PREVENCIJA KRIMINALITETA

Okruglim stolom u Rijeci obilježen Nacionalni dan borbe protiv nasilja nad ženama

Vladimir Mrvoš

SNIMIO : SERGEJ DRECHSLER

SNIMIO : SERGEJ DRECHSLER



RIJEKA – U Informativnom centru za prevenciju kriminaliteta u povodu Nacionalnog dana borbe protiv nasilja nad ženama, održan je okrugli stol pod nazivom »Što nam kažu brojke o nasilju u obitelji«. Uz organizatore, Policijsku upravu primorsko-goransku i Udrugu UZOR Rijeka, na okruglom stolu sudjelovali su i predstavnici Hrvatskog zavoda za socijalni rad iz Područnog ureda Rijeka, pravobraniteljica za djecu iz Rijeke, predstavnici Obiteljskog centra Rijeka, Odjela za podršku žrtvama i svjedocima pri Županijskom sudu u Rijeci, Centra za pružanje usluga u zajednici »Tić« Rijeka i Grada Rijeke. Nacionalni dan borbe protiv nasilja nad ženama obilježava se od 2004. godine, kada ga je Hrvatski sabor proglasio u spomen na tri ubijene žene na zagrebačkom Općinskom sudu 22. rujna 1999. godine.


Policijska službenica za prevenciju Ingrid Mavrić naglasila je da je osnovni cilj okruglog stola podići svijest o neprihvatljivosti svih oblika nasilja, osobito nasilja u vezama, odnosno nad ženama, uključujući psihičko, tjelesno, spolno i ekonomsko nasilje. Nasilje je naučeno ponašanje pa se uz motivaciju i stručnu pomoć može spriječiti, ali i promijeniti, rečeno je, između ostalog, u raspravi. Statistika je varljiva brojka pa tako rezultati za prošlu godinu za prvih osam mjeseci kažu da je kaznenih djela u vezi obiteljskog nasilja bilo 78, a prekršaja 264. Kada je prvih osam mjeseci ove godine u pitanju, rezultati pokazuju da je u pitanju 109 kaznenih djela i 262 prekršaja. No problem je što postoje i velike »tamne« brojke, pa je to razlog zašto je potrebno početi s edukacijama što ranije.


Predstanici Udruge UZOR napomenuli su da je jedna od efikasnijih mjera smještaj žena nad kojima se provodi naselje u »sigurne kuće«, jer su upravo ekonomski razlozi ti zbog čega su žene prisiljene ostati kod zlostavljača. Ta udruga osigurala je za zlostavljene žene stanove, za koje je plaćala stanarinu šest mjeseci, a nakon toga čak 85 posto žena se osamostalilo i nije se vratilo zlostavljaču.




Nacionalni dan borbe protiv nasilja nad ženama održan je i u Hotelijersko-turističkoj školi u Opatiji. Tom prilikom su policijska službenica za prevenciju Policijske postaje Opatija, Marina Sverić i volonter Gradskog društva crvenog križa Opatija Ivan Cerovac održali interaktivno predavanje učenicima četvrtih razreda.