Mići čakavčići

ČAraoke u petak u opatijskom Gervaisu: Najavljena završna večer Dječjeg festivala čakavske pjesme

Aleksandra Kućel Ilić

Foto Mateo Levak

Foto Mateo Levak

ČAraoke će u "Gervaisu" okupiti stotinjak djece i osim solista i školske zborove iz Opatije i Lovrana



Čakavština je važan dio identiteta, zavičajnosti i tradicije na širem opatijskom području, a kako bi najmlađi, oni na kojima svijet ostaje mogli “peštat trdo po domaću”, u školama i ustanovama kojima je cilj očuvanje “domaćega zajika” priređuju se manifestacije zanimljive za “miće čakavčiće”.


Kako se to radi na najbolji način i uz ulaganje puno truda, moći će saznati svi koji u petak, 20. listopada u 18 sati dođu u opatijski Centar “Gervais” gdje će se uz slobodan ulaz održati završna večer Dječjeg festivala čakavske pjesme -“ČAraoke”.


Glazbeni projekt koji je nastao kroz televizijsku emisiju Mularija emitiranu putem Novineta pod vodstvom autorskog tima u sastavu Sanja Albaneže, Tatjana Bonazza Čekada i Marina Mavrinac Matulja, poznatih učiteljica i zaljubljenica u “čakavsku besedu”, okupit će u “Gervaisu” stotinjak djece i osim solista i školske zborove iz Opatije i Lovrana, a tijekom večeri će nastupiti brojne mlade glazbene nade koje njeguju “naše drago ČA”.


Njegovanje materinjeg govora




Više detalja o prvom dječjem festivalu “ČAraoke” uz poziv publici da u petak svakako dođe u Gervais otkrili su ispred organizacijskog tima Milana Međimorec, ravnateljica Osnovne škole Rikarda Katalinića Jeretova iz Opatije i Darko Čargonja, ravnatelj Ustanove Ivan Matetić Ronjgov, kao i voditeljice festivala Marina Mavrinac Matulja i Sanja Albaneže.


Foto Mateo Levak


Ravateljica opatijske škole Međimorec je izrazila zadovoljstvo zbog činjenice da je upravo Opatija domaćin finala dječjeg festivala, a škola koju predstavlja osim što promovira održivost i ekologiju, puno pažnje pridaje upravo njegovanju običaja i materinjeg govora.


– Uz matičnu školu u Opatiji, imamo i dvije područne škole i pokazalo se da u manjim sredinama još uvijek ima izvornih govornika na čakavštini koji svoja znanja prenose na mlađe.


Ponosni smo na sve epizode Mularije koje su do danas snimljene, a ne samo pisanje, čitanje, slušanje i komunikacija na čakavskome, već i pjesme na čakavštini doprinose opstanku domaće riječi.


Zahvaljujem svima koji su uključeni u projekt i pomažu nam, svim malim izvođačima, ali i učiteljicama bez kojih niti svega ovoga ne bi bilo – rekla je Milana Međimorec.


Što će se događati u Gervaisu?


Darko Čargonja se nadovezao i istaknuo da je osnovni cilj ustanove na čijem je čelu očuvanje čakavštine i domaćeg glazbenog izričaja, te zahvalio internetskoj televiziji zahvaljujući kojoj je čakavština s lakoćom postala dostupna širem krugu ljudi.


– Želja nam je i to ćemo i dalje jako podupirati, da u budućnosti djeca što više sama stvaraju svoju glazbu i pišu pjesme na čakavštini. Nadam se da će ovaj festival potrajati, da će se nastaviti i hvala svima koji su odlično odradili zahtjevan posao – naveo je Čargonja.


Foto Mateo Levak


Što će se događati u Gervaisu u petak najavile su Marina Mavrinac Matulja i Sanja Albaneže koje su zahvalile i voditeljicama školskih zborova iz Opatije i Lovrana, Marini Dadić i Nataliji Banov. Nastupit će dvadesetak solista, neke će izvedbe pratiti zborovi koji će nastupati i u revijalnome dijelu, kada će posebni gosti biti Dule i Šajeta.


“ČAraoke” će voditi djevojčice Natali i Lea Ujčić, Dražen Turina Šajeta i Marina Mavrinac Matulja i Sanja Albaneže i kako su poručile ove vrijedne i kreativne učiteljice “zakantajmo skupa po domaću”.


– Još finale ni ni bilo, ma već dobivamo čuda pohvala i lepeh besed, a to nas na neki način obavezuje i tira naprvo – zaključila je Sanja Albaneže, dok je Marina Mavrinac Matulja predstavila stručni žiri koji će ocjenjivati nastupe u sastavu Duško Jeličić Dule, Silvana Jeličić, Sandra Justinić, Darko Čargonja i Aleksandar Valenčić.