Zahtjevna uloga

DND Opatija ima novi projekt, “Roditeljstvo kroz razgovor i igru”. Otkrili su detalje

Aleksandra Kućel Ilić

Foto DND Opatija

Foto DND Opatija



Društvo “Naša djeca” Opatija, uz podršku Ministarstva demografije i useljeništva, pokrenulo je novi projekt namijenjen budućim roditeljima i roditeljima novorođenčadi – “Roditeljstvo kroz razgovor i igru”.


Detalje su na konferenciji za novinare otkrili tajnica DND-a Opatija Sanja Škorić, načelnik Općine Lovran Bojan Simonič, pročelnica Upravnog odjela za financije i društvene djelatnosti Grada Opatije Tamara Sergo, pročelnica Upravnog odjela za društvene djelatnosti, financije i proračun Općine Lovran Elvira Jović Ban i Borka Uhač iz Općine Mošćenička Draga.


Partneri u ovom projektu su Grad Opatija, Općina Lovran i Općina Mošćenička Draga, a iznos financijske podrške Ministarstva iznosi 13.025 eura i provodit će se prema najavi sve do 1. prosinca ove godine.




Roditeljska uloga je jedna od najzahtjevnijih životnih uloga koja je s jedne strane vrlo ispunjavajuća, a s druge strane zahtjevna i stresna. Suvremeno roditeljstvo obilježavaju brojne društvene promjene uslijed čega su današnji roditelji suočeni s drugačijim očekivanjima, pritiscima i zahtjevima u ispunjavanju svoje roditeljske uloge u odnosu na roditelje prijašnjih generacija – moglo se čuti na pressici, gdje je istaknuto još i da je prema raspoloživim podacima na području Grada Opatije u 2024. godini rođeno 69 mališana, na području Općine Lovran njih 16, a na području Općine Mošćenička Draga – 10.



– U razgovoru s pedijatricama u Lovranu i Opatiji te patronažnim sestrama saznali smo kako na našem području treba jačati zdravstveno-preventivne aktivnosti kako s budućim roditeljima, tako i s roditeljima novorođene djece.


Razdoblje trudnoće i ranog djetinjstva prepoznato je kao vrijeme kada su roditelji željni učenja o roditeljstvu i stjecanju roditeljskih kompetencija s ciljem pronalaska svog roditeljskog stila odgoja. Osiguravši uvjete za pozitivno, demokratično i autoritativno roditeljstvo, stvaramo uvjete i kulturu brige o djeci, ali i brige o roditeljima unapređujući roditeljske kompetencije, i osnažujući nove obitelji. Dijete formira svoju ličnost putem onoga što ili koga vidi u svojem okruženju, odnosno uči po modelu.


Upija sve oko sebe poput spužve, posebno u ranom i srednjem djetinjstvu. Bilo da je riječ o pozitivnim ili negativnim navikama, dijete ponavlja ono što vidi – rekla je Sanja Škorić po čijim riječima će u provedbu projekta biti uključeni pedijatri, patronažne sestre, te nutricionist, kuhar, psiholog, logoped, senzorni terapeut i odgojitelj.


Cilj je projekta pružati aktivnu podršku roditeljima u stjecanju znanja i vještina roditeljstva tijekom ranog razvoja djece provedbom aktivnosti usmjerenih ravnopravnom roditeljstvu čime će se pridonijeti povećanju samopouzdanja kod roditelja te ih osnažiti za pozitivno roditeljstvo.


Isto tako, namjera je senzibilizirati širu zajednicu o potrebama i izazovima s kojima se susreću roditelji danas te poticati aktivan angažman roditelja i cjelokupne zajednice u stvaranju uvjeta za holistički, optimalan i siguran rast i razvoj svakog djeteta.


Ciljane skupine projekta su trudnice, te roditelji novorođene djece u 2024. i 2025. godini s područja Opatije, Lovrana i Mošćeničke Drage. Projekt će se provoditi kroz niz aktivnosti: senzorno-motoričke radionice poticanja ranog razvoja djeteta kroz fizio i senzorne aktivnosti, predavanja za roditelje, grupe podrške za roditelje – peer grupe, radionice zdravog kuhanja za roditelje i djecu, kao i druženje s roditeljima novorođene djece.