Sindikati su tek djelomično zadovoljni povećanjem od 5 posto te će se već s prvim danom travnja pokrenuti novi pregovori u čijem će fokusu biti koeficijenti
povezane vijesti
- ‘Samo želim raditi’: Riječanka ima dvije diplome, ali nikako ne prolazi na natječajima za zapošljavanje u Gradu Rijeci
- Marko Filipović predložio najveći proračun ikada i najavio novu kandidaturu za riječkoga gradonačelnika
- U planu nadogradnja dvije velike riječke škole. Evo kada bi trebali početi radovi na Drenovi i Zametu
RIJEKA – Dogovorom povećanja osnovice plaće za pet posto zaposlenima u riječkim gradskim predškolskim ustanovama jučer je okončan proces mirenja Grada Rijeke i Sindikata Istre, Kvarnera i Dalmacije te Sindikata obrazovanja, medija i kulture.
Navodeći kako će postignutim dogovorom osnovica plaće odgojitelja porasti na 947,18 eura, voditelj riječkog ureda Sindikata Istre, Kvarnera i Dalmacije Vedran Sabljak kaže da će se time postići zakonska obveza izjednačavanja plaća zaposlenih u osnovnoškolskom i predškolskom sustavu.
Dogovor oko koeficijenata
Međutim, unatoč dogovorenom povećanju osnovice, ali i postignutim dodatnim povećanjima, sindikati, kaže Sabljak, tek su djelomično zadovoljni dobivenim te će se već s prvim danom travnja pokrenuti novi pregovori u čijem će fokusu biti koeficijenti.
– Uz povećanje osnovice za pet posto, dogovorili smo i uvođenje uskrsnice u iznosu od 100 eura, kao i privremeni bruto dodatak na plaću u iznosu od 163,62 eura. Taj će dodatak biti primjenjiv na koeficijente od 0,670 do 1,200 te će se primjenjivati dok ne dođe do usklađivanja s novom Uredbom o koeficijentima koja je stupila na snagu s prvim danom ožujka za zaposlenike u javnim službama. Upravo zbog izostanka dogovora oko koeficijenata u ovom procesu mirenja Gradu Rijeci najavili smo nove pregovore u travnju te smo tražili da se rebalansom gradskog proračuna nađu sredstva za usklađivanje koeficijenata. Kada se to postigne, zaposleni u riječkim predškolskim ustanovama u ovoj će godini ostvariti znatno povećanje plaća, objašnjava Sabljak.
Jučer je dogovoren i drukčiji način definiranja odredbe za nadoknadu prijevoza vrtićkih djelatnika, jer kako pojašnjava sindikalni predstavnik, do sada naknadu za prijevoz nisu dobivali oni zaposlenici čije je mjesto stanovanja udaljeno do dva kilometra od radnog mjesta, kao ni oni koji imaju prebivalište dalje od četvrte zone javnog gradskog prijevoza.
– Sada će svi dobivati naknadu za prijevoz, a za zaposlenike koji žive dalje od četvrte zone javnog prijevoza dogovoreno je da će dobivati stvarnu cijenu autobusne karte. Ako linije nisu usklađene s vremenom njihovog odlaska na posao i povratka kući, tada će im se isplaćivati svojevrsni financijski dodatak, navodi Sabljak.
Povećanje tehničkom osoblju
Najvećim uspjehom okončanog procesa mirenja smatra povećanje plaća tehničkom osoblju jer još prilikom okončanja proteklih pregovora Sindikat Istre, Kvarnera i Dalmacije upozoravao je na neravnomjerno povećanje plaća svih zanimanja unutar sustava predškolskog odgoja i obrazovanja u Rijeci, gdje je prema njihovom mišljenju velik broj radnika dobio nikakvo ili zanemarivo povećanje.
– Radi se o znatnom broju zaposlenih, među kojima su i stručni suradnici, fizioterapeuti te administrativno osoblje. Međutim, zbog izostanka dogovora oko koeficijenata ponovo smo pregovore završili na način da je ponovo određeni broj radnika ostao bez odgovarajućeg povećanja plaća, kaže Sabljak.
Sindikati su još u studenom prošle godine pokrenuli inicijativu za pregovore oko aneksa kolektivnog ugovora u riječkim dječjim vrtićima upravo zbog nesrazmjera povećanja plaća za pojedina zanimanja prilikom posljednjih pregovora te ponovnog zaostajanja plaća odgojitelja za plaćama učitelja u osnovnoškolskom sustavu. Proces pregovaranja prekinut je prije gotovo mjesec dana, kada su predstavnici Grada sindikatima jasno poručili da nakon učinjenih kalkulacija nemaju financijske mogućnosti za ispunjenje njihovih zahtjeva.
Tada je pokrenut postupak mirenja koji je jučer djelomično uspješno okončan.