STATISTIKA

Turistički rezultati u Vinodolu neznatno su lošiji od lanjskih. Najviše je bilo Nijemaca

Robert Šimonović

Foto Vedran Gašparović

Foto Vedran Gašparović

Slijede Hrvati s udjelom od 10,5 posto ukupnih noćenja, gosti iz Austrije s 5,1 posto udjela, potom Slovenci



BRIBIR – Ljetna turistička sezona pomalo se bliži kraju. Zadovoljstvo djelatnika Turističke zajednice Vinodolske općine s odrađenom sezonom nije izostalo, iako je turistički promet u Vinodolu, kako saznajemo od direktorice TZ-a Alenke Spoja, u laganom padu u odnosu na 2023. godinu. Točnije, riječ je o padu broja noćenja za osam posto u odnosu na lani, ali je on na razini referentne, 2019. godine.


Neprijavljivanje gostiju


Riječ je o periodu od 1. siječnja do 31. kolovoza. Po pitanju strukture gostiju u prvom redu tu su Nijemci koji čine 44 posto ukupnih noćenja u Vinodolu, zatim Hrvati s udjelom od 10,5 posto ukupnih noćenja, gosti iz Austrije s 5,1 posto udjela, Slovenci…


Pored objekata u domaćinstvu, odnosno privatnih iznajmljivača koji su ujedno i nositelji turizma u Vinodolu, tu su i pravni subjekti na području Vinodola kao što su Hostel Mali Pariz u Grižanima i Hotel Village Balatura u Triblju. Kako kaže Spoja, oni pored zavidnih smještajnih kapaciteta i sadržaja koje zahtijeva današnji turist, u svojoj specifičnoj ponudi gostima nude mediteransku hranu uz nutricionistički nadzor te vegansku i vegetarijansku kuhinju, što je jedinstvena ponuda na crikveničko-vinodolskoj rivijeri.




– Iako bilježimo lagani pad kumulativnih noćenja u odnosu na 2023. godinu, broj noćenja u komercijalnom sektoru je u porastu za 2 posto u odnosu na referentnu 2019. godinu. Mnogi čimbenici utječu na takve statističke podatke. Jedan od njih je neprijavljivanje gostiju, odnosno iznajmljivanje na crno, problem s kojim se generalno susreću sve turističke zajednice u priobalju. Iz tog razloga koristim i ovu priliku te pozivam naše Vinodolce da se ne ustručavaju ako imaju saznanja o tome, kao i da takve slučajeve prijave u turističku zajednicu. Naravno, njihove prijave ostat će anonimne. Nadalje, tu je i velik broj objekata za iznajmljivanje koji iz godine u godinu imaju tendenciju rasta. Usporedbe radi, u odnosu na 2016. godinu kad se počelo s primjenom e-Visitora pa do danas, broj kreveta povećao se za 116 posto, a broj objekata za 110 posto. U odnosu na 2023. godinu broj kreveta povećao se za 4 posto, a broj objekata za 5 posto. Jednom riječju, ponuda se višestruko povećala, napominje Spoja.


Elitni turizam


Dodaje kako privatni iznajmljivači na području Vinodola gostima nerijetko nude luksuzne smještajne objekte s pretežno četiri i pet zvjezdica.


– Kako biste stekli predodžbu o tome, u Bribiru postoje objekti s heliodromom, električnim punionicama za električna vozila, turskim i finskim saunama, teretanama, unutarnjim i vanjskim bazenima, zen-sobama za relaksaciju… Što je više potrebno današnjem turistu u ovom užurbanom i urbanom životu nego odmor, relaksacija, okruženje netaknute prirode, ali i brojni sadržaji i outdoor aktivnosti kao što su biciklističke staze, planinarske staze, brojne atraktivne prirodne lokacije Vinodola poput Staze kamenih stupi ili vidikovca Oči Vinodola. Tu je i bogata sakralna i kulturno-povijesna baština Vinodola, drivenički kaštel, griška gradina, Kuća Klović i kula Turan u Bribiru u kojoj se nalazi jedan od osam Interpretacijskih centara Kulturno-turističke rute Putevima Frankopana. Muzejska zbirka Kuće Klović u Grižanima i kula Turan u Bribiru otvoreni su tijekom turističke sezone kako bismo našim gostima i posjetiteljima prezentirali svoje bogato povijesno nasljeđe. To direktno svjedoči i o razvoju elitnijeg segmenta turizma čija prisutnost nedvojbeno pozitivno utječe na status destinacije, ističe Spoja.


Prekomjerni turizam


Direktorica TZ-a Vinodolske općine dodaje kako je zadovoljna dosadašnjim statističkim podacima, kao i da očekuje nastavak ovog trenda i dobrih brojki.


– Svih ovih godina bilježimo rast broja kreveta u obiteljskom smještaju, što za posljedicu ima i puno jaču konkurenciju te povećanje ponude smještajnih kapaciteta namijenjenih za kratkoročni najam. To uzrokuje prekomjerni turizam u ljetnim mjesecima te smanjenu mogućnost produljenja sezone izvan ljetnih mjeseci. Stupanjem na snagu novog Zakona o turizmu koji teži prema održivosti turizma doskočit će se takvom trendu, a sve je regulirano novim pravilnicima kojima će jedinice lokalne samouprave dobiti alat da definiraju i jasno profiliraju daljnji razvoj svoje destinacije, upravljajući strukturom i brojem smještajnih kapaciteta te prostorom.


Više neće biti u fokusu porast broja noćenja, već upravljanje destinacijom s ciljem pronalaženja idealnog balansa između turizma i kvalitete života lokalnog stanovništva, zaključuje Alenka Spoja.


Manifestacije


Direktorica vinodolske turističke zajednice u razgovoru se osvrnula i na brojne manifestacije koje su se održale tijekom cijele godine, a koje su osmišljene i realizirane upravo iz razloga da privuku pozornost javnosti na Vinodolsku općinu, ali i da postanu motiv dolaska u Vinodol kod domaćih i stranih posjetitelja.


– Neke od njih, s kojima se uistinu ponosimo zbog izuzetno dobre posjećenosti i pozitivnih komentara, jesu Festival bribirskog prisnaca i Festival bribirskih makaruna, enogastroprojekti kojima želimo ukazati na bogato gastronomsko nasljeđe naših predaka, zatim Vinodolske ljetne večeri koje se održavaju više od dva desetljeća, posebno atraktivna Ružica Vinodola u Bribiru koja je ove godine proslavila dvadeset godina postojanja, nabraja Spoja.