FOTO TZ OMIŠALJ
Locirano na osami, u šumom i morem okruženoj zoni uvale Sepen u blizini Omišlja, ali i susjednih mu industrijskih i energetskih pogona, očuvana i zaštićena zona toga arheo-nalazišnog područja danas živi novi život
povezane vijesti
Lokalitet arheološkog nalazišta, budućeg arheoparka Fulfinum – Mirine, kako zbog vrijednosti i značaja tamošnjih antičkih i ranokršćanskih ostataka tako i zbog ambijentalnog sklada i ljepote cjelokupnog kompleksa, jedno je od najposebnijih, a mnogi će reći i najljepših mjesta otoka Krka.
Locirano na osami, u šumom i morem okruženoj zoni uvale Sepen u blizini Omišlja, ali i susjednih mu industrijskih i energetskih pogona, očuvana i zaštićena zona toga arheo-nalazišnog područja danas živi novi život, kako onaj koji tempom istraživanja već neko vrijeme diktiraju arheolozi koji ondje i nadalje provode istraživanja, ali i programe usmjerene ka kvalitetnijoj javnoj prezentaciji tamošnjih nalazišta tako i onog koji sa sobom nosi turizam, na otoku Krku glavna i dominantna gospodarska grana.
Suvremena prezentacija
Osim organiziranja i kontinuiranog pomaganja provođenja istražnih radova, koji se pod vodstvom dr. sc. Morane Čaušević – Bully na lokalitetu tog antičkog nalazišta provode već godinama, Općina i TZO Omišalj, u nastojanju stjecanja čim potpunijih spoznaja o tom davno nestalom antičkome gradu i njegovim žiteljima, u posljednje vrijeme okreću se i usmjeravaju i ka kvalitetnijim, odnosno suvremenijim načinima prezentacije ondje istraženih objekata, ali i svake godine sve brojnijih i zanimljivijih »iskopanih« artefakata.
Osim kroz radove koje su prethodnih godina na tom lokalitetu složno bili sufinancirani od Ministarstva kulture i Općine Omišalj s hrvatske strane, ali i francuskih znanstvenih ustanova koje stoje iza spomenute voditeljice istražnih radova, Omišljanke s francuskom adresom te ujedno i docentice na francuskom Sveučilištu Bourgogne Franche Comté i Istraživačkom zavodu UMR Chrono-Environnement, Omišljani na kulturnom i turističkom valoriziranju svoga najvrednijeg nalazišta i budućeg arheoparka predano rade i kroz nastojanja javnog predstavljanja tog kompleksa, jednako kao i samih zahvata.
– Popularizacija ovog lokaliteta, baš kao i arheološke znanosti u cjelini, držim, vrlo je važana posjetiteljima ovog lokaliteta i zanimljiv segment našeg djelovanja. Prije koju godinu to smo ovdje i u praksi dokazali velikim interesom otočana, ali i turista za sudjelovanjem u programima prezentacije ovog lokaliteta i radova, koje smo tada ondje provodili, u suradnji s TZO-om Omišalj, ocjenjuje Čaušević-Bully.
Utočište isluženih rimskih ratnih veterana
Antički rimski grad Fulfinum nastao je početkom 1. stoljeća, u doba raspada Rimskoga Carstva. Riječ je o vojničkom naselju, utočištu isluženih rimskih ratnih veterana. Iako istraživanje tog grada ni približno nije gotovo, već se sada može reći da je Fulfinum bio zamišljen kao grad vrhunskih civilizacijskih dosega. Pretpostavlja se, naime, da je, kao svaki drugi rimski grad, i Fulfinum imao pravilan raster ulica, forum, vodovod i sve urbane objekte – hram, gradske vile, stambene kvartove, zgrade javne namjene, terme, tržnicu, luku, prostrana skladišta, nekropolu. Ne postoje točni podaci kada je Fulfinum napušten, a pretpostavlja se da je grad »trajao« između 300 do 500 godina. Tijekom rasapa antičke civilizacije Fulfinum je vjerojatno bio jedna od prvih žrtava tog turbulentnog perioda. Grad je srušen (samo na pojedinim mjestima ostaci zidova viši su od jednog metra), civilizacija uništena, a stanovnici povučeni u romanizirani grad Krk. Ostaci Fulfinuma danas su teško uočljivi jer se većim dijelom još nalaze pod zemljom, a djelomično i pod morem, koje je u doba njegovoga procvata bilo dva metra niže od današnje razine. Najvidljiviji i najprepoznatljiviji objekt na tom lokalitetu danas je jednobrodna, longitudinalna bazilika čiji je temeljni oblik latinski križ. Sačuvana do visine krovišta, ona je ujedno i jedini sačuvani sakralni objekt tog tipa ne samo na otoku Krku nego i u cijelome Hrvatskom primorju, a prema nekim izvorima i najveći na Mediteranu. S tom crkvom na ruševinama rimskoga grada Fulfinuma počeo je nicati novi kršćanski grad, no njegove tajne stručnjaci tek trebaju otkriti. Lokalna tradicija crkvu povezuje s glagoljaškom benediktinskom opatijom sv. Nikole, napuštenom u 15. stoljeću i preseljenom bliže Omišlju. Uokolo sačuvanih zidova crkve razvila se kasnoantička nekropola. Te grobnice-mauzoleji samo su djelomično istraženi. Na mjestu jedne antičke vile 2017. godine pronađen je svima danas dobro poznati Mirinski češalj – vrijedan i rijedak predmet liturgijske namjene datiran početkom 5. stoljeća, a koji je jedan od svega pet takvih do danas u svijetu pronađenih artefakata. Bjelokosni Mirinski češalj danas se, u strogo kontroliranim mikroklimatskim uvjetima, čuva u Zagrebu. |
Napominje i da je posebno veseli to što se organiziranijem i sustavnijem prezentiranju vrijednosti tog lokaliteta više pažnje sad nastoji pridati već poodmaklom realizacijom dijela Interreg programa nazvanog »Transfer – Integrirani modeli upravljanja arheološkim parkovima«.
– Projekt koji se upravo ondje već neko vrijeme provodi i čiji su dosezi nedavno predstavljeni prezentacijom upriličenom na samom lokalitetu tog arheoparka podrazumijevaju vrlo zanimljiv model jadransko-jonske suradnje (ADRION), a koji se organizirano provodi pod vodstvom talijanskog Sveučilišta u Macerati, uz sudjelovanje partnera iz više zemalja našeg susjedstva – Albanije, Bosne i Hercegovine, Grčke, Italije, Crne Gore, Srbije i Slovenije. Cilj projekta je razviti, prenijeti i distribuirati zajednički upravljački model za arheološke parkove, i to u obliku koji nadilazi tradicionalni pristup njihova očuvanja. Model zajedničkog upravljanja koji razvijamo i koji ćemo odskora ovdje implementirati testira se pilot-akcijama koje se provode u šest arheoloških parkova koji sudjeluju u projektu, tj. parkovima Urbs Salvia (Italija), Antigonea (Albanija), Ptuj (Slovenija), Dodona (Grčka) te u Omišlju odnosno Šibeniku, predstavila nam je nadalje Čaušević – Bully.
Dobra praksa
Jednostavnijim rječnikom rečeno, smisao i cilj tog projekta ogleda se u nastojanjima unapređenja i osuvremenjenja prezentacijskih »aktivnosti« unutar samih aheoloških parkova, korištenjem već dokazanih primjera dobre prakse.
– Tu ponajprije mislim na korištenje suvremenih ICT tehnologija kojima se danas već zapravo vrlo dobro može odgovoriti interesu posjetitelja kroz unapređenje načina interpretacije predstavljenih sadržaja. Projekt uređenja i tehnološkog opremanja budućeg arheološkog parka Fulfinum – Mirine, a iza kojeg čvrsto stoji i lokalna uprava, kao i Turistička zajednica, popraćen je nizom prethodno već izrađenih prostornoplanskih i projektnih dokumenata, planova i elaborata, a sad je već u tijeku i realizacija plana koji bi, osim nizom pratećih muzeoloških i interpretacijskih sadržaja, trebao rezultirati i vrlo zanimljivom »tehnološkom nadgradnjom«. Ona se realizira posredstvom tog Interreg programa, objasnila nam je naša sugovornica.
Uskoro, kad se projekt zgotovi, posjetitelji će arheopark Fulfinum – Mirine moći obilaziti, upoznavati i razgledavati, korištenjem suvremenih informacijsko-komunikacijskih tehnologija, kroz elemente virtualne stvarnosti i 3D tehnologije.
– Tako će se, da budem još jasnija, uz pomoć tehničkih uređaja i alata, koji će svima biti na raspolaganju, ovaj kompleks moći in situ upoznati i osjetiti, kroz sve njegove najvažnije objekte, rekla je predstavljajući nam ono što se na tom prostoru EU novcem već neko vrijeme priprema, Morana Čaušević – Bully.
Fantastična kulisa
Naglašavajući da se, osim kroz istraživanje, valoriziranje, a odskora i kvalitetnije i suvremenije prezentiranje tamošnjih areholoških nalaza, na »korištenju« tog iznimno atraktivnog lokaliteta mnogo toga kontinuirano radi i u smislu njegove turističke prezentacije, ali i »eksploatacije«, direktorica Turističke zajednice općine Omišalj Andrea Orlić Čutul napomenula je da je taj kompleks već godinama važna točka, odnosno poprište odvijanja brojnih ljetnih zbivanja.
– Kako u smislu ugošćavanja različitih glazbenih, odnosno koncertnih nastupa, koji u ozračju tomošnjih povijesnih objekata imaju poseban »štih«, tako i u smislu upriličavanja turističkih tematskih manifestacija, Fulfinum – Mirine mjesto je koje nedvojbeno ima ogroman potencijal, ustvrdila je Orlić Ćutul.
– Naravno da smo svjesni njegove vrijednosti, značaja i potrebe njegova očuvanja, ali smo jednako tako svjesni i njegova potencijala koji taj lokalitet nudi u onom ambijentalnom, da ne kažem atmosfernom smislu. Dobar i atraktivan, rekla bih i zapaženi način njegova korištenja u turističko-promotivne svrhe otoka Krka, ali i Omišlja kao turističke destinacije brojni su koncertni programi i događanja koje smo, zajedno s Općinom Omišalj, proteklih godina ondje više no uspješno održavali. Kako oni klasičnog predznaka, kod kojih je zasigurno najprepoznatiji naš program »Klasike na Mirinama«, spomenuti se lokalitet sve češće, kvalitetnije i zapaženije koristi i kao umnogome posebna povijesna scenografija nastupa izvođača različitih žanrova suvremene glazbe, među kojima i nekih poznatih imena domaće glazbene scene.
Posebno se ponosimo našim sad već tradicionalnim programom »Antičkih dana«, koji se suradnjom s nekim našim ugostiteljima, ali i udrugama, kroz oživljavanje duha vremena u kojem je taj kompleks nastao već više godina ondje uspješno održavaju, uz sudjelovanje svake godine sve većeg i šarolikijeg kruga nositelja povijesnih, glazbenih, zabavnih i gastronomskih aktivnosti koje ondje organiziramo, tako i uz prisustvo sve brojnije publike, odnosno domaćih i gostujućih posjetitelja. Potencijal povijesnog odnosno arheolokaliteta Fulfinum – Mirine potvrđuje i sve veći interes organizatora vjenčanja koji u ljepoti, skladu i posebnosti tog mjesta također sve češće proznaju vrijednost i atraktivnost idelanu za uprličavanje takvih proslava, otkriva nam direktorica TZO-a Omišalj, od koje smo doznali i da su samo ove sezone na tom mjestu bila upriličena čak četiri vjenčanja, i to mahom parova iz inozemstva.
Planovi i želje
Planova i želja, kad je u pitanju korištenje tog lokaliteta za organizaciju i održavanje svih vrsta zabavnih, glazbenih, kulturnih ili nekih drugih sličnih događanja, ne manjka, a jedan od elemenata, koji je do sad u tom smislu najviše ograničavao i kočio bila je nedovoljno kvalitetno i cjelovito riješena infrastruktura.
– A bez nje, posebice kad je u pitanju naš prioritetni cilj zaštite i očuvanja ondje lociranih areo i povijesnih nalaza i objekata, teško je činiti veće iskorake. Upravo u već poodomaklom projektu uređenja, opremanja i sadržajnog obogaćenja tog budućeg arheoparka, a koji osim kroz EU sredstvima potpomognutog odnosno financiranog dobavljanja i implementiranja suvremenih tehnoloških pomagala podrazumijeva i izgradnju, uređenje i opremanje niza pratećih prezentacijskih, ali i infrastrukturnih objakata, uključujući i one recepcijske, prikladne trgovačke, ali i ugostiteljske sadržaje, prepoznajemo priliku da se taj kompleks bolje i kvalitetnije koristi i u »turističke« odnosno manifestacijske svrhe. Naravno, tu su vrlo bitne i sanitarije bez kojih teško da se može razmišljati o kvalitetnom prihvatu većeg broja posjetitelja, kaže Orlić Čutul zaključivši da će, nakon što se u skorijoj budućnosti oživotvori projekt uređenja i opremanja tog kompleksa kao suvremenog arheološkog parka, i turistički djelatnici, kao i svi ostali organizatori različitih kulturnih i zabavnih manifestacija na području lokaliteta Fulfinum – Mirine zasigurno dobiti nove mogućnosti upriličavanja još zanimljivijih, atraktivnijih, a vrlo vjerojatno i brojnijih manifestacija.