IZLOŽBA

 Obilježavanje stogodišnjice sadnje stabla slobode: Pjaceta i crnika, sto godina u sto slika

Hrvoje Hodak

U hlad crnike »skrivale« su se generacije Rabljana - fotografija Liane Rispoli iz 1990.

U hlad crnike »skrivale« su se generacije Rabljana - fotografija Liane Rispoli iz 1990.

Trg i stablo zasađeno povodom odlaska talijanske vojske 1921. imaju važno mjesto u osobnoj i kolektivnoj memoriji Rabljana, što dokazuje i 300-tinjak obiteljskih i grupnih fotografija snimljenih na Pjaceti od kojih će 100 biti predstavljeno na izložbi što se otvara večeras



RAB – Večeras u 19.30 sati na rapskom Trgu slobode otvara se izložba »Pjaceta i crnika, 100 godina u 100 slika«. Izložba će biti otvorena do 22. kolovoza i rezultat je istoimenog projekta kojim Društvo prijatelja Raba obilježava stogodišnjicu sadnje crnike – stabla slobode na omiljenom rapskom trgu Pjaceti te njegovog imenovanja Trgom slobode, čime su Rabljani obilježili odlazak talijanske vojske 23. travnja 1921.


Crnika se puno bolje ukorijenila od novog naziva – nakon sto godina Rabljani trg i dalje nazivaju Pjacetom. Ove godine, 23. travnja, Društvo prijatelja Raba pokrenulo je akciju prikupljanja osobnih, obiteljskih i grupnih fotografija snimljenih na tome trgu.





Odaziv i interes za projekt bio je za svaku pohvalu te je do sada prikupljeno više od tri stotine fotografija od kojih će stotinu najzanimljivijih biti prezentirano ovom izložbom. Prikupljene obiteljske fotografije svjedoče da se generacije Rabljana uz Pjacetu i njenu crniku nisu samo fotografirale, nego i rađale, odrastale, družile, živjele i umirale te da ona zauzima važno mjesto kako u osobnoj, tako i u kolektivnoj memoriji.


Limena glazba


Drugi aspekt projekta bio je prikupiti priče i sjećanja na Pjacetu, s naglaskom na priču o ljudima koji su crniku posadili. Predaja o akterima sadnje – Toniju Bačiću i Frani Generiniju, inače članovima prvog postava Gradske glazbe, kao i sjećanja na nebrojene koncerte održane upravo na Pjaceti, potvrdila su trajnu povezanost Pjacete i crnike s tom institucijom, podjednako bitnom za kolektivni identitet grada. Limena glazba DVD-a Rab, koja je svoj stoti jubilej proslavila 2013. godine, rado se odazvala pozivu Društva prijatelja Raba da svojom glazbom uveličaju proslavu jubileja i otvorenje izložbe.


Građanima će se dijeliti sadnice

Fascinantno je koliko samo jedno, ali pažljivo odabrano i pozicionirano stablo može definirati prostor i uvjetovati njegovo korištenje i doživljaj. Želeći naglasiti ekološku i ambijentalnu važnost sadnje i očuvanja stabala, na otvorenju izložbe će se građanima dijeliti sadnice crnike.

Projektom se nastojalo istražiti i valorizirati upravo taj intiman odnos građana i gostiju s Pjacetom – najmanjim, ali i najpopularnjim trgom u gradu. Ona predstavlja iznimno vrijedan i autentičan primjer mediteranskog trga – javan, dostupan i zaštićen, uvijek posjećen, no sačuvan od ikakve komercijalizacije.


Slijedi monografija


Društvo prijatelja Raba poziva sve Rabljane i goste da posjete izložbu, prepoznaju ljude na fotografijama te s njima podijele svoja sjećanja i skenirane fotografije posredstvom e-maila [email protected] ili facebook grupe Društvo prijatelja Raba 1895, na kojoj je moguće pogledati dio prikupljenog materijala. Prilozi koji stignu za vrijeme i nakon izložbe bit će uključeni u monografiju projekta. Izložbu realizira Društvo prijatelja Raba uz pomoć Grada Raba, Pučkog otvorenog učilišta Rab i Turističke zajednice Grada Raba, a ostvarena je i suradnja s nadolazećim Rab film festivalom.