Svjetsko prvenstvo

U Crikvenicu stiglo 3.500 mažoretkinja iz svih krajeva kugle zemaljske

Robert Šimonović

Foto Milan Đekić

Foto Milan Đekić



Gradska sportska dvorana u Crikvenici ovog je vikenda primila oko 3.500 mažoretkinja iz svih krajeva kugle zemaljske, ugostivši tako treću godinu zaredom Svjetsko prvenstvo mažoretkinja prema pravilima Svjetske asocijacije – WAMT.


Mažoretkinje različitih uzrasta i dobi plijenile su pažnju Crikveničanki, Crikveničana i njihovih posjetitelja, kako očaravajućom ljepotom njihova izgleda, koreografija, kostima i boja, tako i zavidnim vještinama baratanja štapom i izvođenja drugih zanimljivih i pomalo nesvakidašnjih akrobacija.


Foto galerija: Svjetsko prvenstvo mažoretkinja u Crikvenici Foto: Milan Đekić


Više tisuća mažoretkinja stiglo je u pratnji brojnih delegata, sudaca, trenera iz različitih zemalja, a kroz tri dana natjecanja u mažoret plesu predstavit će se više od 60 timova iz Hrvatske, Slovenije, Bosne i Hercegovine, Češke, Poljske, Slovačke, Mađarske, Italije, Francuske, Rumunjske, Kanade, Kazahstana i Španjolske.




Timovima sudionicima pridružili su se i delegati sa sucima iz Južnoafričke Republike, Filipina, Sjedinjenih Američkih Država, Cipra, Kanade, Španjolske, Malte te Švicarske.


Od šest pa na više


Treće svjetsko prvenstvo u Crikvenici održava se u organizaciji Plesnog kluba Fiume iz Rijeke, a kako je za naš list otkrila Ada Jurić, jedna od voditeljica kluba, na prvenstvu sudjeluju mažoretkinje od 6 do 20 godina i više.


Podijeljene su u mlađe dobne skupine, zatim kadete, juniore, seniore i grand seniore. Kada je riječ o stilovima, plešu se discipline akrobatsko-gimnastičkog stila sa štapovima i pom-pomima, kao i one plesno-tradicionalnog stila.


– Cure plešu baton, flag, two batons, mace, pom-pom, ovisno o rekvizitima kojima se koriste. Od disciplina, odnosno formacija moći će se vidjeti solo nastupi, dua, tria, mini formacija, velika formacija, mini mix i velika mix formacija, pojašnjava Jurić.


A što se boduje prilikom nastupa?


– Sve! Od posture tijela, preko broja elemenata koji svaki nastup mora sadržati ovisno o uzrastu, do samog izvođenja tih elemenata, ističe Jurić, dodavši kako postoje i posebni suci koji boduju nešto što se u mažoret plesu naziva penalima.


Spremne Crikveničanke


Među brojnim natjecateljicama posebno treba istaknuti Crikveničanke Dinu Jurić i Laru Gašparović. Jesu li cure spremne i kakva su očekivanja od njihovih nastupa, odgovarila nam je Ada Jurić.


– Dina Jurić je već tri godine zaredom svjetski prvak, dvije godine zaredom europski i četiri godine zaredom državni prvak u više kategorija. Samo ove godine osvojila je sedam zlatnih medalja na državnom prvenstvu.


Dakle, logično je da se od nje najviše očekuje. Tu je i Lara koja se se natječe drugu godinu zaredom na svjetskom prvenstvu i koja je ostvarila mnoge zapažene rezultate, kaže Ada.


Osim što Dininu sobu krasi oko 180 medalja i tko zna koliko pehara, 14-godišnja Dina je i odlična učenica OŠ Vladimira Nazora i Glazbene škole, članica čitateljskog kluba Biblica, gradskog zbora…


Većinu koreografija osmišljava sama, podupiru ju trenerica Paola Rađa i predsjednica Kluba Marina Maričić Rađa, a u rujnu će upisati trenersku školu twirlinga i mažoreta.


Sponzori i podrška PK-u Fiume u organizaciji Svjetskog prvenstva mažoretkinja jesu Grad Crikvenica, TZG Crikvnice, Grad Rijeka, PGŽ i komunalno poduzeće Eko Murvica.