REZIME

Turističke brojke u Novom ove godine slabije nego lani: ‘Postoje razlozi zbog kojih možda ovo nije najrealnije’

Robert Šimonović

Osim situacije vezane uz hotel Lišanj i smanjeni broj dolazaka i noćenja posjetitelja tijekom lipnja, postoje i neki drugi razlozi zbog kojih, kako kaže Tena Peričić, ovogodišnji statistički podaci možda i nisu najrealniji



NOVI VINODOLSKI – Ovogodišnji statistički podaci o broju noćenja i dolazaka stranih i domaćih posjetitelja na području grada Novog Vinodolskog i ostalih pripadajućih mu mjesta nešto su slabiji u odnosu na prošlu, 2022. godinu, koja se prema dosadašnjim statistikama u novljanskom turizmu uzima kao referentna godina. Zašto je tomu tako, je li ljetna turistička sezona podbacila, ima li razloga za zabrinutost, kako izgledaju konkretne brojke, samo su neka od pitanja o kojima smo porazgovarali s direktoricom Turističke zajednice Grada Novi Vinodolski Tenom Peričić.


Mnogo faktora


Kako kaže Peričić, mnogo je faktora zbog kojih možda i nije najsretnije za uspoređivati ovu i proteklu godinu, a to je prije svega kraći period tijekom kojeg je radio hotel Lišanj zbog promjene upravljačke strukture koji je veoma važna karika u smještajnim kapacitetima Novoga, ali i zbog potpuno drukčijih okolnosti u kojima se turizam odvija u odnosu na prošlu godinu.


– Hotel Lišanj je u ovoj godini radio dva mjeseca kraće nego u protekloj godini, što se odrazilo i na rezultate. Također, prošla je godina definitivno bila specifična. Među prvima smo se otvorili za dolaske stranih gostiju, uz što smo cijelo vrijeme bili i sigurna destinacija, što je zasigurno rezultiralo jako dobrim rezultatima, čak i u onim mjesecima kada smo u nekim prijašnjim, »normalnim« vremenima, bilježili nešto manji broj gostiju. Ove godine se situacija stabilizirala i rekla bih zapravo da se polako vraćamo na one predpandemijske godine kad je početak srpnja bio nešto lošiji u odnosu na drugi dio srpnja i kolovoza, što se vidjelo i po trendovima dolaska turista u čitavu zemlju. Sve to zapravo upućuje na činjenicu da je jako teško uspoređivati rezultate, naročito broj dolazaka i noćenja, s obzirom na to da se okolnosti mijenjaju, ali i da bismo prije svega trebali vidjeti jesmo li zadovoljni onime što se događa na destinaciji, što nudimo gostima i koliko su oni spremni to platiti, da bismo u konačnici u tom smjeru poboljšavali destinaciju, govori direktorica novljanskog TZ-a.


Neprijavljivanje gostiju




Osim situacije vezane uz hotel Lišanj i smanjenog broja dolazaka i noćenja posjetitelja tijekom lipnja, postoje i neki drugi razlozi zbog kojih, kako kaže Tena Peričić, ovogodišnji statistički podaci možda i nisu najrealniji, a jedan od njih je i problem neprijavljivanja gostiju.


– Smatram da bi se na navedenom problemu trebalo poraditi te da je zapravo potrošnja ono što je možda realniji i bolji pokazatelj onoga što se u stvarnosti događa na destinaciji. Na tom tragu moram reći da, bez obzira na nešto manji broj dolazaka i noćenja ove godine, nisam nezadovoljna brojem gostiju, ali i da bih bila sretnija kad bi potrošnja bila veća, što su mi u razgovoru potvrdili ugostitelji i ostali akteri u turizmu. Svaka destinacija ima svoja prostorna i infrastrukturna ograničenja, stoga moramo razmišljati u smjeru održivosti i povećavati kvalitetu usluge, ali pritom ne mislim da moramo povećavati broj gostiju na destinaciji. Imati i manji broj gostiju u odnosu na neke rekordne godine, a opet imati kvalitetne goste koji su spremni potrošiti na destinaciji, i koji za to žele dobiti kvalitetan proizvod, to je imperativ kojemu svi skupa moramo stremiti, kaže direktorica TZG-a Novi Vinodolski.


Nova tržišta


Što se konkretnih brojki tiče, kada promotrimo prvih osam mjeseci ove godine, odnosno turistički promet od početka 2023. godine do kraja kolovoza, Peričić kaže kako su rezultati noćenja slabiji za 9 posto, a isto je tako zabilježeno i 9 posto manje dolazaka gostiju u odnosu na lani.


– Strani gosti su u tom periodu ostvarili 7 posto manje noćenja i 5 posto manje dolazaka, dok su domaći gosti ostvarili 17 posto manje noćenja i 26 posto manje dolazaka. Ukupno je ostvareno nešto manje od 550.000 noćenja u prvih osam mjeseci ove godine, a najveći broj noćenja je ostvaren u privatnom smještaju, kojeg na destinaciji imamo i najviše. Na drugom mjestu su kampovi, zatim hoteli, pa sve druge vrste smještaja. Kod domaćih gostiju hoteli su na drugom mjestu, a kod stranih kampovi, ističe Peričić.


Po pitanju strukture gostiju, Peričić dodaje kako su na prvom mjestu gosti iz Njemačke, iako ih je u ovoj godini bilo 27 posto manje nego u prošloj godini, kad je riječ o dolascima.


– Slijede gosti iz Hrvatske kojih je bilo 27 posto manje, dok su na trećem mjestu Mađari kojih je ove godine bilo 30 posto više nego lani. Na četvrtom mjestu su Slovenci i na petom Poljaci. Osim Mađara, ove godine u dolascima imamo i nešto više Talijana i Britanaca u odnosu na prošlu godinu, što me posebno veseli, jer to znači da smo zanimljivi i nekim drugim tržištima uz one standardne, iz kojih nam gosti uobičajeno dolaze, napominje direktorica TZG-a Novi Vinodolski.


Srpanj i kolovoz


Promotrivši statistike za srpanj i kolovoz, kad najveći broj gostiju boravi u Novom Vinodolskom, Peričić kaže kako je u tom periodu ove godine u odnosu na lani ostvareno 6 posto manje noćenja i 1,5 posto manje dolazaka u odnosu na 2022. godinu.


– Lipanj je ove godine najviše podbacio, što znači 16 posto manje noćenja i 14 posto manje dolazaka. U srpnju i kolovozu je ostvareno nešto više od 440.000 noćenja, prije svega u privatnom smještaju, a zatim i u kampovima i hotelima, ovisno o zemljama iz kojih gosti dolaze. Što se tiče ukupnog broja noćenja, manjak je zabilježen kod stranih turista, jer je u odnosu na 2022. godinu domaćih gostiju ove godine bilo 6 posto više nego lani, ali je stranih gostiju bilo 8 posto manje, tako da je ukupan zbroj pokazao svojevrstan pad broja noćenja. Kada se govori o dolascima, ove godine imamo 8,5 posto više dolazaka domaćih gostiju, no 2,5 posto je manje dolazaka stranih gostiju. Što se tiče zemalja iz kojih su gosti dolazili u srpnju i kolovozu, na prvom mjestu su Nijemci, a na drugom Mađari. U srpnju se u »top 5« nalaze i Hrvati, Poljaci te Slovaci, a u kolovozu Hrvati, Talijani i Poljaci. Ono što valja napomenuti je da u srpnju u odnosu na prošlu godinu bilježimo veći broj gostiju iz Mađarske, Velike Britanije i Italije, dok u kolovozu bilježimo veći broj gostiju iz Mađarske, Slovenije, Velike Britanije i Bosne i Hercegovine. Prosječno vrijeme boravka stranih gostiju je šest noći, dok su domaći gosti u prosjeku u destinaciji boravili pet noći, zaključuje direktorica novljanskog TZ-a Tena Peričić.


Nautički turizam


Grad Vinodolskog zakona može se pohvaliti s čak dvije izuzetno kvalitetne i moderno opremljene marine, a to su Mitan Marina i Marina Novi. Kako kaže Tena Peričić, po pitanju nautičkog turizma statistički daleko najbolji mjesec po broju dolazaka i noćenja je bio travanj, i to s čak 150 posto više dolazaka i 100 posto više noćenja u odnosu na lani, dok su rezultati za period od travnja do kraja kolovoza otprilike na razini prošlogodišnjih. Tržišta iz kojih dolaze nautički gosti su u najvećem dijelu promatranog razdoblja Njemačka, Austrija, SAD i Italija.