Samo pohvale

Uspješno okončana treća faza programa Zaželi u Vinodolskoj općini. Evo dojmova

Robert Šimonović

Foto: S. DRECHSLER

Foto: S. DRECHSLER

Ključna aktivnost odnosi se na pomoć našim korisnicima u socijalnoj integraciji, odnosno u procesu uključivanja starijih i nemoćnih osoba u društvo i pružanje podrške kroz razgovore i druženja – istaknula je voditeljica projekta Ema Blašković



GRIŽANE – Završna javna konferencija za novinare i širu javnost projekta »Zaželi – Program zapošljavanja žena – Faza III«, koji se na području Vinodolske općine provodio posljednjih šest mjeseci, održana je u Grižanima, točnije u Kući Klović.


O samom projektu, ciljevima, aktivnostima i drugim detaljima projekta govorila je voditeljica projekta Ema Blašković. Konferenciji je nazočilo desetero djelatnica zaposlenih na projektu, načelnik Vinodolske općine Daniel Grbić, pročelnik Jedinstvenog upravnog odjela Vinodolske općine Miljenko Šimić, direktorica Turističke zajednice Vinodolske općine Alenka Spoja i drugi gosti i uzvanici.


Socijalna integracija


Nositelj projekta Zaželi je Vinodolska općina, a provedba projekta u njegovoj trećoj fazi potrajala je šest mjeseci. Vrijednost projekta sveukupno iznosi 65.073,99 eura, što je ujedno i ukupan iznos bespovratnih sredstava. Projekt je većinom sufinanciran europskim sredstvima.




Europski socijalni fond iz operativnog programa »Učinkoviti ljudski potencijali 2014. – 2020.« projekt je sufinancirao u iznosu od 85 posto, dok je preostalih 15 posto sufinancirano iz državnog proračuna Republike Hrvatske. Partneri na projektu su Hrvatski zavod za zapošljavanje (Područna služba Rijeka) i Hrvatski zavod za socijalni fond (Crikvenica).


Kako je pojasnila Ema Blašković, projekt za cilj ima unapređenje položaja žena na tržištu rada, zaštitu prava žena, socijalnu uključenost kroz suzbijanje siromaštva, zapošljavanje žena u nepovoljnom položaju na tržištu rada, a kao ključni cilj izdvaja se poboljšanje kvalitete života starijih i nemoćnih osoba, ujedno i krajnjih korisnika projekta.


– Pokretanjem projekta u Vinodolskoj općini nastojali smo zaposliti 10 žena u nepovoljnom položaju na tržištu rada te pružiti pomoć za najmanje 60 korisnika na području općine. Ostvarili smo upravo to, zaposlili smo 10 žena koje su pružale pomoć za sveukupno 68 korisnika, ali i puno više od toga. Isporučili smo čak 185 higijenskih paketa kućanskih potrepština, izradili promotivne materijale koje smo podijelili u javnim ustanovama diljem općine i polijepili na oglasnim pločama diljem općine.


Aktivnosti koje su obuhvaćene projektom jesu pomoć u dostavi namirnica, lijekova i ostalih potrepština, pomoć u pripremi obroka, održavanju čistoće stambenih prostora, pomoć pri odijevanju, svlačenju i održavanju osobne higijene naših korisnika… Ključna aktivnost odnosi se na pomoć našim korisnicima u socijalnoj integraciji, odnosno u procesu uključivanja starijih i nemoćnih osoba u društvo i pružanje podrške kroz razgovore i druženja – istaknula je Ema Blašković.


Iz tri u četiri


Voditeljica projekta naglasila je i da smatra da je projekt nužan i potreban za područje Vinodolske općine zato što tu, ali i općenito u Hrvatskoj, postoji sve više starijih i nemoćnih osoba koje uslijed migracija mladih ostaju sami i bez adekvatne pomoći.


– Iz tog razloga nadam se da će treća faza projekta prerasti u četvrtu, kao i da će ona dulje trajati – rekla je Ema Blašković, zahvalivši općinskom načelniku na podršci, bivšoj voditeljici Roberti Bengez, djelatnicama, stručnim suradnicima, drugima uključenima u projekt, kao i krajnjim korisnicima na ukazanom povjerenju.


Načelnik Daniel Grbić rekao je da posjeduje neslužbenu informaciju da će se projekt na području Vinodolske općine nastaviti provoditi i dalje, a prema toj istoj informaciji, četvrta faza projekta trebala bi potrajati čak tri godine.



Načelnik je dodao i da će u Vinodolskoj općini prednost pri zapošljavanju u sklopu projekta Zaželi imati one djelatnice koje su dosad već bile zaposlene na projektu, kao i da će se razmotriti opcija zapošljavanja 15 djelatnica koje bi skrbile o čak 90 korisnika.


Konačno, načelnik je istaknuo da će Općina napraviti sve što je u njezinoj moći da se projekt nastavi.


– Potrudit ćemo se da čim prije odradimo sve što je potrebno da bismo po četvrti put aplicirali na isti projekt, kao i da s provedbom započnemo još u ovoj godini. Smatram da je šest mjeseci prekratak period za provedbu ovako važnog i hvalevrijednog projekta. Kratko razdoblje trajanja projekta teško pada samim korisnicima naviknutima na pružanje pomoći, ali i djelatnicama koje tako ne ostvaruju pravo niti na naknadu od Zavoda – rekao je Grbić i zahvalio sadašnjoj i bivšoj voditeljici projekta te samim djelatnicama.


Human posao


Zadovoljstvo projektom Zaželi iskazala je i Boriana Štagljar Herjavić, jedna od djelatnica zaposlena na projektu.


Boriana Štagljar Herjavić / S. DRECHSLER


– Jako sam zadovoljna samim projektom i iskreno se nadam da će se produžiti. Ovaj hvalevrijedan projekt stvarno je potreban starijim ljudima, pogotovo onima koji nemaju apsolutno nikoga. Posao ponekad zna biti naporan, ali je izrazito human i lijep. S korisnicima smo stvorili jaku povezanost, stekli neka nova prijateljstva… Sve u svemu, radi se o jednom posebnom i ugodnom iskustvu – rekla je Boriana Štagljar Herjavić.