PERUNOVI DANI

Ono ča su nan nonići pustili. Pogledajte prizore s Festivala starih zanata i baštine u Trebišću i Mošćenicama

Aleksandra Kućel Ilić

SNIMIO SERGEJ DRECHSLER

SNIMIO SERGEJ DRECHSLER

Baština je u glavnoj ulozi, ali se promiče i lokalna zajednica, tradicijske vještine i obiteljske vrijednosti, pa su mnoge zidiće i kantuniće zauzeli lokalni OPG-ovi, KUD-ovi i zanatlije, "majstori svog zanata"



MOŠĆENICE – Vrijeme je za prisjećanje na stare zanate, običaje, da se malo vratimo u prošlost i saznamo kako su živjeli naši stari, čime su se bavili i kakav je život bio nekad. Perunovi dani su upravo zato tu i vjerujemo da će svi ovi programi koji su organizirani u Trebišću i Mošćenicama biti lijepa prilika za taj povratak u prošlost. Uključili smo se i mi iz muzeja i toša u Mošćenicama, pa tako u subotu i nedjelju imamo “otvorena vrata muzejske zbirke” i svi koji žele razgledati postav mogu doći – rekla je Lorena Stroligo iz Muzeja Mošćenice u kojemu je danas, baš kao i u cijelom prekrasnom starome gradu, ugođaj bio fantastičan.


Pleteni košići


U organizaciji Turističke zajednice Općine Mošćenička Draga na području cijelog povijesnog grada Mošćenice započeo je dvodnevni Festival starih zanata – Perunovi dani, a topao i bajkovit dan na ispraćaju ljeta bio je “kao naručen” za uživanje u zanimljivo osmišljenim sadržajima koji su Mošćenice pretvorili u jedno od najposjećenijih mjesta na rivijeri.





Festival koji je novi, ali cijeni i vrednuje staro, “ono ča su nan nonići pustili”, posvećen je očuvanju tradicijskih zanata, slavenskoj mitologiji i lokalnoj baštini, pa posjetitelji mogu uživati u kazališnim predstavama, predavanjima, radionicama, folklornim nastupima, glazbenim koncertima i demonstracijama tradicijskih obrta. Drevna baština je u glavnoj ulozi, ali se na Perunovim danima promiče i lokalna zajednica, tradicijske vještine i obiteljske vrijednosti, pa su mnoge zidiće i kantuniće zauzeli lokalni OPG-ovi, KUD-ovi i zanatlije, “majstori svog zanata”. Među njima, jučer je na Kosnici bio i gost iz Istre, Livio Bratičić iz Lindara, koji je zainteresiranima pokazao “kako se po starinski pletu košići”.


Lorena Stroligo


– Košiće pletem još od djetinjstva, a vještinu sam savladao učeći od susjeda. Tako je počelo i sada se već pedeset godina bavim izradom košića svih veličina koji su dosta traženi. Kada kod kuće imam sav potreban materijal, kada sam u šumi već nabrao sve što mi je potrebno, za izradu košića ovisno o veličini utrošim dva do tri sata, ali kada moram “u bošku”, ne mogu proći ispod šest do sedam sati za jedan košić. Ljudi ih najviše kupuju za rođendane, poklanjaju ih nonićima i u košić stave bukaletu. A nonićima koji prepoznaju pravi starinski košić to puno vrijedi i znači – ispričao je Bratičić koji nas je i detaljno upoznao s izradom košića i zanatom koji sve više izumire, no zahvaljujući zadnjim majstorima se tu i tamo “još vavek drži”.


Ekološki i toplo


Kada dođu hladniji dani, puno će se tražiti odjevni predmeti koji u sebi imaju što više vune, a izlagačica na Perunovim danima Dubravka Svetličić iz Rovinja već više od pet godina marljivo izrađuje “sve što poželi”.


– Moj je hobi presti i plesti vunu, odem kod istarskih ovčara u vrijeme kada šišaju ovce. Vunu operem, onda je osušim, prstima razmrsim i zatim je češljam na ovome češljaču. Poslije ju tu na kolovratu predem, napravim čarape, kape, torbice, dekice, svašta nešto, ispričala je Dubravka Svetličić iz Rovinja koja ne želi više kupovati “uvoznu sintetiku”, već nositi tople odjevne predmete od čiste ekološke vune. Zanimljivo je da je kolovrat naručila iz Novog Zelanda, a češljač vune joj je stigao iz Amerike, dok je kao samouka pletilja najviše znanja “upila” na internetu…



Starogradsku jezgru Mošćenice proželi su mirisi delicija “po starinski”, mogle su se kupiti rukotvorine i razgledati izložbe, kušati med i plodovi skorašnje jeseni. Tko nije bio jučer, Mošćenice može posjetiti danas, u nedjelju od 12 sati kada će se Perunovi dani nastaviti uz nastup Folklornog ansambla Zora iz Opatije, te otvorenje izložbe »Sebe za dušu, najmlaji da zapamete«, autorice Marije Brdar rođene Bradičić i mnoge druge programe.