Predstavljena monografija

Novo izdanje “Brodogradnje otoka Lošinja” Julijana Sokolića na više od 350 stranica

Bojan Purić

Foto B. PURIĆ

Foto B. PURIĆ



MALI LOŠINJ – U nakladi Brodogradilišta “Lošinjske plovidbe”, predstavljena je monografija “Brodogradnja otoka Lošinja”, u praksi treće izdanje knjige o ovoj temi iz pera dr. Julijana Sokolića, dugogodišnjeg istraživača lošinjske povijesti, napose one pomorsko-brodograditeljske. U zgradi Muzeja Apoksiomena okupio se veliki broj zainteresiranih posjetitelja, a osim autora, govorili su direktor škver Antony Saganić i akademik Elso Kuljanić, umirovljeni sveučilišni profesor koji se prisjetio kako je 1951. godine prvi put stupio u lošinjski škver, školujući se u praktičnoj nastavi, a ovom je prigodom poručio da inženjerima treba dati važniju ulogu u društvu, pa i vođenju države. Direktor Saganić istaknuo je da se kroz povijest u lošinjskom brodogradilištu pokazalo znanje i vještina, a da je ono i danas sposobno za velike stvari, poput nedavne rekonstrukcije jedrenjaka “Nerezinca” i skraćivanja trupa broda “Fiume”, te da danas škver zapošljava stotinjak ljudi. Sokolić je ocijenio neprirodnim to što Hrvatska ostaje bez brodogradnje i samim time bez flote trgovačke mornarice, naročito uz postojeću brodograditeljsku baštinu.


Kao povod za objavu ovog izdanja monografije, na više od 350 stranica, odabrana je dvjestota godišnjica izgradnje prvoga jedrenjaka duge plovidbe u brodogradilištu Siksta Katarinića na prostoru danas znanom kao Škverić, a nazvanom “Primo Lussignano” (“Prvi lošinjski”).


Još su na predstavljanju, obogaćenom nastupom klape “Čikat”, govorili lošinjska gradonačelnica Ana Kučić, župnik Roberto Zubović, s tim da se za riječ javio i Branko Šimičić, nekadašnji direktor škvera, uputivši čestitke na tome što taj pogon još postoji i radi.




Zanimljivo je da je ovo treća ovogodišnja knjiga koju potpisuje dr. Sokolić, nakon “Sjećanja na ljepotu stvaranja” i “Živjeti za otoke”.