Foto: A. PERIČIĆ
Osposobljavanje koje se provodilo tijekom ovog vikenda obuhvatilo je tim od četrdesetak ljudi, a uključivalo je manevre upravljanja čamcem, izvlačenje unesrećenih iz vode te ronjenje s ciljem izvlačenja smrtno stradalih osoba
povezane vijesti
TRIBALJ – Pandemija koronavirusa, potres u Zagrebu, otkrivanje bombe na Kantridi – samo su neki od događaja u 2020. godini koji su nam ukazali na veliku potrebu kvalitetne Državne intervencijske postrojbe Civilne zaštite RH. Stoga ta ključna institucija u izvanrednim situacijama konstantno održava obuke svoga kadra, a protekli su vikend, radi osposobljavanja tima za spašavanje iz vode, boravili u Vinodolskoj općini, na Tribaljskom jezeru.
Osposobljavanje, koje se provodilo od 25. do 27. rujna, obuhvatilo je tim od četrdesetak ljudi, a uključivalo je spuštanje/izvlačenje čamca iz vode; manevre upravljanja čamcem (veslanje, čakljanje, plovidbu uporabom izvanbrodskog motora); izvlačenje unesrećenih osoba iz vode; ronjenje s ciljem izvlačenja smrtno stradalih osoba (utopljenika) te rad s motornim pumpama za vodu. Sve to organizirano je u dogovoru s HEP-om koji je DIP-u CZ-a Rijeka dao odobrenje te u dogovoru s Ribolovnim društvom »Šaran«.
– Cilj samodostatnosti, odnosno šatorski smještaj, autonomni energetski sustav i priprema hrane u terenskim uvjetima, uz maksimalno poštovanje ekoloških standarda, jest da, kada dođete pomoći državi, odnosno mjestu pogođenom katastrofom, da ste autonomni, da imate sve svoje resurse i da ne opterećujete onoga koga ste došli spašavati, odnosno pomoći. Ove je godine fokus dat na vode, s obzirom da dolazi zimska sezona, a s njom i mogućnost poplava pa mi tu sezonu želimo dočekati što spremniji – kazao je Siniša Badovinac, zapovjednik Državne intervencijske postrojbe Civilne zaštite Rijeka te dodao kako će, koncem listopada, sve četiri državne postaje – Rijeka, Zagreb, Split i Osijek – provesti zajedničku vježbu u Osijeku.
Ove godine provest će se sveukupno četiri vježbe – u usporedbi s lanjskim godinama reduciran broj zbog pandemije. Državna intervencijska postrojba Civilne zaštite Rijeka broji oko 120 volontera te svoju djelatnu jezgru – djelatnike koji rade planove, mobiliziraju ljude i održavaju opremu.
Također, osim jezgre i volontera, određene udruge participiraju u samom radu DIP-a, primjerice savez izviđača i Udruga potražnih pasa.
– Moj je dio posla, zajedno s kolegama, bio da priđemo čamcem unesrećenoj osobi kako bismo je zbrinuli iz vode te transportirali do prijamnog centra gdje su kolege preuzele unesrećenu osobu, napravile procjenu te proslijedile na pružanje medicinske pomoći – kazao je Luka Bukvić, tehničar Civilne zaštite za logističku potporu. Na pitanje je li bilo puno posla, Bukvić odgovara kako kod njih uvijek ima posla te da se neće žaliti – bolje da vježbaju nego da ih zaista zatrebamo.