Nagrada za životno djelo

Arno Blečić, život posvećen plivanju, vaterpolu i – Opatiji

Filip Brnelić

Želio bih doživjeti da pogledam prvu utakmicu u novom bazenu, kaže doživotni počasni predsjednik Vaterpolo kluba Opatija Arno Blečić



OPATIJA – Arno Blečić čovjek je koji je ostavio traga u svakom području kojega se u svom životu uhvatio. Bila riječ o sportu, kulturi, politici ili tehnici, lista dostignuća ovog 86-godišnjaka, po profesiji tehničara sa stažem u »3. maju«, Riječkoj banci i opatijskoj Thalassotherapiji, poduže je štivo koje ne stane u novinski format, ali je ono koje se barem djelićem ogleda u netom dobivenoj nagradi za životno djelo Grada Opatije.



U povijest opatijskog sporta šinjor Blečić upisan je kao inicijator tadašnjeg plivačkog kluba te kao osnivač i doživotni počasni predsjednik Vaterpolo kluba Opatija koji je na kupalištima Stare Dame među prvima okupio omladinu željnu sporta, rekreacije i učenja.




– Kako su mi plivanje i vaterpolo bile neizostavne aktivnosti u mladosti, ranih 1970-ih moj kolega Robert Premer i ja napravili smo anketu po školama i vidjeli da više od 50 posto opatijske djece ne zna plivati, što je bila sramota. Dogovorili smo se da ćemo osnovati klub plivanja, ali za to nismo imali novaca pa smo se 1973. godine registrirali kao plivačka sekcija unutar auto-moto kluba koji je tada vodio trkač Rino Rodica. Robi, ja i žena od Rodice – inače plivačica PK-a Primorje – počeli smo raditi s tom djecom, prvo smo išli kod Admirala, poslije smo išli na Slatinu gdje smo nabavili cijevi za start i okretište.


Vaterpolo ekipa »3. maja« 1960-ih godina, Arno Blečić na slici gore, drugi slijeva


To je bilo pravo plivalište, jedne godine je tamo održano i regionalno prvenstvo u plivanju. To je bilo vrijeme kad je omladina išla u Društvo za tjelesni odgoj Partizan, tamo se jako puno sportaša rodilo – rukomet, stolni tenis, košarka, odbojka, ali nije bilo vaterpola. Neko vrijeme direktori kupališta nam nisu dali da u moru igramo vaterpolo, a onda je banjin Mario Valčić dozvolio da se na Lido stave prva dva vaterpolska gola u Opatiji i odmah su se tamo počeli sakupljati dečki – pripovijeda Blečić o počecima organiziranog vaterpola u svom gradu.


Dani sportske slave


Veliki početni entuzijazam tada je u opatijsku divlju ligu okupio čak devet ekipa iz Voloskog, Opatije, Ike, Ičića, Lovrana, a s najboljim igračima tog natjecanja u listopadu 1981. godine napravljen je Vaterpolo klub Opatija. Blečić je bio član osnivačke skupštine na kojoj je Krunoslav Brguljan proglašen za prvog predsjednika, Rudi Mozetić za prvog tajnika, a Ljubo Linšak za prvog vaterpolskog trenera.


Naš se sugovornik prisjeća da je tih godina prodao auto i kupio kombi kako bi ekipu vozio na kvalifikacijski turnir u Crikvenicu, u Voloskom je tada napravljeno improvizirano igralište, a klub je vrlo brzo počeo s ozbiljnim radom i odgajanjem vrsnih igrača.


Na poslu u mikrofilmskom centru »3. maja«


– Za trenera nam je došao Juraj Đuro Cirković, to je bio veliki stručnjak koji je bio u VK-u Primorje, s njim je došlo i par igrača koji su nam odmah digli kvalitetu ekipe. Cirković je bio strašan pedagog i psiholog, on je pravio igrače od mladića koji su bili željni rada i počeli smo igrati stvarno lijepo. Već 1983. godine igrali smo kvalifikacije za drugu jugoslavensku ligu zapad u koju smo ušli za zelenim stolom, a onda su nam počeli dolaziti još bolji igrači i počeli su nas priznavati gdje god smo išli jer iako nismo imali plivalište, imali smo volju.


Stvorili smo dobru ekipu, za nas su jedno vrijeme igrali Joke Kovačević i Dragan Matutinović koji je poslije bio veliki reprezentativni trener. Oni su tada već bili iskusni igrači, ali kad su oni mladima pokazali par poteza, to im je puno značilo, oni su ih gledali k’o bogove.


U toj ligi smo se mi i Triglav stalno borili za prvo mjesto, to su bile strašne utakmice, i oni i mi smo bili jaki, a kada smo u Voloskom s njima igrali derbi, tamo je znalo biti po više od tri hiljade ljudi, to je bilo čudo neviđeno – govori Blečić, ističući da je VK Opatija prvenstva osvajao 1985., 1987. i 1990. godine, dok je 1986. godine proglašen za najbolji vaterpolski kolektiv u Hrvatskoj, iako je bio drugoligaš.


Nažalost, za natjecanje u prvoj ligi nedostajalo je političke i financijske podrške, no zato su prvakinjama Hrvatske i Jugoslavije tada postale vaterpolistice Opatije koje su se kasnih 80-ih natjecale sa splitskim Jadranom. Arno Blečić, koji je u nekoliko mandata obavljao predsjedničku dužnost u klubu, osim ovog podviga posebno je ponosan na činjenicu da je klub dao tri reprezentativca koji su ostvarili zapažene sportske karijere.


Svečana akademija Vaterpolo kluba Opatija


Goran Volarević kao igrač Opatije 1997. godine postao je svjetski juniorski prvak na prvenstvu u Kubi gdje je proglašen za najboljeg igrača, a u Opatiji su od malena ponikli i predstavnici Hrvatske na Olimpijskim igrama 2004. godine Nikola Franković te Danijel Premuš, sadašnji predsjednik kluba koji je osam godina kasnije s talijanskom reprezentacijom osvojio olimpijsko srebro.


Kulturni i društveni rad


Uz rad u sportu, Blečić se istaknuo i kao delegat nekadašnje općine Opatija te jedan od ljudi koji su 1971. godine u Opatiji ponovo osnovali Zajednicu Talijana. Kao član Zajednice zadužen za kulturu, ovaj je Opatijac inicirao pokretanje međunarodnog kartaškog turnira koji svoju dugu povijest nastavlja i danas.


– Kako sam volio igrati briškulu i trešetu po turnirima, čak sam osvojio i vagon medalja, odlučio sam organizirati turnir koji bi okupljao talijanske zajednice Kvarnera i Istre. Kasnih 70-ih nastao je Torneo dell’amicizia ili Turnir prijateljstva, a ja sam to isprva organizirao i vodio.


Poslije se taj turnir raširio, on je puno nosio malim mjestima u kojima smo gostovali, a turnir postoji i danas i igra se u Opatiji – s ponosom će Arno Blečić, navodeći da je zbog svog angažmana svojevremeno dobio priznanje lokalnih vlasti za promicanje prijateljstva Hrvatske i Italije, posebno s opatijskim gradom prijateljem Castel san Pietro Terme gdje je rado gostovao i s muškom i sa ženskom vaterpolskom ekipom.


Danas kada njegov klub nastavlja rad s mladim opatijskim sportašima, vaterpolo u Opatiji ima svijetlu budućnost. Arna Blečića raduje što će se na Lipovici graditi pravi gradski bazen, čime će klub napokon dobiti dom kakav već godinama treba i zavređuje.



– Kao funkcioner, predsjednik i počasni predsjednik kluba godinama sam išao u poglavarstvo da pokušam potaknuti izgradnju bazena. Svi su nešto obećavali, ali nitko se nije toga uhvatio. Ja se nadam da će ovog puta obećanje biti zadnje i da će dugo sanjani bazen konačno biti izgrađen. Kako sam rekao na gradskoj svečanoj sjednici – želio bih doživjeti da pogledam prvu utakmicu Opatije u novom bazenu – zaključio je Blečić, jedan od otaca opatijskog vaterpola koji je svoje mjesto na tribini budućeg bazena odavno zaslužio.