TEŠKA ODLUKA

Uprava Jadrana pojasnila: Hotel International “na čekanju” zbog previsokih ponuda građevinara

Robert Šimonović

Foto Vedran KARUZA

Foto Vedran KARUZA

Procijenjena vrijednost projekta, za koji je turistička tvrtka dobila i bespovratna sredstva putem NPOO-a, bila je 22 milijuna eura, a najjeftinija ponuda koju su dobili nakon više od godinu dana bila je 33 milijuna eura pa su odlučili stati s projektom s obzirom na to da je već u prvoj procjeni sve bilo na rubu isplativosti, a sada su, smatraju, građevinari odlučili »debelo naplatiti maržu« onima koji su prošli na natječajima za NPOO



 


CRIKVENICA Obnova, odnosno izgradnja novog hotela International u centru Crikvenice stavljena je na čekanje. Saznalo se to na prvoj ovogodišnjoj sjednici crikveničkog Gradskog vijeća koja je trajala više od četiri sata, a na kojoj je, između ostaloga, na dnevnom redu bio izvještaj o poslovanju hotelskog poduzeća Jadran za 2022. godinu koji su podnijeli nova predsjednica Uprave Irina Tomić i član Uprave turističke tvrtke Ivan Safundžić.


Jasna matematika


Potaknut pitanjem SDP-ove vijećnice Ive Karlić što je s obećanjima vezanim uz hotel International, odnosno zašto se odustalo od obnove/izgradnje kad su Jadranu prethodno odobrena bespovratna sredstva putem Nacionalnog plana oporavka i otpornosti u iznosu većem od šest milijuna eura, kao i da je izrada glavnog projekta plaćena oko tri milijuna kuna, Ivan Safundžić pojasnio je da se od inicijalnog projekta odustalo zbog toga što trenutni troškovi obnove/izgradnje znatno premašuju prvotnu procjenu vrijednosti.


Prva ovogodišnja sjednica Gradskog vijeća Crikvenice trajala je više od četiri sata / Foto GRAD CRIKVENICA




– Projekt novog hotela Inter je bio procijenjen na 22 milijuna eura, da bismo nakon godinu i četiri mjeseca dobili najjeftiniju ponudu od 33 milijuna eura. Već s prvom procjenom je to bilo na rubu isplativosti, s obzirom na to da je riječ o 300.000 eura po sobi ulaganja, ali bismo se u to upustili zbog bespovratnih sredstava putem NPOO-a. Kad projekt stavite u novi kontekst, onda je matematika vrlo jasna. Odlučili smo privremeno stati s projektom jer smatramo da su se građevinari odlučili »debelo naplatiti maržu« onima koji su prošli na natječajima za NPOO, rekao je Safundžić, dodavši da je dosta hotelijera, kojima su također odobrena sredstva putem NPOO-a, odustalo od svojih projekata zbog visokih cijena izgradnje. ​Safundžić je kazao da trenutno očito nije pogodno vrijeme za velika ulaganja, istaknuvši kako je odluka Uprave Jadrana bila teška, ali neminovna. ​Irina Tomić dodala je da je to »čista biznis odluka« jer se Jadran ne želi dovesti u situaciju da generira manjak prihoda.


– Ove godine dok pripremamo projekt Intera i projekt heritage hotela Kaštel s pet zvjezdica, to je logična odluka koja ne generira dodatne negativne prihode u budućnosti, kazala je.


Teške, ali moguće odluke

 


Vijećnica Karlić je rekla i da se »šuška po gradu« kako će Jadran u svoja tri hotela u centru Crikvenice smjestiti inozemnu radnu snagu, što će onemogućiti smještanje turista.


– Ako to i bude tako, bit će to isključivo zato što se više isplati smjestiti radnu snagu u vlastite hotele nego u privatni smještaj. Odluke koje donosimo su teške, ali vjerujte da barem pet puta promislimo prije nego ih donesemo, odgovorio je Safundžić.

Radna snaga


Nezavisna vijećnica Dina Domijan pitala je kako izgledaju statistike po pitanju zapošljavanja lokalnog stanovništva. Ivan Safundžić kazao je da je do kraja 2022. godine u stalni radni odnos primljeno više od 90 radnika s područja Crikvenice. Dodao je kako će Jadran i dalje poticati zapošljavanje domicilne radne snage, ali i da su glavni kriteriji kod zapošljavanja iskustvo i kompetencije budućih radnika. Naglasio je i kako se znatno smanjio broj stalnih sezonaca, kako postoji fluktuacija radnika koji idu za boljom ponudom i radnim uvjetima, ali i kako vjeruje da će Jadran imati dovoljan broj radne snage za nadolazeću turističku sezonu.


– Naznake su jako dobre. Dio radnika dolazit će iz trećih zemalja, kao što je to sad slučaj na razini cijele Hrvatske, prvenstveno iz Indije, Nepala i Filipina. Prošle godine imali smo oko 26 posto radne snage s područja bivše Jugoslavije i trećih zemalja, a tako će vjerojatno biti i dalje, kazao je Safundžić.


Nova predsjednica Uprave Jadrana Irina Tomić iznijela je svoj stav oko budućnosti Intera, Kačjaka, Kaštela i drugih Jadranovih smještajnih jedinica, kao i njezino viđenje razvoja Jadrana i same Crikvenice kao destinacije.


– Sigurna sam da će projekti vezani uz Inter i Kačjak biti realizirani u budućnosti. Osobno budući Inter vidim kao hotel koji će raditi 365 dana u godini i koji će biti fokusiran ne samo na turističko-odmorišni segment nego i korporativni, tj. kongresni segment. Crikvenica je na sat i pol od Zagreba gdje je većina korporative, na dodatnih sat vremena od Slovenije ili Austrije, što predstavlja poželjnu destinaciju za seminare i kongrese. »Kačjak« vidim kao budući poznati resort koji bi bio u stanju povesti cijelu Crikvenicu naprijed kao destinaciju, rekla je Tomić, dodavši da Jadran treba poraditi na imidžu, krenuti u repozicioniranje i rebranding, a upravo će to biti njezin zadatak.