Kuća halubajskega zvončara

Održano prvo izdanje festivala posvećenog greškama: ProPUST slavi kvarove, šumove, nesporazume…

Marko Dobrecović

Foto Marko Gracin

Foto Marko Gracin

I sami znate, kada neki posao radite prvi put u životu i pritom pogriješite, to će vas poučiti da na taj način više ne pristupate tome, kaže Milić



VIŠKOVO – Danas je u Viškovu održan jedini festival koji ne bježi od toga da je prepun grešaka. Festival grešaka “proPUST” održan je u Kući halubajskega zvončara, a program festivala oblikovan je oko propusta, kvarova, šumova, nesporazuma, dezinformacija, otpada i odstupanja koja susrećemo u raznim sferama života, a u njemu sudjeluju znanstvenici, umjetnici i općenito ljudi skloni greškama.


Festival je započeo jutarnjim predavanjem Darka Mekterovića pod nazivom “Statističke pogreške u znanosti i svakodnevnom životu.” Potom je održano vodstvo postavom, u retorici punoj grešaka nazvano “Podstvo vostavom” koje je ponudilo vođeni obilazak koji je prisutnima predstavio alternativne činjenice o postavu Kuće halubajskega zvončara.





Programska voditeljica Kuće halubajskega zvončara Jelena Milić navodi razloge o održavanju festivala.


– U Kući halubajskega zvončara predstavljamo tradiciju halubajskih zvončara koji su dio karnevalske tradicije. Brojni teoretičari govore da se za vrijeme karnevala preokreću pravila i norme koje inače vrijede i počnu vrijediti sasvim druga pravila koje nitko ne propituje. Teoretičari o karnevalu govore kao o vremenu s vrlo subverzivnim potencijalom, za vrijeme kojega se mogu dogoditi promjene u društvu. U tom kontekstu, promatramo grešku kao nešto obratno od onoga što je ustaljeno i koji je potencijal greške. Želimo kontekstualizirati grešku kao mjesto potencijala gdje nastaju totalno nove i neočekivane stvari i kombinacije. I sami znate, kada neki posao radite prvi put u životu i pritom pogriješite, to će vas poučiti da na taj način više ne pristupate tome, kaže Milić.



Interaktivnost festivala ponudilo je radionicu restauracije keramike japanskom tehnikom Kintsugi pod vodstvom Vlatke Janjić te radionicu popravaka tkanina i tekstila te kreativnu radionicu recikliranja plastičnih vrećica pod vodstvom Tanje Blašković.


– Cilj ove radionice jest polaznicima pokazati da, jednako kao što smo mi podložni promjenama, također su i predmeti. Radionica razbijene keramike će polaznike u roku od dva sata naučiti kao slomljeni predmet vratiti u prvobitno stanje japanskom Kintsugi tehnikom. Kada predmet vrate u prvobitno stanje, polaznici će predmete proći zlatnim spojem koji će ih podsjećati da ono što je puknuto, ne mora značiti da je za otpis, već se može popraviti i ponovno postati korisnim, kazala je Janjić.


Sve je završilo popodnevnim koncertom benda Po’ Metra Crijeva, koji je svojim prepoznatljivim ča-metal izričajem zatvorio prvo izdanje Festivala greške.