojevremeno nije pogodio grom i uništio mu vrh, ovaj bi ljepotan stariji od stotinu godina danas bio i viši od sadašnjih 25 metara, no da bi se napravila adekvatna sječa bolesnih i starih grana i na taj način mu produljio životni vijek, tvrtka Parkovi je još jednom morala angažirati specijaliste s kojima već i do sada uspješno surađuje. To je ekipa stručnjaka koja se uz ostalo bavi ispitivanjem zdravstvenog stanja stabala, njihove stabilnosti te dijagnostikom.


Stablo raste od 1886. godine


Cedar u Perivoju mladenaca star je 135 godina, pisalo je u kandidaturi za najljepše hrvatsko stablo 2020. godine. Navodi se da ovo stablo raste u parku sv. Jakova od 1886. godine i živi je svjedok stoljetnog perivojnog nasljeđa Opatije i njenog razvoja kao klimatskog lječilišta i turističkog centra. Također, u blizini krošnje ovog velebnog cedra često se fotografiraju parovi vjenčani u obližnjoj crkvi svetog Jakova.

 


Uklonjen vrh




– Nakon što smo tijekom prošle godine detaljno pregledali stablo, utvrdili smo da s gornje strane ima nekih dijelova koji su oštećeni. S obzirom na to da se puno ranije morao ukloniti vrh ovog velikog cedra, sunce je utjecalo na ostale grane i oštetilo ih svojom jačinom. Sada uklanjamo sve suhe grane i saniramo stablo orezivanjem. Suhi, truli i oštećeni dijelovi krošnje će se premazati gljivom koja sprečava truljenje i posebnom bojom da se zaštiti od sunca. Osim cedra, došli smo pomoći i magnoliji u parku Angiolina te platanama u Iki kod kojih moramo utvrditi stupanj oštećenja – rekao je magistar inženjer urbanog šumarstva Goran Huljenić iz Urbanih šumara iz Zagreba.
Gore visoko u krošnji cedra pomagao mu je kolega Andrija Majić. Opatiji je njihova pomoć dragocjena jer su to ljudi od struke koji su iskustva stekli u inozemstvu i pored znanja imaju i svu potrebnu opremu te surađuju i s drugim institucijama.


Snimila Aleksandra KUĆEL-ILIĆ

Snimila Aleksandra KUĆEL-ILIĆ


 


Produljenje vijeka


– Već neko vrijeme surađujemo s Urbanim šumarima, kako bismo produljili vijek trajanja opatijskih stabala te dogovaramo s njima, ali i drugim stručnjacima iz ovog područja, pomoć u specifičnim situacijama. Legendarni cedar, stablo koje ima svoju povijest i dob, a sudeći prema starim slikama ima više od stoljeća, zahtijeva konstantan monitoring. Zatim se na osnovi stručnih izvješća poduzima određene korake koji su potrebni da bi mu se produljio vijek i osigurala stabilnost. Osim cedra su pomogli i magnolijama iz parka Angiolina, a zatim još idemo pogledati određena stabla u Iki i Lovranu. Stara, visoka stabla, a na Opatijskoj rivijeri ih je puno, trebaju stalan nadzor, kao i fitopatološke i agrotehničke mjere za očuvanje. Treba brinuti o njihovom vitalitetu i stabilitetu kako bi što dulje ostali s nama, a također i da bi se osigurala sigurnost za prolaznike – rekla je inž. Hermina Brajković iz opatijskih Parkova.


Snimila Aleksandra KUĆEL-ILIĆ

Snimila Aleksandra KUĆEL-ILIĆ