Tradicionalna manifestacija

Šilo – Crikvenica: Leon Martinjaš pobjednik jubilarnog izdanja maratona

Ervin Pavleković

Foto: M. TRINAJSTIĆ

Foto: M. TRINAJSTIĆ



CRIKVENICA – Najstariji plivački maraton na Jadranu jučer je, doduše u nešto skromnijem izdanju, obilježio svoj 110. »rođendan«. Naime, ovaj inače daleko masovniji sportsko-rekreacijski događaj u svom je jubilarnom izdanju zbog trenutačne epidemiološke situacije okupio simboličnih 110 natjecatelja, no nadmetanje, po potrebi i međusobno bodenje te sreća u cilju nisu izostali.
Tako je i ovogodišnji blagdan Velike Gospe obilježila gužva na potezu Šilo – Crikvenica, a najbrži u ovom 3.500 metara dugom plivačkom izazovu bio je Leon Martinjaš, dok je Stela Krajnik bila najbrža u ženskoj kategoriji.


Najbrži, 18-godišnji Leon Martinjaš do cilja je došao za 44 minute i 26 sekundi. Samo dvije sekunde nakon njega do cilja je doplivao i 16-godišnji Damian Gardašanić, a prošlogodišnji najbrži Crikveničanin Ivan Peko-Lončar do cilja je došao za 46 minuta i 21 sekundu, zauzeo treće mjesto u ukupnom poretku i ponovo ponio titulu najuspješnijeg Crikveničana, dok je najbrža Crikveničanka bila Ira Tasić koja je maraton završila za 1 sat, 4 minute i tri sekunde.


U kategoriji žena, prva je bila Stela Krajnik s vremenom od 49 minuta i 36 sekundi, druga je Talijanka Silvia Canazza koja je maraton završila u vremenu od 50 minuta i 13 sekundi, dok je Lucija Hađina s vremenom od 53 minute i 26 sekundi zauzela treće mjesto.


Cijela obitelj na maratonu



S obzirom na manji broj sudionika, ovogodišnje natjecanje nije uključilo bodovanje za Cro Cup, kao što je to bio običaj prošlih godina. Za provedbu pravila Hrvatskoga saveza daljinskog plivanja i pravilnosti pobrinuli su se vrhovni sudac i sudački žiri.
U natjecanju je sudjelovalo 93 natjecatelja iz Hrvatske, osam iz Slovenije, četiri iz Italije, po dva iz Slovačke i Nizozemske te jedan iz iz Južne Afrike.
Među njima je bilo 16 maloljetnih natjecatelja, a 20 je natjecatelja bilo iz Crikvenice. Najstariji natjecatelj imao je 70 godina, dok je najmlađi imao tek četrnaest, a najbrojnija obitelj bila je četveročlana obitelj Detan-Karlović. Riječ je o zagrebačkoj obitelji koju čine roditelji Tomislav Karlović i Alena Detan Karlović te sinovi Tin i Fran Karlović.

Neizvjesno do kraja


Osamnaestogodišnji apsolutni pobjednik Leon Martinjaš, član Kluba za daljinsko plivanje Poreč i hrvatski reprezentativac, nije krio zadovoljstvo pobjedom.
– Zaista sam sretan zbog ostvarenog rezultata, ovo mi je prva pobjeda i peti put da nastupam. Bilo je super! Na početku je bilo malo teže, no kasnije smo plivali zajedno. Kad smo se približili samome cilju, uložio sam dodatan napor što je mi je osiguralo prvo mjesto. Prijavljivat ću se svakako i narednih godina, rekao je mladi pobjednik Leon Martinjaš.


Iako mu je prvo mjesto izmaklo za samo dvije sekunde, drugoplasiranom Damianu Gardašaniću osmijeh nije silazio s lica.


– Ovo mi je treće sudjelovanje na ovom maratonu i već se sada radujem sljedećim izdanjima. Natjecanje mi se jako sviđa. Plivanjem se bavim 11 godina i uglavnom sudjelujem na natjecanjima u bazenu.


Organizatori i promotori

Organizator maratona Šilo – Crikvenica je Turistička zajednica Grada Crikvenice, a suorganizatori su PŠDR »Arbun« Crikvenica, ŠRK »Oslić« Selce, ŠRD »Lovrata« Dramalj, ŠRD »Tunera« Jadranovo, ŠRK »Čikavica« Šilo, Jedriličarsko društvo »Val«, Jedriličarski klub »Jadro« Selce, KPA »Crikvenica«, CPK Vaterpolo klub »Crikvenica«. Pokrovitelji su Grad Cikvenica, Županijska lučka uprava Crikvenica, Lučka kapetanija ispostava Crikvenica, Županijska lučka uprava Krk, »Eko-Murvica« d.o.o.
Detaljnije informacije o 110. izdanju Plivačkog maratona Šilo-Crikvenica moguće je pronaći na mrežnim stranicama rivieracrikvenica.com ili na službenim Facebook stranicama natjecanja. Videoprilog o ovogodišnjem maratonu bit će emitiran na Sportskoj televiziji 18. i 19. kolovoza s početkom u 10.15 sati.

Iza Gardašanića u cilj je doplivao Ivan Peko-Lončar kao trećeplasirani u apsolutnom poretku, no kao prvoplasirani u kategoriji do 15 godina u kojoj se nalazi ispred Vita Lončarića i Fabiana Gardašanića.


– Iako sam osvojio treće mjesto, zadovoljan sam rezultatom. Svakako ću se prijaviti i sljedeće godine, jer zaista volim ovaj maraton na kojem je uvijek dobra atmosfera i uvijek je zabavno, rekao je Peko-Lončar.


Plivačice


U kategoriji od 16 do 19 godina, najbolje rezultate ostvarili su Leon Martinjaš, Damian Gardašanić i Lukas Padmosoekarto, dok najbrži trojac u kategoriji od 20 do 29 čine Tin Kaurić, Eugen Popović i Silvije Tomac.


Foto: S. DRECHSLER

Foto: S. DRECHSLER


Foto: S. DRECHSLER

Foto: S. DRECHSLER


Foto: S. DRECHSLER

Foto: S. DRECHSLER


Foto: S. DRECHSLER

Foto: S. DRECHSLER


Nikola Frančišković, Rok Bavdek i Luka Ivančić najbolji su u kategoriji od 30 do 39 godina, a Bruno Mažuranić, Klemen Podvrscek i Damir Peko-Lončar u kategoriji 40-49 godina. Među natjecateljima u dobi od 50 do 59 godina najbolji su Piero Vallon, Mladen Šantek i Petar Vrsalović, a u kategoriji 60 godina i više Rosario Cuce, Petar Ivančić i Zlatko Horvat.


U ženskoj kategoriji do 15 godina najbolje su rezultate ostvarile Roza Sporčić i Tina Petrov, a od 16 do 19 godina najbolje su bile Stela Krajnik koja je ujedno i ženska pobjednica natjecanja, Melissa Čigir i Matea Klarić.


U kategoriji od 20 do 29 godina slavila je Lucija Hađina ispred Ire Tasić i Ive Petrović, a u onoj za plivačice u dobi od 30 do 39 godina Vedrana Golek i Maja Mataušić Hrkać. U kategoriji žena od 40 do 49 godina najbolje su Silvia Canazza i Anamarija Grbčić-Pahlić, dok su od 50 do 59 godina najbolje bile Vlatka Mandžuka i Vlatka Bilafer Huljev.


Rekordne prijave


Prijave za ovaj popularni maraton bile su otvorene krajem srpnja, a zbog trenutne epidemiološke situacije, u ovome najdugovječnijem plivačkom natjecanju na crikveničkoj rivijeri moglo je sudjelovati samo 110 sudionika, što je daleko manja brojka nego prijašnjih godina kada je na ovome natjecanju sudjelovalo više od 400 plivača.


Ipak rekordi su padali i ove godine i to oni u brzini popunjavanja prijava. Naime, kvota natjecatelja popunjena je u nepunih pet sati od otvaranja prijava, a pet slobodnih startnih brojeva u drugom krugu prijava popunjena su u samo četiri minute. Podaci su to koji zorno opisuju popularnost ovog natjecanja za koje je ove godine, uz dobru fizičku i psihičku pripremu, bilo potrebno imati i – sreće.