Prošlogodišnje okupljanje u hotelu Balatura / Foto: Vinodolska općina
O svojoj interpretaciji i doživljaju krša govorit će njemački, američki, hrvatski i bosansko-hercegovački književnici i likovni umjetnici
povezane vijesti
TRIBALJ – Drukčiji, poseban, jedinstven i pomalo nesvakidašnji festival održat će se od ovog petka do nedjelje u prekrasnom ambijentu hotela Village Balatura u Triblju, uz puno zanimljivosti, pjesme, proze, poezije, stihova, nota, prirode, terena, kamenja, prirode, znanstvenika, glazbenika, pisaca, umjetnika i još mnogo koga i čega. Riječ je o drugom izdanju Krasopisa – festivala o kršu.
Festival je to koji slavi krš i kršku prirodu – jedinstveni prirodni fenomen na čiju ljepotu i posebnost svi često zaboravljamo.
Upravo iz tog razloga ovaj festival nastoji široko promisliti sam odnos prema prirodi krša, kako umjetnički, tako i znanstveno ili uporabno. Pri svemu tome treba imati na umu da je krš jedna od najsloženijih i najbogatijih vrsta krajolika i ekoloških sustava, koja je zahvaljujući brojnim javnim narativima i stereotipima najmanje vidljiva.
Razmjena iskustava
Ove godine o svojoj interpretaciji i doživljaju krša govorit će njemački, američki, hrvatski i bosansko-hercegovački književnici i likovni umjetnici. Na terenu će sudionici nastojati uspostaviti komunikaciju s ne-ljudskom prirodom – biljem i slobodnim konjima.
U dijelu programa stručnjaci će analizirati oblikovanje tradicijskog krajolika krša iz arhitektonske, povijesne i arheološke perspektive. Bit će predstavljene recentne znanstvene slike krša (pećine, polja), trendovi i različiti pokušaji zaštite krških vrijednosti. Skupina mladih aktivista okupljenima će pokazati kako krške krajolike koriste u istraživanju svojih identiteta.
Kako ističu iz hotela Village Balatura i Turističke zajednice Vinodolske općine, smisao festivala je da sudionici međusobnom razmjenom iskustava upotpunjuju vlastiti doživljaj prirode i stvaraju prilike za izgradnju slike o svijetu koja je znatno manje reduktivna od postojeće.
– Krška priroda je inspirirala mnogo znanstvenika, umjetnika, hodača, zapravo svakoga tko je voljan uroniti u tu vrstu prirode. Veselimo se ugostiti na festivalu ljude koji su svojim radom, stvaralaštvom, svojim duhom istraživanja ili samo znatiželjom pronašli put izražavanja vlastitog dijaloga s prirodom. Na festivalu razgovaraju glazbenici, pjesnici, karstolozi, likovni umjetnici, speleolozi i stručnjaci koji se bave mitološkom baštinom krške regije. Pokušat ćemo baciti pogled na planinu iz raznih perspektiva. Kako zvuči krš? Što priča? Kako izgleda? Što možemo o njemu znati? – pitaju se u hotelu Balatura te pozivaju sve zainteresirane da im se pridruže na nesvakidašnjem putovanju.
Šarolik program
Drugi Krasopis – festival o kršu bit će otvoren ovog petka u 18 sati u prostoru hotela Balatura izložbom fotografija »Putovanje po Srednjoj Bosni« Josipa Lovrenovića. Autor je ovu kolekciju fotografija napravio za knjigu Ivana Lovrenovića pod nazivom »Ikavski zemljopis«, s kojim je i bio na putu. Ivan Lovrenović, dobitnik ovogodišnje nagrade »Ksaver Šandor Gjalski«, knjigu će predstaviti istog dana od 20 sati. Prvu večer festivala svojim će nastupom zaokružiti poznati jazz gitarist Bruno Mičetić.
Subotnji program započet će izletom do obližnje planine Tić. Judith Stromeyer povest će okupljene na avanturu na kojoj će imati priliku naučiti nešto o slobodnim konjima i o komunikaciji s njima. Od 12 sati na planini Tić održat će se i performans Ive Korbar pod nazivom »Ples i pokret u kršu – putovanje razotkrivanja«.
Program u hotelu na rasporedu je od 15 sati, kad će Jessica Julian predstaviti knjigu za djecu »Ebby, the Magnificent«.
U 16.30 sati održat će se razgovor sa Zdenkom Bašićem, majstorom pričanja bajki o kršu, kao i s predstavnicima AbrašRadija iz Mostara koji projektom »Mostovi Hercegovine« pričaju svoj krajolik na sasvim nov način.
O tradicijskoj arhitekturi Sjevernog Velebita i arheološkoj perspektivi oblikovanja krša od 18 sati govorit će arhitektica Helena Knifić Schaps i arheolog Igor Kulenović. U programu »Ususret kršu – pisanjem istraživati krš« od 20.30 sati predstavljat će se najnovije knjige Jana Volkera Röhnerta »Nature Writing« i »Karst«.
Subota će završiti nastupom Goran Tomić Tria, koji je na rasporedu u 21.30 sati.
Okrugli stol
Nedjelja počinje temom »Mitologija, književnost i priroda« (11 sati), koju će predstaviti Milan Soklić, Zdenko Bašić i Enes Škrgo. Razgovor s predstavnicima Centra za životnu sredinu iz Banje Luke, geologinjom i speleologinjom Nadjom Zupan Hajna, karstologom Jasminkom Mulaomerovićem i geomorfologinjom Jelenom Ćalić, o zaštiti okoliša u vezi krških polja, o koristi i zloupotrebi ljudske intervencije, o mogućim rješenjima na primjeru Livanjskog polja na rasporedu je od 12 sati.
Predavanje »Polje – pojava, vrijednost i problemi« u 13 sati održat će geomorfologinja Jelena Ćalić. O jamama i pećinama i najnovijim dostignućima po tom pitanju u 18 sati govorit će speleologinja Nadja Zupan Hajna, a o krškom podzemnom svijetu speleolog i karstolog Jasminko Mulaomerović.
Okrugli stol o kršu (»Znanost, umjetnost i aktivizam – dijalog za prirodu«) na kojem će sudjelovati Zdenko Bašić, Ivo Lučić, Milan Soklić, Jasminko Mulaomerović, Enes Škrgo, Nataša Crnković, Sandra Josović i Igor Kalaba održat će se u 19 sati, a festival u 21 sat zatvara »Krški bestijarij – o vukovima, šišmišima, medvjedima i risovima«. Većinu prijevoda i moderacija osigurat će Anne-Kathrin Godec, koja zajedno sa suprugom Gordanom vodi hotel Balatura.