Građevinski radovi

Bager turizam. Liburnija i ovo ljeto čeka goste u prašini i buci, jer zakon to – odobrava

Aleksandra Kućel Ilić

Foto Milan Đekić

Foto Milan Đekić

Zakon o gradnji koji je donijela država privremeno može zabraniti samo dvije vrste građevinskih radova



OPATIJA – Bager turizam je loša reklama za svaku turističku destinaciju, jer buka, prašina, teški kamioni i mješalice za beton u kombinaciji s užurbanim radnim ritmom na gradilištima, daleko su od ugođaja koji priželjkuju gosti kad odvoje dragocjeno vrijeme za odmor i odaberu destinaciju koja im se za to čini idealnom. Kako bi se ljetna sezona mogla odvijati u što prikladnijem okruženju i uz što manje nezadovoljnih turista odbijenih neturističkim ugođajem, Grad Opatija je u svojoj odluci propisao da radovi za koje to nadležni zakon propisuje moraju prestati 1. lipnja i taj privremeni mir treba u skladu s tom odlukom potrajati do 15. rujna. Međutim, svake godine u lipnju ponavlja se slična priča s bager turizmom u glavnoj ulozi. Tada počinju pritužbe nezadovoljnih građana, a naročito onih koji su uslijed nastavka »akcije« na gradilištu izgubili turiste.


Mještani Ičića, a posebno mnogobrojni privatni iznajmljivači ne kriju ogorčenje zbog situacije u kojoj su se našli, te od svih koji bi im mogli pomoći traže odgovore i to što hitnije. Naime, prema otvorenom pismu kojega su proslijedili medijima, ali i prema mnogobrojnim pozivima putem mobitela, s obzirom na to da na gradilištu budućeg hotela u središtu mjesta nije došlo do propisane obustave radova, iz dana u dan gube turiste.


Nadzor gradilišta


– Da smo znali da će se radovi u središtu Ičića nastaviti, ne bismo tako rano otvarali naše apartmane turistima i ni krivi, ni dužni blamirali se pred našim gostima – poručili su vlasnici apartmana smještenih blizu gradilišta. Zbog kršenja odluke o privremenoj obustavi radova obratili su se i nadležnima u Gradu Opatiji, ne krijući veliko nezadovoljstvo zbog ove situacije koja im je zagorčala početak turističkog lipnja i napravila lošu reklamu za Opatijsku rivijeru…




Što kažu nadležni u Gradu Opatiji koje smo pitali koliko je investitora prekršilo oduku o zabrani radova iza 1. lipnja, te što je poduzeo Grad Opatija i kakva su njihova saznanja oko situacije u Ičićima?


– Komunalno redarstvo svakodnevno postupa po više zaprimljenih prijava između kojih je i prijava za kršenje Odluke o zabrani izvođenja građevinskih radova u Ičićima, investitora Rivas Hotels@Resorts d.o.o. Komunalni redari su obavili neposredan nadzor gradilišta te je utvrđeno da investitor krši odredbe Odluke o privremenoj zabrani radova u 2024. godini po kojoj se, primjerice, u Ičićima od 1. lipnja do 15. rujna ne smiju izvoditi pojedine vrste radova te je doneseno Rješenje o njihovoj obustavi. Budući da investitor po tom Rješenju nije postupio, izrečena je kazna po Naputku o kaznama koje izriču komunalni redari u iznosu od 3.982 eura. Također, na pristupnoj cesti gradilištu u Ulici Antona Dminaka u Ičićima zatečena su četiri kamiona koja nisu imala odobrenje za prekomjernu uporabu nerazvrstane ceste te je svaki od njih kažnjen novčanom kaznom, sukladno Odluci o upravljanju i zaštiti nerazvrstanih cesta na području grada Opatije, u iznosu od 660 eura po vozilu. Posebno naglašavamo da Grad Opatija od lipnja 2021. godine, početka mandata sadašnjeg gradonačelnika, do današnjeg dana nikome nije izdao dozvolu za izvođenje privremeno zabranjenih vrsta građevinskih radova za vrijeme trajanja privremene zabrane te takvu praksu ne planira mijenjati ni ubuduće – odgovorio je na naš upit Filip Vlah, pročelnik Upravnog odjela za komunalni sustav, prostorno planiranje i zaštitu okoliša Grada Opatije.


Također, objasnio je i na koje se vrste radova odnosi privremena zabrana tijekom ljetnih mjeseci.


Zakon maćeha


– Ponavljamo da se, prema Zakonu o gradnji koji je donijela država, privremeno mogu zabraniti samo dvije vrste građevinskih radova: zemljani radovi i radovi na izgradnji konstrukcije građevine. Drugi građevinski radovi, ma koliko bili bučni ili proizvodili prašinu i slične neugodnosti, sukladno navedenom Zakonu, ne mogu biti ni privremeno zabranjeni. Tako nam se događa da, ne samo u normalno tjedno radno vrijeme, već i za vrijeme vikenda ili blagdana pojedini izvođači izvode upravo te bučne i prašnjave radove koje sukladno navedenom Zakonu nemamo ovlasti zaustaviti i sankcionirati. Jedina mogućnost sankcioniranja takvih radova je vezana uz Zakon o buci za čije provođenje nema ovlasti komunalno redarstvo, već je nadležan inspektorat – država, koji je očito neučinkovit zbog nedovoljnog broja inspektora na terenu. Investitori su, uz pomoć svojih pravnih zastupnika, jako dobro upoznati s tim zakonskim manjkavostima tako da i kad prekrše Odluku o privremenoj zabrani radova, namjerno izbjegavaju primiti Rješenje o njihovoj obustavi kako bi dobili na vremenu, a samim time mi ne možemo izreći propisanu kaznu i sve traje danima na štetu građana koji trpe buku i prašinu. Zakonodavcu – državi smo višekratno ukazivali na te zakonske propuste koji idu izravno na štetu građana, tražeći izmjene Zakona i veće ovlasti komunalnog redarstva, kao i propisivanje viših kazni za prekršitelje na što do sada, iz nekog razloga, nismo dobili odgovor – zaključio je pročelnik Vlah.