Dar kipareve obitelji

Skulptura Rudolfa Matutinovića “Žudnja” od jučer krasi Crikvenicu

Robert Šimonović

Obitelj pokojnog akademskog kipara Rudolfa Matutinovića uz Crikvenici darovanu skulpturu / Snimio Sergej DRECHSLER

Obitelj pokojnog akademskog kipara Rudolfa Matutinovića uz Crikvenici darovanu skulpturu / Snimio Sergej DRECHSLER

Više od jedne tone teška skulptura »Žudnja« postavljena je u ambijentu parka i trga ispred hotela Miramare, u neposrednoj blizini Balustrade, obiteljske kuće Matutinović i Gradske uprave



 


 


CRIKVENICA – Obitelj pokojnog akademskog kipara Rudolfa Matutinovića jučer je Gradu Crikvenici darovala njegovu skulpturu »Žudnja«. Ugovor o darovanju u prostoru crikveničke Gradske uprave u ime obitelji potpisala je supruga pokojnog autora, počasna građanka Crikvenice i poznata pjesnikinja i književnica Ljerka Car Matutinović, kao i njezin sin Igor Matutinović, dok je u ime Grada Crikvenice ugovor potpisala vršiteljica dužnosti gradonačelnice Crikvenice Ivona Matošić Gašparović. Više od jedne tone teška skulptura »Žudnja« postavljena je u ambijentu parka i trga ispred hotela Miramare, u neposrednoj blizini Balustrade, obiteljske kuće Matutinović i Gradske uprave.


Igor Matutinović, Ljerka Car Matutinović i v.d. gradonačelnika Crikvenice Ivona Matošić Gašparović / Snimio Sergej DRECHSLER


Trajni pečat




Ivona Matošić Gašparović zahvalila je obitelji Matutinović na vrijednom daru, iskazavši zadovoljstvo što je ovo kulturno-umjetničko djelo u dogovoru s obitelji postavljeno upravo na spomenutu lokaciju.


– Svi znamo koliko je obitelj Matutinović vezana uz naš grad. Ljerka Car Matutinović naša je uvažena pjesnikinja i književnica koja godinama ime Crikvenice promiče širom svijeta. Već dulji niz godina zajedno provodimo čitav niz uspješnih projekata, za koje vjerujem da će se još dugo nastaviti. Skulptura »Žudnja« predstavlja prekrasan poklon, trajni pečat i uspomenu gradu Crikvenici na lik i djelo Rudolfa Matutinovića i sve što je njegova obitelj podarila našem gradu. Drago mi je da je odabrana upravo ova lokacija jer je ona, prije svega, u blizini obiteljske kuće Matutinović. Mislim da vam je ovo mjesto srcu drago i da će svaki vaš dolazak u Crikvenicu biti obilježen posjetom samoj skulpturi. Ona je toliko prekrasno saživjela s ovim prostorom, kao da je oduvijek tamo, stoga vjerujem da će svi naši građani i gosti skulpturu jako dobro prihvatiti, kazala je Matošić Gašparović.


Rudolf Matutinović

 


Rudolf Matutinović rođen je 1927. u Zaostrogu. Od djetinjstva je pokazivao interes za oblikovanje figura. Proživljavajući strahote Drugoga svjetskog rata, 1944. dospio je u zbjeg El Shatt, gdje je pohađao improviziranu likovnu školu. Nakon školovanja u Državnoj obrtničkoj školi u Splitu upisao je Akademiju likovnih umjetnosti u Zagrebu, gdje je diplomirao 1953. godine. Matutinović ima tridesetak skulptura u javnim prostorima, sudjelovanjem na javnim natječajima izvedena su mu četiri rada te je dobitnik nekoliko nagrada. Preminuo je 2014. godine. Autorica umjetnikove monografije Marina Baričević napominje da je Matutinović »percipiran kao kipar realističke orijentacije, koji je u portretu pokazao osjećaj za psihološke karakteristike portretiranoga, koje postiže majstorstvom modelacije i pročišćenošću volumena na fizionomijsku bitnost«.

Predsjednica Gradskog vijeća Crikvenice Vesna Car Samsa kazala je kako je od samog početka projekta, od predstavljanja njegove ideje i inicijative od strane obitelji Matutinović, pa sve do realizacije, osjetila izuzetnu čast, zahvalivši obitelji Matutinović na daru koji je uljepšao Crikvenicu, oplemenio trg ispred hotela te mu pružio viši kulturni značaj.


Ljerka Car Matutinović kazala je kako je jedva dočekala iz Zagreba doći u Crikvenicu, izrazivši zadovoljstvo time što su Crikveničani prihvatili skulpturu njezina supruga.


– Mislim da će, ne samo naši ljudi, nego i turisti koji dolaze u Crikvenicu, imati gdje zastati i uživati u onome što vide. Skulptura »Žudnja« trebala je prvotno biti postavljena u Makarskoj, odakle moj suprug potječe, ali mislim da je ovo za nju ipak najljepše mjesto. Moj suprug je ovdje uvijek vrlo rado dolazio sa mnom i obitelji. Bio je sigurno povezan s Balustradom, o kojoj sam i ja pisala. Hvala svima iz Grada koji su prihvatili naš dar i pomogli nam u realizaciji, rekla je Car Matutinović.


Veliki događaj za Crikvenicu / Snimio Sergej DRECHSLER


Zov ljubavi


Profesorica Marija Gračaković rekla ja da je počešćena i radosna jer je imala čast i priliku osobno upoznati akademskog kipara Rudolfa Matutinovića.


– Kad sam upoznala Matutinovića, svidio mi se veoma njegov način ophođenja, a istovremeno sam osjećala i neko strahopoštovanje, misleći na njegov umjetnički rad i silinu stvaralaštva. U Crikvenicu je došao kao zet, odnosno, rekla bih da ga je zov umjetnosti iz rodnog Zaostroga najprije odveo u Zagreb, a zov ljubavi doveo ga je u Crikvenicu, gdje je došao u Tomislavovu ulicu zaprositi Ljerkinu ruku kod obitelji Car. Već nakon tog prvog susreta ostavio je dio svoje umjetničke i ljudske duše u Crikvenici koju je odmah zavolio i rado joj se vraćao, nadograđujući ljubav i privrženost prema ovom gradu gotovo više nego svom zavičaju, kazala je Gračaković.


Ravnateljica Muzeja Grada Crikvenice Silvija Huljina kazala je kako joj je prvenstveno kao građanki Crikvenice drago da je Crikvenica dobila jednu ovakvu skulpturu.


– Drago mi je i da sam otpočetka bila uključena u ovaj projekt, sve do njegove realizacije. Prvotna ideja do mene je došla od Vesne Car Samsa, a onda se uključio Grad, pročelnice Citković i Glavan te gradonačelnica Matošić Gašparović. Od početka smo kliknuli oko same ideje i ovog prostora, a trebalo je obaviti i poslove tehničke prirode te dovesti skulpturu tešku više od tone. Hvala obitelji Matutinović što su počastili Crikvenicu ovim iznimnim djelom, zaključila je Huljina.