Gradski plan

U Novom raspravljali o izgradnji nove sportske dvorane na Bahalinu. Ostvaruje se dugogodišnji san

Robert Šimonović

Vizualizacija nove sportske dvorane na Bahalinu

Vizualizacija nove sportske dvorane na Bahalinu

Kako je najavio gradonačelnik Cvitković, ako sve bude po planu, nova sportska dvorana mogla bi "niknuti" krajem 2026. godine



Javna rasprava o izgradnji nove sportske dvorane na Bahalinu u Novom Vinodolskom održana je u prostoru novljanske Gradske vijećnice.


Projekt nove dvorane predstavio je arhitekt Nikola Šimunić iz arhitektonskog ureda Gradit, a o njemu su govorili i novljanski gradonačelnik Tomislav Cvitković, pročelnica Upravnog odjela za razvoj i gospodarstvo Sandra Ristić te pročelnik Upravnog odjela za komunalni sustav i prostorno planiranje Domagoj Kalanj.





Pitanja su postavljali i građani, među kojima i poneki vijećnici, članovi raznih sportskih udruga i klubova… Kako je najavio gradonačelnik Cvitković, ako sve bude po planu, nova sportska dvorana mogla bi “niknuti” krajem 2026. godine.


Dugogodišnji san


Pročelnica Ristić uvodno je kazala kako se nakon dugo vremena konačno ukazala prilika za sufinanciranjem projekta, a prema kojoj postoji mogućnost dobivanja bespovratnih sredstava u iznosu od 45 posto, dok bi preostalih 55 posto financijskih sredstava bilo osigurano podizanjem kredita, koji bi Grad otplaćivao narednih 15 godina.


Sandra Ristić / Foto Robert Šimonović


– Da bismo došli do bespovratnih sredstava moramo zadovoljiti brojne uvjete. U sklopu kompleksa zelena površina mora činiti udio od 25 posto.


Kompleks mora sadržavati niz sustava novih, obnovljivih izvora energije. Tu je segment javnog savjetovanja i interesa, tu su okolišni i klimatski uvjeti, uvjet nediskriminacije i ravnopravnosti spolova, a svakako je najvažnije da nova dvorana, osim društvene, ima i komercijalnu svrhu, od koje ćemo ostvarivati ekonomsku korist za našu zajednicu, kazala je Ristić.


Novljanski gradonačelnik Tomislav Cvitković napomenuo je kako Novljani o dvorani sanjaju već dulji niz godina.


Tomislav Cvitković / Foto Robert Šimonović


– Vrtili su se brojni projekti, od onih izvedivih pa do onih megalomanskih i nerealnih. Znamo da svi veći kapitalni projekti na području grada idu svojim tokom, ali san dvorane je još uvijek ostao neuhvaćen.


Prije energetske krize iznos potreban za izgradnju dvorane je bio jedan, a danas je on već za 30-40 posto veći. Što je možda bilo uhvatljivo onda, danas opet nije.


Upravo zato mi je drago da su nam otvorene određene mogućnosti sufinanciranja, ali još moramo puno toga odraditi da bismo to ostvarili.


Grad Novi Vinodolski ima prostora za spomenuto zaduživanje, koje ne bi dodatno opteretilo funkcioniranje grada, ali definitivno bismo trebali ostvariti minimalno 45 posto sufinanciranja.


Jako je bitno da nova dvorana ispuni komercijalnu svrhu i na neki način pokrene segment sportskog turizma, kazao je Cvitković.


Pomoćni teren


Arhitekt Šimunić kazao je da je lokacija dvorane definirana dvama postojećim nogometnim terenima. Pozicija dvorane s pratećim sadržajem dijelom se preklapa s područjem na kojem se sada nalazi pomoćno igralište NK Vinodola.


Nikola Šimunić / Foto Robert Šimonović


Zadržao bi se glavni teren s tribinama, s kojime bi dvorana ostala u kontaktu.


Vijećnik Marinko Buljat kazao je kako apsolutno podržava ideju izgradnje nove dvorane, ali ne podržava ideju uklanjanja postojećeg pomoćnog terena.


Kako kaže, NK Vinodol broji 150 duša, stoga bi bilo suludo ukloniti pomoćni teren koji ima dimenzije za održavanje utakmica HNL-a, čak i onih europskih.


Gradonačelnik Cvitković je kazao kako Grad ima mogućnost dokupa zemljišta, što znači da postoje uvjeti za zadržavanje pomoćnog terena.


– Plan je upravo da imamo zaokružen kompleks na jednom mjestu, koji će činiti nogometno igralište, sportska dvorana i jedan teren s umjetnom travom. Ne treba se bojati da će pomoćno igralište nestati, kazao je Cvitković.



Kako se moglo saznati, novoj dvorani prilazilo bi se preko uređenog trga. U prednjem dijelu postojali bi zajednički sadržaji, dok bi se u stražnjem dijelu nalazila sama dvorana s terenom.


Riječ je o bruto građevinskoj povšini cijelog objekta u iznosu od 4.000 “kvadrata”. Objekt bi sadržavao dvije etaže. U prizemlju bi bila smještena većina sadržaja.


Tu bi bio i lobi/recepcija, fitness prostor, uredski prostori, svlačionice, sanitarni čvorovi, prostorije za skladište, smještaj sudaca i delegata…


Na kat se dolazi liftom i stepenicama. Gornja etaža nudi mogućnost ugostiteljskog objekta s terasom, prostor za teretanu… Dvorana je projektirana kao trodjelna.


Kad se ne dijeli u njoj se mogu odvijati službene utakmice rukometa i košarke, a kad se podijeli postoji prostor za tri zasebna košarkaška terena ili za odbojku, tenis i druge sportove


Bitno je napomenuti kako će se unutarnje uređenje i namjena dodatno definirati. Kako je kazao Šimunić, kapacitet sjedećih mjesta je 300, a postoji mogućnost teleskopske tribine na izvlačenje, što kapacitet povećava na 480 mjesta.


Parkirne površine


Pročelnik Kalanj istaknuo je kako je projektiranje započelo prije tri godine. Tad je bilo bitno doći do građevinske dozvole te je projekt definiran u odnosu na tadašnje prostorno-planske uvjete.



Ipak, moguće je širenje površina oko dvorane kroz nadograđivanje i druge projekte, što znači da bi se na taj način, ovisno o potrebi, mogle povećavati i parkirne površine.


Okupljeni su iznosili ideje o sadržaju i dodatnim namjenama dvorane, ali i komentare po pitanju opremanja i slično. Ideja je zasjenjenje stakala za potrebe odigravanja stolnog tenisa.


Prijedlog Igora Uremovića za ostvarenje komercijalne svrhe bila su dva montažna, zatvorena teniska terena, budući da smatra da je potražnja za njima izuzetno velika na širem području.


Direktorica TZ-a Tena Peričić predložila je osiguravanje prostora za skvoš, padel, badminton… Dvorana se može koristiti i za održavanje sajmova, izložbi, koncerata i drugih manifestacija.


Pročelnica Ristić navela je kako su građani u anketi najviše glasali za fitness, teretanu i ugostiteljski objekt. Bilo je govora i o potrebi proširenja prostora skladišta za sportsku opremu.