Foto GK
Djelatnice škole i idejne začetnice projekta »Skalin po skalin - štorija!« Leu Marot i Sanju Vidić Brčić vodila je želja da se upotpuni krajobraz škole, ali u skladu s vizurom grada
povezane vijesti
KASTAV – Projekt »Skalin po skalin – štorija!« nastao je promišljanjem kako obnoviti vanjsko prilazno stepenište, načeto zubom vremena, koje vodi od Fortice prema Osnovnoj školi »Milan Brozović« u Kastvu. Djelatnice škole i idejne začetnice projekta Lea Marot i Sanja Vidić Brčić bile su vođene željom da se pri obnovi stepeništa upotpuni krajobraz škole, ali u skladu s vizurom grada. Nakon što su Grad Kastav i Mjesni odbor grada Kastva podržali projekt kako idejno, tako i financijski, potaknuta je komunikacija s nekoliko institucija.
Još gornji dio
Donji dio je obnovljen, a još predstoji urediti gornji dio. Obnova i modernizacija stepeništa imat će i odgojno-obrazovni element u zajedništvu s povijesnim, kulturno-umjetničkim i kineziološkim te će činiti interdisciplinarno kulturno-umjetničko djelo.
Oslikavanjem prikaza iz starih kastavskih legendi posjetitelje se vodi niz 281 stepenicu kroz književnu povijest grada, a murali ih upoznaju s modernom umjetnošću – street art. Na kraju dolaze pred prekrasnu kamenu zgradu osnovne škole koja predstavlja još jedan važan dio kastavske povijesti. Time se gradu pridaje još jedna kulturno-umjetnički i potencijalno turistički značajna lokacija, a razgled iste potiče posjetitelje na kretanje, odnosno fizičku aktivnost, čime se indirektno pozitivno utječe na njihovo zdravlje. Vijeće učenika na svojim je sjednicama između ponuđenih legendi, probranih od strane stručnjaka, izabralo one koje će se oslikavati.
Deset učenika
Nakon odabira legendi deset učenika iz Likovne grupe i jedna bivša učenica škole, a sada polaznica Škole primijenjenih umjetnosti u Rijeci, pod vodstvom mentorice Maje Šikić prisustvuju radionicama likovnih rješenja koje su se odvijale u suradnji s kustosom Markom Badurinom i studentima Akademije.
Grad Kastav obavio je građevinske zahvate sanacije, a vatrogasci Dobrovoljnog vatrogasnog društva Kastav isprali su stepenište prije samog oslikavanja kako bi sve površine bile čiste. Na prva četiri bloka oslikani su motivi iz štorija: Halugica, Kako su Kastavci seli sol i sadili sardelice, Kako su Kastavci bacili kapetana u Lokvinu, Štorija od Šparožne jami. Pojavljuje se i lik Malika. Na bočnom zidu oslikan je portret Vladimira Nazora s pogledom na Kvarner.
Organizatori su istaknuli kako bi voljeli da se za završetak projekta, nakon potpune obnove i oslikavanja cijelog stepeništa, doradi osvjetljenje te na Fortici instalira vanjsko računalo. Na njemu bi posjetioci mogli pročitati originalne tekstove legendi na čakavskom s prijevodom na hrvatski standardni jezik. Za strane posjetitelje prijevod bi bio na engleskom, njemačkom, talijanskom i francuskom jeziku.
Tko je dao ruku
U projekt su se uključili Akademija primijenjenih umjetnosti u Rijeci i Učiteljski fakultet u Rijeci, Muzejska zbirka Kastavštine pri Pomorskom i povijesnom muzeju Hrvatskog primorja, Dobrovoljno vatrogasno društvo grada Kastva. Studentice Akademije primijenjenih umjetnosti u Rijeci Sarah Klešin, Erika Ravnić, Maja Kalac, Janis Baletić, Nika Zubović, studentica Petra Borovac i i prof. Zlata Tomljenović s Učiteljskog fakulteta u Rijeci, kustos Marko Badurina iz Pomorskog i povijesnog muzeja Hrvatskog primorja, mentorica učenika Maja Šikić iz Osnovne škole »Milan Brozović« i Katarina Fumić. U drugom dijelu realizacije projektu će se priključiti kastavski umjetnici, akademski slikar Željan Pavić i akademska kiparica Barbara Kežić Križaj.