Sestre su iz Rijeke i Risike došle 1920. u Crikvenicu i tu nastavile raditi na afirmaciji vjerskih i karitativno-socijalnih sadržaja, odgajati djecu i poticati ostale kulturne aktivnosti - poručile su autorica Sanja Škrgatić i recenzentica s. Dobroslava Mlakić
povezane vijesti
CRIKVENICA – U sklopu obilježavanja Dana grada, u subotu navečer u Crikvenici je predstavljena knjiga o dolasku prvih časnih sestara, autorice Sanje Škrgatić, i to naslovljena: »Sestre Presvetog Srca Isusova u Crikvenici«. Taj dolazak »prvih časnih« zbio se u svibnju 1920. godine.
Predstavljanje ove značajne edicije održano je u Lapidariju Hotela Kaštel, a uz autoricu, o ediciji je govorila recenzentica, sestra Dobroslava Mlakić.
Svečanost nove knjige upriličena je i u povodu subotnjega blagdana Velike Gospe, koja je i zaštitnica grada i građana Crikvenice. Svečanosti predstavljanja nove knjige nazočila je i zamjenica crikveničkog gradonačelnika Silvia Crnić.
Autorica knjige, profesorica Sanja Škrgatić, ravnateljica je crikveničkog Centra za kulturu Dr. Ivan Kostrenčić i dugogodišnja kulturna djelatnica na području Grada Crikvenice.
Bijeg pred D`Annunzijem
– Zavod sestara Presvetoga Srca Isusova utemeljila je časna sestra, Majka Marija Krucifiksa Kozulić u Rijeci, ali su sestre morale iseliti iz Rijeke pred D`Annunzijevom paravojnom okupacijom. U Crikvenicu su došle iz Rijeke i iz Risike na Krku, i ovdje nastavile raditi na afirmaciji vjerskih i karitativno-socijalnih sadržaja, odgajati djecu i poticati ostale kulturne aktivnosti u gradu i čitavom kraju – sažetak je iz predstavljanja knjige recenzentice sestre Dobroslave Mlakić i autorice Sanje Škrgatić.
Sestre, prve redovnice, počele su raditi u Ladislavovu dječjem domu, u objektu nekadašnjeg pavlinskog samostana, već 1920. godine kada je u toj ustanovi – Dječjem domu »Ladislavac« – bio ravnateljem pjesnik Vladimir Nazor.
Zgrada samostana Družbe Presvetog Srca Isusova u Crikvenici smještena je na simbolički i praktički iznimnom mjestu: nedaleko od Župne crkve Uznesenja Blažene Djevice Marije u čijoj je neposrednoj blizini bio i Dječji dom, te u blizini središta grada i svih ostalih značajnih kulturnih i obrazovnih ustanova.
Odgojno-obrazovni model
– Sestre Presvetog Srca Isusova afirmirale su u svojem radu u Crikvenici u punom značenju u današnje vrijeme često tek retoričku figuru i sintagmu o odgojno-obrazovnoj dimenziji pune funkcije školskog sustava. Danas često umjesto da djecu, osim škole, odgajaju prvo roditelji, uloge su okrenute, pa djeca često (pre)odgajaju roditelje – rekla je prof. Sanja Škrgatić, autorica ove knjige.
Knjiga je na 73 stranice tiskana u 19 poglavlja, i to u dvojezičnoj varijanti, na hrvatskome i engleskom jeziku, a grafički ju je opremila Vesna Rožman.
U glazbenom dijelu programa Igor Paro izveo je na teorbi, baroknoj lutnji, skladbe – toccate i partite – ranobaroknih autora iz 16. i 17. stoljeća, zaokruživši time na najljepši mogući način priču o redovnicama koje već puno stoljeće predano djeluju u Crikvenici.
Iznimne zasluge Majke Marije Krucifikse Kozulić
O iznimnim zaslugama časne sestre, Majke Marije Krucifikse Kozulić, na čijoj beatifikaciji hrvatska Crkva radi već od 2013. godine, govorile su obje protagonistice ovog predstavljanja edicije značajne za povijest Crikvenice i Crkve u Crikvenici – autorica Sanja Škrgatić i sestra