Rekonstrukcija

Ugovorena obnova objekta Smiljka u Thalassotherapiji Crikvenica. Projekt vrijedi milijune

Robert Šimonović

Foto Sergej Drechsler

Foto Sergej Drechsler

Uredit će se i okoliš, a ispred objekta će se izgraditi vanjski bazen s hidromasažnom kadom



Ugovor o javnoj nabavi radova na rekonstrukciji smještajnih kapaciteta objekta Smiljka potpisan je u prostoru Thalassotherapije Crikvenica između ravnateljice Ustanove Nataše Manestar i direktora riječkog poduzeća Fracasso Production Davida Grbca, koje zajedno s poduzećem Elektrocentar Petek iz Ivanić-Grada čini najpovoljniju zajednicu ponuditelja.


Ukupna vrijednost projekta iznosi oko 6,1 milijuna eura, od čega nešto više od 5 milijuna eura čine bespovratna sredstva. Vrijednost same rekonstrukcije smještajnih objekta Smiljka temeljem ponude odabrane postupkom javne nabave iznosi 4,5 milijuna eura s PDV-om.





Uz potpisnike ugovora, potpisivanju ugovora u ime osnivača Thalassotherapije Crikvenica, Primorsko-goranske županije, nazačio je župan Zlatko Komadina, a bili su tu i zamjenica župana Marina Medarić, resorna županijska pročelnica Upravnog odjela za zdravstvo Vesna Čavar, predsjednik Upravnog vijeća Thalassotherapije Crikvenica Mario Kružić te zamjenica ravnateljice Thalassotherapije Crikvenica Božica Magašić.


Održivi turizam


Riječ je o investiciji u okviru projekta “Ulaganje u modernizaciju smještajnih kapaciteta Thalassotherapije Crikvenica u cilju razvoja lječilišnog i wellness turizma” odobrenog za sufinanciranje temeljem javnog poziva “Regionalna diversifikacija i specijalizacija hrvatskog turizma kroz ulaganja u razvoj turističkih proizvoda visoke dodane vrijednosti” Ministarstva turizma i sporta u okviru Operativnog programa NPOO-a 2021. – 2026.


Ravnateljica Nataša Manestar predstavila je projekt, kazavši kako obuhvaća rekonstrukciju smještajnog objekta Smiljka s izgradnjom vanjskog bazena te adaptaciju unutarnjeg terapeutskog bazena s morskom vodom. Vanjski bazen izgradit će se neposredno ispred samog objekta Smiljka, gdje se trenutno nalazi manje igralište.


Kako je kazala Manestar, sadašnji objekt Smiljka izgrađen je prije 1968. godine, a sastoji se od suterena, prizemlja, prvog kata i potkrovlja.



Sadrži ukupno 53 kreveta raspoređenih u 21 sobu s dva do četiri kreveta, kao i etažne sanitacije. Sadašnji objekt nema sustav grijanja te se koristi samo u ljetnim mjesecima za grupe, odnosno udruge umirovljenika ili sportske klubove.


Što se samih radova tiče, Manestar je napomenula kako će se zgrada rekonstruirati u postojećim tlocrtnim gabaritima, uz manju dogradnju za dizalo sa sjeveroistočne strane, dio hodnika i spremište.


– Uredit će se i okoliš, a ispred objekta će se izgraditi vanjski bazen s hidromasažnom kadom. U cilju poboljšanja kvalitete te više kategorizacije u vidu 4 zvjezdice ide se u smanjenje broja kreveta.


Tako ćemo s početnog broja od 21 sobe i 53 kreveta doći do broja od 18 soba i 36 kreveta. Riječ je o dvokrevetnim sobama s kupaonom, prilagođenima osobama s invaliditetom.


Osim smještajnih jedinica planirani su dodatni sadržaji poput wellness i spa zone, s prostorijama za masažu i dvoranom za fitness, kazala je Manestar, dodavši kako se projektom nastoji ojačati Thalassotherapiju u vidu razvoja zdravstvenog turizma na cijeloj destinaciji, kako u Crikvenici, tako i prostoru čitave Primorsko-goranske županije.



– Idemo u smjeru zelene i digitalne tranzicije, održivog razvoja turizma u vidu rasterećenja prometa u ljetnim mjesecima te poticanja cjelogodišnjeg turizma. Usluga smještaja će se povećati s tri na 12 mjeseci, a povećat će se i energetska učinkovitost samog objekta, kazala je ravnateljica Ustanove.


Projekt uključuje i adaptaciju postojećeg bazena. Riječ je o unutarnjem bazenu s morskom vodom koji služi u terapeutske svrhe. Zadnji put je adaptiran 2007. i 2008. godine.


Podizanje kvalitete


Direktor poduzeća Fracasso Production David Grbac kazao je kako riječko poduzeće ima dosta iskustva u ovom tipu posla. Dodao je kako se uvođenje u posao očekuje u veljači, nakon čega počinje teći rok od 12 mjeseci predviđenih za završetak radova.


Kazao je kako će se dinamika radova, s obzirom na potrebe turističke sezone i pacijenata, dogovarati direktno s investitorom. Župan Komadina istaknuo je kako Primorsko-goranska županija skrbi o osam zdravstvenih ustanova na svome području, istaknuvši kako je riječ o velikom sustavu s oko 2.500 ljudi zaposlenih u primarnoj zdravstvenoj zaštiti i specijalnim bolnicama.



– Županija smo s najviše specijalnih bolnica na području čitave Hrvatske. Uz Thalassotherapiju Crikvenica, naše su i specijalne bolnice u Opatiji i na Rabu. Ono što je na diku i ponos županiji jest to da posluju bez gubitaka, za razliku od primarne zdravstvene zaštite koja proizvodi poprilične gubitke, kazao je Komadina.


Dodao je kako mu je drago što je projekt prošao na natječaju, budući da će značajno podići kvalitetu, ponudu i usluge Thalassotherapije, napomenuvši i kako se Županija pobrinula da osigura razliku sredstava potrebnih za realizaciju projekta.


– Davno smo se opredijelili za podizanje kvalitete usluge u svim našim institucijama. Ulažemo u prostor, opremu i kadrove te jedino tako možemo stvarati daljnje ugovore s HZZO-om i biti prisutni na tržištu fizikalne rehabilitacije i drugih poslova koji se nude u Thalassotherapiji Crikvenica.


U odnosu na dosadašnje poslovanje, Smiljka će prerasti u cjelogodišnje poslovanje, što je zaista jedna dobra i pozitivna priča za Thalassotherapiju Crikvenica, rekao je Komadina, čestitavši ravnateljici, Upravnom vijeću i svim djelatnicima na trudu i radu za dobrobit pacijenata.