Okupljanje umjetnika i znalaca

Veličanje jedinstvenog reljefa Vinodolske općine na netom završenom Festivalu krša

Robert Šimonović

Festival je stvoren iz velike ljubavi prema prirodi, kršu i Vinodolu, a u pomno osmišljenom programu našlo se prostora za izložbu, rasprave, književne večeri, prezentacije, okrugle stolove te izlet u stara sela Vinodola koja počivaju na kršu



TRIBALJ – U tribaljskom Hotelu Village Balatura održan je festival krša, koji za cilj ima veličati krš, jedinstveni reljef na čijem temelju počiva i cijela vizura Vinodolske doline. Festival je okupio umjetnike i znalce iz raznih područja, a sve ih je povezivala ljubav prema prirodi te je svatko od njih interpretirao krš kroz svoje djelo, rad ili priču. Prvi dan festivala otvoren je izložbom Marine Milošević »Nature writing«, nakon čega je održana rasprava pod nazivom »Živjeti s burom«.


U raspravi su sudjelovali umjetnici i znanstvenici Jan Volker Roehnert, Mirjana Trošelj, Zdenko Bašić, Ivo Lučić, Darko Bakšić, Milan Sokić, Marina Milošević, Milan Majerović Stilinović, Elena Cheah, Lana Deban, Matej Meštrović, Vladimir Martinčić i Anne-Kathrin Godec, koji su razgovarali o svom iskustvu prirode i njezinu utjecaju na njihov rad i izražavanje. Nakon toga, Vladimir Martinčić, poznati istraživač i zaljubljenik u prirodu i povijest Vinodola, govorio je o kršu i prezentirao krš Vinodola.


Književna večer


Posljednja na repertoaru bila je jedinstvena književna večer. Milan Majerović Stilinović govorio je o svojoj knjizi »Što sam naučio na planini«, a u razgovoru su mu se pridružili Matej Meštrović, poznati pijanist i skladatelj, te Lana Deban, jedna od kreatorica Book&Zvook aplikacije. Finale večeri tako je bio upravo audio-vizualni performans koji je nastao njihovom zajedničkom suradnjom.




Sljedeći dan počeo je izletom na krška područja Vinodola, odnosno šetnjom koju je predvodio Vladimir Martinčić, a grupa se uputila u stara sela Vinodola koja počivaju na kršu. U popodnevnim satima održan je okrugli stol o utjecaju mitova na sliku krša i utjecaju krša na razvoj mitova pod nazivom »Krš i mit«, u kojem su sudjelovali Mirjana Trošelj, Ivo Lučić, Milan Soklić i Zdenko Bašić. Nakon toga predstavljena je još jedna knjiga, »Hodajući kršom« Jana Volkera Roehnerta, a večer je završila prikazivanjem krškog krajolika kroz pjesme, sliku i glazbu, u čemu su sudjelovali Elena Cheah, Zdenko Bašić i Anne-Kathrin Godec. Poseba atrakcija bila je čelistica Elena Cheah, koja je notama pričala s prirodom, odnosno izvela performans »Talking with nature«.


Okrugli stol


Treći dan otvoren je okruglim stolom s Đorđem Stojanovićem, osnivačem Radio krša iz Podgorice, Milanom Majerovićem Stilinovićem i Ivom Lučićem, a u raspravu su bili uključeni svi sudionici festivala koji su pričali o temi »priroda i krš u medijima«. U popodnevnim satima pričalo se o temi »Donji svijet – krške špilje i podzemni svijet«, a u čemu su sudjelovali Darko Bakšić, Mirjana Trošelj, Jan Volker Roehnert i Ivo Lučić. Predstavljena je još jedna knjiga, a to je »Presvlačenje krša« Ive Lučića, u čijem su predstavljanju sudjelovali još Darko Bakšić i Mirjana Trošelj.


Završni dio festivala bio je veliki okrugli stol o kršu pod nazivom »Znanost, umjetnost i aktivizam – Dijalogom za prirodu«, u kojoj su sudjelovali svi već navedeni umjetnici, znanstvenici i drugi zaljubljenici u prirodu. Kreatorica, moderatorica i voditeljica ovog festivala bila je Anne-Kathrin Godec. Da je festival stvoren iz velike ljubavi prema prirodi, kršu i Vinodolu, vidljivo je i iz samog programa koji je pomno osmišljen, kao i prema pozitivnim povratnim reakcijama posjetitelja koje je oduševila kreativnost i neki novi pogledi na tako jednostavnu, a opet tako posebnu temu kao što je krš.