![Radionicu je vodio Talijan Antonuccio koji se ubraja među najbolje svjetske cvjetne dizajnere / Foto D. KURTI](https://www.novilist.hr/wp-content/uploads/2025/02/10456813-717x478.jpg)
Radionicu je vodio Talijan Antonuccio koji se ubraja među najbolje svjetske cvjetne dizajnere / Foto D. KURTI
Voditelji radionice su bili Vincenzo Antonuccio, jedan od osam najboljih cvjetnih dizajnera na svijetu, te Giuseppe Contartese, međunarodni cvjetni dizajner, a asistentica im je bila Christina Cianci Žerić, također međunarodna cvjetna dizajnerica
povezane vijesti
OPATIJA Lijepa cvjetna priča ukrasila je Opatiju, grad s bogatom poviješću vezanom uz hortikulturu i uzgoj cvijeća. Naime, u Hrvatskom muzeju turizma, u najstarijoj opatijskoj turističkoj vili, u Vili Angiolini, održana je profesionalna radionica cvjetne umjetnosti pod vodstvom međunarodno priznatih dizajnera. Voditelji radionice su bili Vincenzo Antonuccio, jedan od osam najboljih cvjetnih dizajnera na svijetu, osnivač prestižne škole cvjetne umjetnosti koji je u Opatiji poznat po sudjelovanju na Floral Weeku, te Giuseppe Contartese, međunarodni cvjetni dizajner, mentor škole Laboratorio Idee, a asistentica im je bila Christina Cianci Žerić, također međunarodna cvjetna dizajnerica i referentica te škole za Hrvatsku.
Dodirne točke
Posebni gosti radionice bili su učenici riječke Graditeljske škole – smjer cvjećari, zajedno sa svojim profesorima, a tema radionice bila je “slobodni stručak u cvjetnoj umjetnosti”. Radionicu je organizirao LAB 9 na čelu s Christinom Cianci Žerić, a u ulozi suorganizatora bio je Hrvatski muzej turizma koji je na vrlo lijep način pokazao da cvjetna umjetnost i muzeji mogu imati puno zajedničkih dodirnih točaka.
![](https://www.novilist.hr/wp-content/uploads/2025/02/10458033.jpg)
Sudionici cvjetne radionice u opatijskoj Vili Angiolini / Foto David KURTI
– Hrvatski muzej turizma bio je suorganizator ove radionice jer vjerujemo da muzeji, osim očuvanja baštine, imaju priliku i odgovornost podržati obrtnike i dizajnere kao ključne nositelje materijalne i nematerijalne kulturne baštine. Zašto je ova radionica važna za Opatiju i Hrvatski muzej turizma? Smatram da je to radi očuvanja lokalne tradicije cvjećarstva, budući da Opatija ima bogatu povijest hortikulture i ukrasnog bilja, ali i podizanja kvalitete cvjećarskog zanata – sudionici su usvojili suvremene tehnike i kreativne pristupe. Također, pokazala se važnost povezivanja kulture i zanata jer cvjećarstvo nije samo posao, već i umjetnost.
Privlačenje publike
Cilj nam je bio i privući publiku u muzej budući da radionice ovakvog tipa okupljaju cvjećare, dizajnere i ljubitelje cvijeća, te promovirati održivost i ekologiju, upotrebu lokalnog bilja, sezonskog cvijeća i ekološki prihvatljivih tehnika aranžiranja. Ovaj program mogao bi postati prepoznatljiv kulturno-obrtnički događaj u Opatiji, s redovitim izložbama cvjetnih aranžmana inspiriranih poviješću i arhitekturom grada. Hvala svim sudionicima i gostima na dolasku – radujemo se budućim susretima i novim cvjetnim pričama – rekla je Vesna Leiner, v. d. ravnateljice Hrvatskog muzeja turizma u Opatiji.
Prema riječima Christine Cianci Žerić, cvjetna radionica o kojoj su izvijestili čak i svjetski poznati specijalizirani časopisi koji se bave cvjetnim dekoracijama, bila je najbojli uvod i najava za treći po redu Floral Week koji će se u opatijskom Umjetničkom paviljonu “Juraj Šporer” održati od 22. do 27. travnja.