Senjska gradska loža obnavlja se 15-ak godina, a sada je na redu njezina unutrašnjost / Foto D. PRPIĆ
Senjska Loža spominje se već 1388. godine te se ubraja među najstarije sačuvane gradske lože na istoku Jadrana. Nakon 15-ak godina obnove, uslijedit će i uređenje interijera te će u objektu biti ured gradske vlasti, muzejski prostor i lapidarij
povezane vijesti
SENJ Nakon što je postupno obnavljana više od petnaest godina, na starogradskoj vijećnici – Loži u Senju, uslijedit će i uređenje interijera, sve kako bi se objekt stavio u funkciju. Radi se o spomeniku kulture romaničko-gotičkih arhitektonskih karakteristika najviše kategorije, čija izgradnja seže u 14. stoljeće, a nalazi se unutar zidina srednjovjekovnog Senja i gradskog područja antičke Senie. Ložu se spominje i u Statutu grada Senja iz 1388. godine, a ubraja se među najstarije sačuvane gradske Lože na istočnoj obali Jadrana. Gradska vijećnica – Loža, koja je obnovom rekonstruirana u jedinstvenu funkcionalnu cjelinu, dobit će novu, javnu namjenu, između ostalog, i kao muzejski prostor.
»Sama vanjska sanacija i rekonstrukcija objekta provedena je s ciljem njegove obnove i konsolidacije te uklanjanja svih ranijih devastacija i građevinskih intervencija, sve kako bi se objektu vratio prvotni izgled. U okviru toga otvoren je trijem Lože, uklonjena su tri secesijska prozora na prvom katu te balkon s ogradom na trećem katu, u unutrašnjosti su uklonjene pregrade, a stubište je sada postavljeno u samu građevinu«, kaže nam ravnateljica Gradskog muzeja Senj, prof. Blaženka Ljubović, i dodaje kako su prilikom obnove izvršena i sva konzervatorska istraživanja, čiji je rezultat bogata arhitektonska i fotodokumentacija, a među ostalim u podrumu Lože pronađeni su ostaci rimskodobne i srednjovjekovne keramike.
S početka 13. stoljeća
|
Muzej i galerija
Objekt se sastoji od podruma, prizemlja i tri kata koji će se urediti u skladu s projektima interijera.
»Što se tiče opremanja lođe, ista bi mogla dijelom nesmetano funkcionirati kao muzejski izložbeni prostor, za što je potrebno izraditi dodatnu dokumentaciju, poput projekta interijera i muzejskih postava koji u sebi sadrže projekt rasvjete, projekt grafičkog oblikovanja, produkt- dizajn i multimediju. Zbog njezine prvotne povijesne namjene, u Loži je planiran prostor za Gradsku vijećnicu i ured gradonačelnika. Također, na pojedinim etažama Lože planira se muzejsko-galerijska djelatnost, npr. Muzej glagoljice i radionice, dok se u podrumskom prostoru planira urediti lapidarij – Arheološka zbirka od dijelova arhitekture, primjerice erti, kapitela, dijelova stupova i sl., pronađenih u podrumu i zidovima Lože tijekom njezine obnove, a koje se zbog lošeg stanja nije moglo ponovno ugraditi u Ložu. U svakom slučaju, ovaj značajan kulturni spomenik treba što prije staviti u funkciju i s ponosom ga treba predstaviti jer svjedoči o iznimnoj senjskoj i hrvatskoj povijesti i kulturi. Ljepota i sklad ovog spomenika kulture došli bi do izražaja kada bi se uredio i trg na kojem se nalazi«, kaže ravnateljica Ljubović i dodaje kako će svojom arhitektonskom ljepotom i muzejsko-galerijskim sadržajem ovaj spomenik kulture pridonijeti općem dojmu grada, njegovoj važnosti u prošlosti, a kao obnovljen spomenik iz senjske prošlosti obogatit će Grad i vizualno, i kulturno-povijesno, i turistički.
Lapidarij u podrumu
U podrumu se planira arheološka zbirka – lapidarij kamenih i drugih artefakata. U prizemlju je planirana suvenirnica i radionica, a tu će biti izložena i tiskarska preša uz mogućnost demonstracije njezinog rada, dok će trijem poslužiti kao natkriveni javni izložbeni prostor s replikama grbova senjskih plemića. Na prvom katu bit će sala za predavanja i ured gradske vlasti, koji bi se povremeno koristio za protokole i razne svečanosti pa bi se na ovaj način u Ložu, barem simbolično, ponovo vratila gradska vlast.
Na drugom i trećem katu bio bi stalni izložbeni prostor Glagoljska baština Senja, unutar koje bi bila predstavljena senjska ploča i ostali kameni spomenici, zatim senjska glagoljska tiskara i njezina izdanja. Za sve navedeno izrađuje se projektna dokumentacija s financijskim pokazateljima njezinog potpunog unutarnjeg uređenja kako bi se projekt sljedeće godine mogao prijaviti za financijsku potporu iz EU fondova, s tim da su sve dosadašnje radove na obnovi Lože financirali Ministarstvo kulture RH, Grad Senj i Gradski muzej Senj.