Gradsko vijeće

Što se događa s crikveničkim projektom gradnje bazena i garaže? Evo što se o tome zna

Robert Šimonović

Foto Grad Crikvenica

Foto Grad Crikvenica



Na posljednjoj ovogodišnjoj sjednici Gradskog vijeća Crikvenice, najzanimljivije je bilo poslušati aktualni sat.


Vijećnik Branko Kleković (PGS) kazao je kako je, u anketi provedenoj prije izrade proračuna za 2025. godinu, Grad Crikvenica na pitanje oko izgradnje bazensko-garažnog kompleksa u centru grada, odnosno na lokaciji sadašnjeg parkirališa Riviera (između Robne kuće i OŠ Vladimira Nazora), odgovorio da se analizira i traži adekvatna površina na koju bi se bazen smjestio.


Klekovića je zanimalo znači li to da je Grad odustao od trenutne pozicije izgradnje bazena. Podsjetimo, urbanističko-arhitektonsko rješenje za projekt izgradnje bazena s javnom garažom nastalo je još 2020. godine, a prema kojem se planira izgradnja zatvorene garaže s 500 parkirnih mjesta u centru grada, na čijem bi se krovu nalazio bazen.


Bazen i garaža




Pročelnica Upravnog odjela za investicije, prostorno uređenje i imovinu Vjekoslava Glavan odgovorila je da se od projekta garaže i bazena nije odustalo, ali se razmatraju i dodatne opcije.


– Ako Grad nađe partnera koji bi bio voljan sudjelovati u nekom vidu javno-privatnog partnerstva po pitanju ove velike investicije, to bi bilo najbolje rješenje koje bi zadovoljilo i potrebe parkiranja i bazena.


Mišljenja smo da je taj projekt stvarno dobar. Uvijek razmatramo i neke druge lokacije za bazen, ali to bi onda bio manji bazen koji bi zadovoljio potrebe plivanja, ali bez dodatnih sadržaja, kazala je Glavan.


Nezavisna vijećnica Trećeg bloka Dina Domijan rekla je da je zbunjena odgovorom budući da je vršiteljica dužnosti gradonačelnice Crikvenice prije dvije sjednice napomenula da se razmatra nova lokacija, ali ju neće otkrivati jer bi time ugrozila pregovaračke pozicije Grada Crikvenice. Ivona Matošić Gašparović stoga je potvrdila riječi pročelnice Glavan.


– Projekt je isprojektiran, postoji dokumentacija i naravno da bismo prihvatili suradnju kad bi se u bilo kojem trenutku pojavio privatni subjekt koji bi u obliku javno-privatnog partnerstva bio zainteresiran za tako veliku investiciju, koju mi sami teško možemo isfinancirati.


Paralelno razmatramo druge varijante, i to onu koja uključuje izgradnju samostalnog bazena, naravno, ako se u dogledno vrijeme ne pojavi netko tko bi sudjelovao u prvotno zamišljenoj investiciji, kazala je Matošić Gašparović.


Operater sortirnice


Vijećnik Trećeg bloka Ivan Smojver pitao je ako je točna informacija da se po završetku izgradnje sortirnice raspisuje javni natječaj za odabir operatera sortirnice.


– Dolazimo li u situaciju da Grad Crikvenica kao investitor i Eko Murvica kao gradsko komunalno društvo ne mogu biti vlasnici sortirnice koja se gradi javnim novcem i sredstvima europskih fondova? – pitao je Smojver.


Matošić Gašparović je pojasnila kako je gradnja sortirnica obveza jedinica lokalne samouporave, stoga komunalno poduzeće kao takvo ne može biti nositelj projekta.


– Zakonska regulativa je takva. I drugi gradovi koji su izgradili sortirnice i kasnije ih pustili u pogon su morali proći jednaku zakonsku proceduru, a to znači da nakon izgradnje moramo raspisati natječaj na koji se može javiti bilo tko, ali je za pretpostaviti da će najveći interes imati upravo ono komunalno poduzeće koje djeluje na području jedinice lokalne samouprave na kojem se sortirnica nalazi.


Iako je natječaj apsolutno otvoren za svih, kao i bilo koji drugi natječaj, do sada je nekoliko gradova izgradilo sortirnicu, raspisalo takve natječaje i upravo su njihova komunalna poduzeća bila najpovoljniji ponuditelji, kazala je Matošić Gašparović.


– Dakle, mi možemo doći u situaciji kao s gradskom plažom, da niz godina ulažemo sredstva, a onda našu investiciju eksploatira netko drugi, konstatirao je Smojver.


Zgrada Jadrana


Nezavisnog vijećnika Gordana Raguža zanimao je stav Grada vezano uz odluku hotelske kuće Jadran o prodaji vlastite Upravne zgrade. Dodao je da je do tog saznanja došao vidjevši oglas na stranici jedne agencije za trgovinu nekretnina.


Matošić Gašparović je odgovorila kako ju je taj oglas poprilično iznenadio budući da joj nitko iz nadzornog odbora i uprave Jadrana nije kroz razgovor spomenuo takvu opciju.


– Po pitanju Jadrana moji stavovi su poprilično jasni jer ih jasno i transparentno komuniciram prema van. Uoči i nakon svake skupštine imala sam medijske istupe, a istupala sam i prema vlasnicima, nadzornom odboru i upravi.


Ponavljam, smatram da je ovakvo stanje u Jadranu zabrinjavajuće za cijelu našu destinaciju. Obećanje od strane vlasnika je da će vrlo ubrzo znati ide li se u smjeru ulaska nekog trećeg suvlasnika u vlasničku strukturu Jadrana, koji bi onda odradio dokapitalizaciju usmjerenu na način da se ulaže u hotele na području grada.


S njihove strane imamo obećanje da su preostali vlasnici, ako ne dođe do ulaska trećeg suvlasnika, spremni dokapitalizaciju izvršiti vlastitim sredstvima i uložiti u hotele u Crikvenici.


Također, pozivam sve predstavnike Jadrana na tematsku sjednicu koja će se održati 30. siječnja 2025. godine, a na kojoj pozivamo predstavnike Jadrana da nam jasno kažu što se trenutno događa u Jadranu i kakvi su njihovi planovi za budućnost.


Mislim da su Grad Crikvenica i ovo Gradsko vijeće bili čitavo vrijeme prijateljski naklonjeni prema Jadranu, naročito kroz prostorne-planove kojima smo omugućavali njihov razvoj u investicijama poput bazena hotela Omorika ili hotela Inter, stoga imamo itekako pravo znati u kojem smjeru idu.


Kad je riječ o prodaji zgrade Uprave, nije mi jasno gdje će smjestiti sve te ljudi koji trenutno rade u tim prostorijama. Apsolutno ne podržavam prodaju Jadrana na način raspačavanja pojedinih objekata jer smatram da to apsolutno nije dobro, odnosno da Jadran mora ostati cjelovit.


Jadran može prodati objekte kao što je hotel View na Braču, ali objekti koji se nalaze na području grada Crikvenice bi morali ostati u portfelju Jadrana i u njih se mora ulagati, zaključila je Matošić Gašparović.


Uvala Slana


Vijećnik Smojver je zaključio kako Grad nema adekvatnih mehanizama pritiska na Upravu Jadrana, a smatra kako je ista situacija i u slučaju kampa Uvala Slana u Selcu.


Na veliko onečišćenje i zapuštenost kampa Uvala Slana podsjetio je vijećnik Dalibor Latin (HDZ), pitavši može li Grad nešto poduzeti po tom pitanju, iako je država vlasnik zemljišta.


Pročelnik Upravnog odjela za komunalni sustav i zaštitu okoliša Zoran Brozičević odgovorio je kako je Grad o stanju u kampu nadležne institucije obavijestio još u srpnju, ali do današnjeg dana, izuzev kontakata s Ravnateljstvom Civilne zaštite PGŽ-a, nije dobio povratnu informaciju kani li se ondje nešto poduzeti.


– U međuvremenu ćemo sazvati i sastanak Stožera Civilne zaštite Grada Crikvenice i dogovoriti mjere koje ćemo poduzeti. Planiramo to riješiti čim prije, pogotovo ukloniti suho raslinje koje predstavlja opasnost u slučaju potencijalnog požara, kazao je Brozičević.