Odgovorno postupanje

Od sada je moguće reciklirati bezdimne uređaje, e-cigarete i duhanske umetke u Rijeci i 12 gradova u Hrvatskoj

NL native

Foto: Philip Morris Zagreb

Foto: Philip Morris Zagreb

Prikupljene uređaje za grijanje duhana Philip Morris Zagreb šalje u centar za recikliranje, gdje se dijelovi koji se mogu reciklirati odvajaju i podvrgavaju procesu recikliranja, dok se ostali dijelovi energetski oporabljaju



Na današnjem tržištu mogu se pronaći mnogobrojne varijante višekratnih bezdimnih uređaja i e-cigareta, ali i onih jednokratnih. Ovi potonji su nakon korištenja u tu svrhu više neuporabljivi, a ako ih koristite, vjerojatno vam je prva ideja potražiti obližnju kantu za smeće i baciti ih.


Savjetujemo vam da to ipak ne činite jer takvi proizvodi ne spadaju u miješani otpad. Imamo stoga jednu za okoliš ipak bolju ideju!


Jasno istaknuto na ambalaži


E-cigarete, vapeovi, dimilice, pušilice, parilice, bezdimni uređaji i ostala kohorta naprava kao alternative pušenju nije namijenjena bacanju u običnu kantu za smeće, što je informacija koja je jasno istaknuta i na njihovoj ambalaži.


Gdje ih odložiti?




U Rijeci te još 12 gradova diljem Hrvatske Philip Morris Zagreb pokrenuo je jednostavan program prikupljanja i recikliranja starih uređaja za grijanje duhana te iskorištenih duhanskih umetaka i jednokratnih e-cigareta svojih brendova, a sve ne bi li smanjili utjecaj istih tih uređaja na sam okoliš i osigurali odgovorno postupanje s otpadom od bezdimnih proizvoda.


Maksimalna iskoristivost resursa


“Dio naše globalne vizije budućnosti bez duhanskog dima uključuje odgovorno upravljanje utjecajem bezdimnih proizvoda na okoliš. U okviru tog nastojanja, uveli smo Kružni program upravljanja otpadom od bezdimnih proizvoda i u Hrvatskoj, a koji omogućuje odgovorno postupanje sa starim uređajima i umetcima”, izjavila je Ivana Staneković Šavor, rukovoditeljica razvoja strategije i voditeljica projekta Kružnog programa u Hrvatskoj tvrtke Philip Morris Zagreb.


Radi se o Kružnom programu reciklaže i energetske oporabe takvih proizvoda, a ako negdje doma imate pokoji stari ili istrošen uređaj kojem je vrijeme za reciklažu, sve što trebate napraviti je posjetiti najbliže odabrano prodajno-servisno mjesto i jednostavno predati vaš stari uređaj za grijanje duhana kao i iskorištene duhanske umetke i jednokratne e-cigarete Philip Morris brendova.


Uz to, ondje možete preuzeti i besplatnu vrećicu za povrat duhanskih umetaka kao i vrećicu za povrat jednokratnih e-cigareta, koju kasnije ponovno možete predati na odabranim lokacijama.


Prikupljene uređaje za grijanje duhana Philip Morris Zagreb šalje u centar za recikliranje, gdje se dijelovi koji se mogu reciklirati odvajaju i podvrgavaju procesu recikliranja, dok se ostali dijelovi energetski oporabljaju.


Cilj ovog programa je maksimalno iskoristiti resurse nečega što bi inače završilo kao otpad, jer činjenica je da se u ovakvim uređajima velik dio materijala može ponovno iskoristiti.


Jeste li znali?


Primjerice, čak se 93% udjela materijala u jednokratnim vape uređajima Philip Morrisa može reciklirati i ulazi u postupak recikliranja nakon povrata. U odnosu na duhanske umetke, duhan i metalni dio vraćenih umetaka će se reciklirati, a ostatak će se energetski oporabiti.


Sve navedeno dio je šire strategije održivosti same kompanije. Cilj je Philip Morrisa da svi novi bezdimni elektronički uređaji koji će biti predstavljeni na tržištu od kraja 2025. imaju certifikat eko dizajna.


Također, pobrinuli su se i oko ambalaže pa se tako teži uporabi obnovljivih i reciklabilnih materijala, dok su plastična folija oko pakiranja duhanskih umetaka i sekundarno kartonsko pakiranje već dizajnirani za recikliranje.


Više informacija o održivom poslovanju PMI-ja dostupno je na poveznici



Sadržaj nastao u suradnji s partnerom Philip Morris Zagreb.